Justiitsministeerium tuletab kõigile huvide deklaratsiooni esitama kohustatud ametiisikutele meelde, et deklaratsioonid tuleb esitada 31. maiks elektroonselt e-maksuameti kaudu. Deklaratsiooni mõjuva põhjuseta tähtpäevaks esitamata jätmine, deklaratsioonis korruptsiooniohu hindamiseks oluliste andmete varjamine ja valeandmete esitamine on keelatud.
Huvide deklaratsiooni esitama kohustatud isikud kantakse registrisse ametiasutuste poolt. "Tunnustan kõiki neid ametiasutusi, kes panustavad sellesse, et nende töötajad oskaksid huvide konflikte vältida ja korruptsioonspiraali mitte astuda, näiteks koolitades oma ametnikke korruptsiooni ennetamise teemal ja selgitades välja protsessid, kus on suurimad korruptsiooniriskid. On selge, et ühest lahendust korruptsiooniohu vältimiseks ei ole, mistõttu on iga samm, mida ametiasutus selles suunas astub, olulise väärtusega," kinnitas justiitsminister Urmas Reinsalu.
Deklareerimise esitamise kohustus lõpeb, kui deklarant on esitanud deklaratsiooni ametikohalt lahkumise aastale järgneval aastal. Teisisõnu tähendab see seda, et näiteks möödunud aasta sügiseste valimiste järel on endised volikogu ja valitsuse liikmed veel 2018. aasta kevadel kohustatud deklaratsiooni esitama.
Kohalike omavalitsuste ametiisikutest peavad deklaratsiooni esitama vähemalt kohaliku omavalitsuse volikogu liige, valla- või linnavalitsuse liige, osavalla või linnaosa vanem, valla või linna ametiasutuse juht. Ühtlasi peavad huvide deklaratsiooni esitama president, riigikogu liige, valitsuse liige, kohtunik, riigikontrolör, õiguskantsler, Eesti Panga juhtorgani liige, presidendi kantselei direktor, riigikogu kantselei direktor, valitsusasutuse juht, ministeeriumi kantsler ja riigikantselei direktor.
Juhised huvide deklareerimiseks on leitavad siit.