Alates 1. jaanuarist 2025 on kõigil kaupmeestel kohustus ümardada ostukorvi lõppsumma viie sendi täpsusega, kui makstakse sularahas. Ümardamisreegli eesmärk on vähendada 1- ja 2-sendiste hulka sularaharingluses.
Ümardamisreegli kohaselt ostusumma (mitte eraldi iga toode), mis lõpeb 1, 2, 6 või 7 eurosendiga, ümardatakse allapoole, ja selline summa, mis lõpeb 3, 4, 8 või 9 eurosendiga, ümardatakse ülespoole.
Ümardamise tulemusel võib ostukorvi maksumus maksimaalselt väheneda või suureneda 2 sendi võrra. Kuna mõju on väike, ei mõjuta ümardamine poes toodete hindu. Sama on kinnitanud teiste euroala riikide kogemused, kus juba ümardamist kasutatakse.
Ümardamine toimub üksnes sularahaga maksmisel ostukorvi lõppsummale. Iga toote või teenuse hinda eraldi ei ümardata. Kaardiga makstes ei muutu midagi, ostuhind läheb arvelt maha 1 sendi täpsusega.
Näiteks: kui ostukorvis on kaks toodet hinnaga 3,28 eurot ja 11,33 eurot ning ostja soovib tasuda sularahas, siis kummagi üksiku toote hinda ei ümardata. Küll aga ümardatakse kassas ostukorvi koguhinda: see langeb 14,61 eurolt 14,60 eurole. Kaardiga maksja tasub ostu eest ikka 14,61 eurot.
Makseviisi valik on alati ostjal ning kaupmehel ei ole õigust välistada üht või teist makseviisi. Kui kauba või teenuse eest makstakse nii sularahas kui ka muu maksevahendiga (nt maksekaardi, kinkekaardi, vautšeri või mobiilse viipemaksega), siis ümardatakse ainult sularahas makstav summa ja seda siis, kui sularahas makstakse viimasena. Lisaks lojaalsus-, kliendi-, boonuspunktide või muul viisil tehtav makse ei ole sularahamakse ja see arvestatakse ostukorvi lõppsummast maha enne sularaha või muu maksevahendiga tasumist.
Näiteks: kui ostuarve ümardatakse ülespoole ja ei ole soovi kaupmehele 2 senti rohkem maksta, saab valida kaardiga tasumise. Veebipoodides ostmisel toimub arveldamine elektrooniliselt ja seal ümardamist ei toimu.
1- ja 2-sendised jäävad pärast ümardamisreegli kehtestamist ametlikuks maksevahendiks. Nendega saab jätkuvalt maksta ja neid tuleb kaupmehel ka vastu võtta. Lisaks ei piira ümardamisreegli kehtestamine kauba või teenuse hinna määramist ühe sendi täpsusega. See tähendab, et kaupmehed võivad endiselt määrata hinnaks näiteks 1,99 eurot. Ka edaspidi saab kaupmees hinnastamisel kasutada mistahes summat, olgu selleks siis 9,99 või 2,21 eurot.
Näiteks: klient tasub 2,05 eurose ostukorvi eest 2eurose mündi ja 10sendisega. Kaupmees peab vahetusrahana andma tagasi viis senti. Kui tal 5sendist münti ei ole, võib seda teha näiteks kahe 2sendise ja ühe 1sendise mündiga.
Eesti Pank on koostanud korduma kippuvad küsimused-vastused 1- ja 2sendiste ümardamisreegli kohta
Mida tähendab ümardamisreegel?
Kui klient maksab poes sularahaga, peab müüja ümardama kogu ostukorvi (mitte eraldi iga toote) hinna üles- või allapoole lähima 5 sendini. Selle tulemusel on sularahas makstes ostukorv kuni 2 senti kallim või odavam.
Ostusumma, mis lõpeb 1, 2, 6 või 7 eurosendiga, ümardatakse allapoole, ning summa, mis lõpeb 3, 4, 8 või 9 eurosendiga, ümardatakse ülespoole. Ostja saab valida maksevahendit ja ühtlasi ka seda, kas ostusummat ümardatakse (sularahamakse) või mitte (muu paberkandjal või elektrooniline makse).
Näide: kui ostukorvis on neli toodet hinnaga 2,28 eurot, 15,32 eurot, 11,99 eurot ja 1,17 eurot ning ostja soovib tasuda sularahas, siis ühegi üksiku toote hinda ei ümardata. Küll aga ümardatakse kassas ostukorvi koguhinda: see langeb 30,76 eurolt 30,75 eurole. Kaardiga maksja tasub ostu eest ikka 30,76 eurot.
Kes peavad ümardamisreeglit rakendama?
Kui klient maksab füüsilises müügikohas sularahaga, peab kaupleja või ettevõtja ümardama kogu ostukorvi (mitte eraldi iga toote) hinna üles- või allapoole lähima 5 sendini.
Lõpphinna ümardamise kohustus kohaldub ettevõtjale võlaõigusseaduse ja kauplejale tarbijakaitseseaduse alusel nii füüsilisele kui ka juriidilisele isikule. Avalik-õiguslik juriidiline isik on kauplejaks juhul, kui ta tegutseb eraõiguslikus suhtes eesmärgil, mis on seotud tema majandus- või kutsetegevusega.
Kas 1- ja 2sendistega ei saa pärast ümardamisreegli kehtestamist enam maksta?
Maksta saab ikka, sest kõik vääringud on euroalal ametlikud maksevahendid. Küll aga ei anta Eesti kauplustes enam 1- ja 2sendiseid vahetusrahana tagasi. Täielikult saab 1- ja 2sendised käibelt kõrvaldada vaid Euroopa Liidu tasemel tehtud otsusega ja sellist plaani praegu pole.
Kas kaupmehed ei tohi siis enam kehtestada 9ga lõppevaid hindu, näiteks 3,99 eurot?
Tohivad ikka, sest ümardatakse vaid kogu ostukorvi hinda, mitte üksikute toodete hinda – ja ainult siis, kui ostja soovib tasuda sularahas. Ümardamisreegli kehtestamine ei piira kauba või teenuse hinna määramist ja avaldamist sendi täpsusega. Ostukorvi hinda ei ümardata, kui ostja teeb näiteks kaardimakse.
Kui ostja maksab osa sularahas ja osa kaardiga, kuidas siis ümardamisreegel toimib?
Kui kauba või teenuse eest makstakse nii sularahas kui ka muu maksevahendiga (nt maksekaart, kinkekaart, vautšer), ümardatakse ainult sularahas makstav summa ja seda siis, kui sularahas makstakse viimasena. Ümardamisele kuulub ostukorvi lõpphind.
Näide: ostukorvi summa on 28,44 eurot. Ostja soovib tasuda 20,32 eurot sularahas ja ülejäänud summa maksekaardiga. Sularahas makstavat summat 20,32 eurot ei ümardata. 20,32 euro suurune sularahamakse lahutatakse lõplikult summast: 28,44 eurot – 20,32 eurot = 8,12 eurot. Ostja maksab 8,12 eurot maksekaardiga ja ümardamist ei rakendata.
Vastupidisel juhul tasutakse esmalt 8,12 eurot maksekaardiga ja seejärel 20,32 eurot sularahas. Sellisel juhul rakendatakse ümardamist ja sularahas tuleb tasuda 20,30 eurot.
Kuidas toimib ümardamisreegel, kui ostja maksab osa ostukorvi summast lojaalsus-, kliendi-, boonuspunktide või muu taolisega?
Ümardamisele kuulub ainult sularahas makstav osa. Lojaalsus-, kliendi-, boonuspunktide või muul viisil tehtav makse ei ole sularahamakse ja see arvestatakse ostukorvi lõppsummast maha enne sularaha või muu maksevahendiga tasumist.
Näide: ostukorvi summa on 28,44 eurot. Ostja soovib tasuda kliendipunktidega väärtuses 1,12 eurot. Tasuda jääb veel 27,32 eurot. Kui tasutakse sularahas, on ostukorvi ümardatud lõppsumma 27,30 eurot ja muu maksevahendi kasutamisel 27,32 eurot.
Rohkem küsimusi ja vastuseid leiab SIIT.