Uuendused statistikaameti andmekogumiskeskkonnas eSTAT

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

2014. aastal muudab Statistikaamet eSTATi ja kogu elektroonse andmekogumiskeskkonna andmeesitajale kasutajasõbralikumaks ning lihtsamaks. Üleminek uuendustele toimub järk-järgult aruannete kaupa. Tegemist on nö pilootaastaga, mille jooksul allpool nimetatud uuendusi rakendatakse.

Aset leiab mitu uuendust:

  1. Andmete esitamine X-tee kaudu XML-kujul
    Senini probleemiks olnud suurte ja mahukate aruannete elektroonilise esitamise, oleme lahendanud võimalusega esitada aruandeid X-tee kaudu XML-kujul. Antud lahenduse korral saab andmeesitaja eSTATist või oma süsteemidest alla laadida aruandevormi XSD ehk siis antud aruande kirjelduse, muutujad ja kontrollid. Seostada need oma programmidega ja seejärel juba lihtsalt nupule vajutades edastada Statistikaametisse aruandega küsitavad andmed.
        
  2. Kontrollid aruannetes lihtsamaks, kiiremaks ja arusaadavamaks
    Seni on aruannete esitamise teinud aeglaseks esitatavatele andmetele rakendatavad kontrollid. 2014. aastast on Statistikaamet muutnud kontrollide loogikat. Kontrollid muutuvad selgemaks ja arusaadavamaks, vigased kirjed kuvatakse andmeesitajale punaselt ning kirje pealt on võimalik minna seda parandama. Veateated on nähtavad selgitusena, mis aitavad andmeesitajal paremini mõista probleemi ning keerulised valemid on peidetud. Seni rakendati andmete muutmisel või parandamisel uuesti kõik kontrollid, nüüd aga kontrollitakse uuesti ainult muudetud või parandatud andmeid. See muudab aruande esitamise ja parandamise oluliselt kiiremaks.
     
  3. Alustame muutujapõhist andmekogumist
    Muutujapõhine andmekogumine annab võimaluse vältida dubleerivat andmekogumist. Iga muutuja on unikaalne ja saab oma unikaalse koodi, see välistab võimaluse, et erinevates aruannetes küsitakse samu andmeid. Tänu sellele saab aruandeid esitada ka XML-formaadis.
        
  4. Alustame sunniraha ettekirjutuste menetlemiseks piloot projekti aruandeid tähtaegselt mitteesitanud andmeesitajatele, mille käigus testime tehnilisi lahendusi. Pilootprojekt kestab orienteeruvalt kaks aastat. Testkeskkonnas sunniraha ettekirjutuste menetluse testimist ei tule käsitleda sunniraha ettekirjutusena.
    Statistikaameti eesmärk on teha kvaliteetset ja usaldusväärset statistikat, selleks on iga andmeesitaja panus äärmiselt oluline. Kahjuks laekub tähtajaks keskmiselt 50% aruannetest. Alates 2014. aastast alustab Statistikaamet pilootprojekti, mille käigus saadetakse aruannet õigeks ajaks mitteesitanutele sunniraha ettekirjutused, lisaks kuvab süsteem andmeesitajale ka teate, selle kohta, et aruanne ei ole esitatud tähtaegselt. Selleks, et andmeesitajad saaksid uue olukorraga kohaneda ja Statistikaamet oma süsteeme testida ja täiendada, saadetakse kaheaastase testperioodi jooksul ettekirjutused küll välja, aga reaalselt sunniraha ei rakendata.
       
  5. eSTAT muutub kolmekeelseks
    Statistikaamet üritab teha kõik, et andmeesitajal oleks lihtne aruannet täita, seetõttu suhtleb eSTAT 2014. aastast andmeesitajaga kolmes keeles – eesti, vene ja inglise. Mitmekeelseks lähevad ka aruandevormid. Esimese pääsukesena on alates 2014. aastast võimalik kolmes keeles esitada Euroopa Liidu sisese kaubaliikumise aruandeid Intrastat. See on aruanne, kus on valimis enim välismaalastest andmeesitajaid. Laienevad ka eSTATi sisselogimise võimalused koostöös portaaliga eesti.ee, mille kaudu saab sisse logida kõikidesse Statistikaameti rakendustesse.
Allikas:  Statistikaamet

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll