Väliskaubandusstatistikat saab ettevõtja äris kasutada

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Väliskaubandusandmete kogumise süsteemi Intrastat andmeid saavad äriinfo allikana kasutada peale riigi ka firmad.

Euroopa Liiduga liitumisest on möödunud aasta. Muutused väliskaubanduse arvepidamises puudutavad nii ettevõtjaid kui ka riigiameteid. Liidu liikmesriikide piiridel enam kaupade liikumist ei fikseerita ja kaubavahetuse andmed kogutakse kauba lähetajate ja saajate kontoritest.


Statistikaameti eesmärk on saada väliskaubandusstatistika tegemiseks võimalikult kvaliteetsed andmed. Kogutavad andmed on rahvamajanduse arvepidamise süsteemi oluline sisend.


Eesti väliskaubanduse andmed on võrreldavad teiste riikide andmetega, sest kõigi Euroopa Liidu liikmesriikide väliskaubanduse andmete kogumine põhineb samal metoodikal ja samadel ELi määrustel. Sellega tagatakse, et riikide andmed on võrreldavad.


Statistika enne ja pärast ühinemist ELiga ei ole üks ühele võrreldav, põhjuseks erinevused metoodikas. Kui tollideklaratsioone pidid täitma kõik ettevõtted, siis Intrastati vaatlusse on kaasatud ainult statistilise läve ületanud ettevõtted. Vaatlusest välja jääv osa lisatakse hinnangute põhjal. Kui ettevõtted jätavad aruande esitamata, täidavad selle puudulikult või hilinevad esitamisega, asendatakse tekkinud andmekadu samuti hinnangutega.


Kui varasem Eesti välis­kaubandusstatistika on avaldatud päritoluriigi järgi, siis alates eelmise aasta 1. maist avaldatakse andmeid saatja­riigi järgi. Ekspordi puhul märgiti varem viimane teada­olev sihtriik, Intrastatis märgitakse aga esimene.


Väliskaubandusstatistikat avaldatakse avalikus andmebaasis, pressiteadetes ja statistikaväljaannetes. Samuti on võimalik tellida detailsemat statistikat, kui on avaldatud andmebaasis või väljaannetes.


Avalikus andmebaasis on väliskaubandusstatistika esitatud kahekohaliste kauba­koodide järgi ning peale üldandmete on kajastatud ka kaubavahetust kõigi partnerriikidega. Iga kuu lisatakse värsked andmed. Avalik andmebaas on eesti- ja ingliskeelne ning tasuta kasutamiseks.


Väliskaubanduse pressiteateid avaldatakse regulaarselt kord kuus veebilehel ja nad esitavad infot üle-eelmise kuu väliskaubanduse kohta. Pressiteade juhib tähelepanu valminud statistikale ja toob esile tähtsamad muudatused väliskaubanduses võrreldes eelmise kuu ja eelmise aasta sama kuuga.

Väliskaubandust käsitlevatest statistikaväljaannetest on olulisim kakskeelne aastakogumik “Väliskaubandus. Foreign Trade”, mis sisaldab analüüsi, diagramme ja lisaks põhjalikke tabeleid. Kaubavahetust käsitletakse tähtsamate kaubagruppide ja partnerriikide kaupa. 2004. aastat iseloomustav ko­gumik ilmub 2005. aasta juulis.

Balti riikide väliskau­ban­duse võrdlusandmeid pakub­ tasku­teatmik “Estonia, Lat­via, Lithuania in Figures”. Vä­liskaubandusandmeid sisaldavad ka teised statistikaameti väljaanded.


Detailsemaid andmeid mõ­­ne kaubagrupi ekspordi või impordi kohta saab tellida.­ Tellida saab konkreetse­ kaubagrupi üldandmeid ja andmeid riigiti. Impordistatistikat esitatakse saatja- või päritoluriigi järgi. Andmed kajastavad kauba kogust ja maksumust. Samuti saab tellida eksportijate ja importijate nimekirju. Tellimus on tasu­line ja vastuse saab kahe­ nädala jooksul.

Statistika annab infot turu kohta
  • Milliseid statistikaameti tooteid ja teenuseid eelistate kasutada? Miks?
  • Milleks kasutate oma töös tellitud väliskaubandusstatistikat?
  • Olete teenusega rahul?

  • Kasutaja – Marko Peetsalu, Outokumpu Baltic OÜ tegevjuht


    Kasutan oma töös põhiliselt kaht liiki tooteid. Majandus- ja ärialast informatsiooni saan statistikaameti kodulehelt. Samuti kasutan võimalust tellida väliskaubandusstatistikat. On veel sattunud kätte ka statistika aastaraamatuid ja olen neid sirvinud, kuid see on väga juhuslikku laadi.


    Et planeerida ja teha äri, on vaja teha õigeid otsuseid. Selleks peab aga teadma turu suurust, millel tegutsed. Impordi- ja ekspordiandmete põhjal saan teada, kui suur on roostevaba terase turg Eestis. Oma firma numbrite põhjal näen, kui suur on minu turuosa ja milliste toodete puhul on veel kasvuruumi, millistega läheb hästi. Suurimate importijate statistikast saan teada, kes on minu suuremad konkurendid Eestis.


    Olen mõelnud seda, et võiks olla võimalik saada andmeid kätte kuidagi kiiremini, näiteks järgmise kuu jooksul eelmise kuu andmed. Üldiselt olen andmetega rahul. Kahju, et eksportijate ja importijate firmade impordi ja ekspordi numbreid ei avaldata või kuidagi järjekorda ei panda, et saaks veelgi parema pildi. Mina oleksin küll nõus üldnumbreid avaldama.


    Kasutaja – Vello-Maido Koore, Linette ASi müügidirektor


    Kõigepealt suur tänu senise pikaajalise koostöö eest, mis senini on põhinenud pesutoodete ekspordi ja impordi kvartaalsel tellimustööl. Samal ajal kasutame aktiivselt informatsiooni saamiseks statistikaameti veebilehte. Perioodilised statistikaväljaanded ja pressiteated on usaldusväärne infoallikas suhtlemisel nii kolleegidega kui ka välispartneritega.


    Esitatud andmete põhjal on võimalik määrata muutusi Eesti turul. Vaatame Linette orienteerivat turuosa ja selle muutumist, toodete keskmist deklareeritavat hinda, reeksporti, kogu turumahtu ja isegi mingil määral kogu tarbimismahtu ehk turu-uuringutel põhinevalt illegaalselt sisseveetava kauba osakaalu. Aastatepikkuse statistika võrdlemine aitab meil selgemalt prognoosida muutusi Eesti turul.

    Aruanne sisaldab infot kauba kohta
    Intrastati aruanne
  • käibemaksukohustuslikele ettevõtetele, kellel on teiste ELi liikmesriikidega kaubavahetus, mille käive ületas eelmisel aastal 1 miljoni Eesti krooni piiri, saabumise ja lähetamise käibed eraldi
  • sisaldab kauba kirjeldusi, kaubakoode, päritoluriike, tehingu liigi koode, tarneklausleid jm andmeid
  • tuleb esitada statistikaametile aruandekuule järgneva kuu 10. tööpäevaks
  • kui aruandekohuslasel ettevõttel ei ole mõnel aruandeperioodil liikmesriikidega kaubavahetust, tuleb esitada nullaruanne

  • Allikas: statistikaamet


    Vaata ka:  www.stat.ee/teenused

    Originaalartikkel

    Allikas:  Äripäev

    Pane tähele!

    Kord nädalas

    Telli RMP Nädalakiri

    Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

    Töövahendid

    Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

    Kalkulaatorid

    Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll