Tulumaksuseadus karistab aasta lõpus sünnitajaid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tulumaksuseaduse muutmisel ei tulnud ükski rahanduskomisjoni liige selle peale, et kui mitme kuu peale mõeldud sünnitushüvitis makstakse välja aasta lõpus, tuleb naistel tuludeklaratsiooni järgi hakata juurde maksma, kirjutab Postimees.

Peagi saabub tuludeklaratsiooni esitamise aeg. Möödunud aastal muutunud tulumaksuseaduse tõttu ootab aga paljusid aasta lõpus sünnituspuhkusele jäänud naisi ees kohustus maksta riigile maksu juurde, aasta keskel või alguses sünnitajaid see ei puuduta. See tähendab, et mõned naised jäävad riigile võlgu puhtalt “valel ajal” sünnitamise tõttu.

Kui naine jääb enne lapse saamist sünnituspuhkusele, siis maksab haigekassa talle korraga välja 4,7 kuu palga. Selle raha eest tuleb elada pea viis kuud ja alles siis hakkab laekuma vanemahüvitis. Kuna aga hüvitist osade kaupa välja maksta pole seaduse järgi võimalik ja lapse sünnikuupäeva teatavasti edasi lükata ei saa, ongi aasta lõpus sünnituspuhkusele jäävad naised praegu sundseisus.

Haigekassa avalike suhete ja tervise edenduse osakonna juhataja Evelin Trink möönis, et haigekassa peab seadust järgima ja sünnitushüvitise korraga ühes summas välja maksma. “Haigekassal ei ole võimalik kahjuks valida, millal või kuidas hüvitist maksta,” selgitas ta ja lisas, et ravikindlustuse seaduses on sätestatud nõue, mille järgi tuleb hüvitis välja maksta 30 kalendripäeva jooksul hetkest, mil lapseootel naise tööandja esitab haigekassale sünnituspuhkuse soovi.

Mingisugusest ühekordsest lisatulust seega rääkida ei saa, sest ühekorraga saadud suurema summaga tuleb hakkama saada veel mitu kuud. Selsamal põhjusel ei mõjuta muudatus ka aasta keskel või alguses sünnitajaid, kuna sellisel juhul jäävad sünnitushüvitisele järgnevad ilma sissetulekuta 4,7 kuud samasse aastasse. Uues tulumaksuseaduses seda aga arvesse pole võetud ja ebavõrdsesse seisu jäävad seega need naised, kes pole osanud oma rasedust kavalamalt planeerida.

Tulumaksuseaduse muudatuse eelnõu on koostanud rahandusministeeriumi maksupoliitika osakond, kelle sõnul oli eesmärk kohelda kõiki maksumaksjaid võrdselt. “Maksuneutraalsuse tagamiseks kehtib üldreegel, et tulusaajaid koheldakse maksuvaba tulu suuruse arvutamisel ühtmoodi, olenemata tulu liigist,” ütles ministeeriumi kommunikatsioonijuht Siiri Suutre.

Asjaolu, et järgneval aastal elab sünnituspuhkusele jäänud naine veel mitu kuud sissetulekuta ja seega ei saa tema puhul maksumaksjate võrdsest kohtlemisest rääkida, ministeerium ei kommenteerinud.

Allikas:  BNS

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll