Eestis puitfassaadid tõusuteel

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Sõbralik puidust fassaadimaterjal kestab õige paigalduse ja viimistluse korral kaua, seetõttu kasutatakse seda üha enam ka suurtel kortermajadel ja ühiskondlikel hoonetel.


  • Puidu kui fassaadimaterjali populaarsus on tuntavalt kasvanud. Puitu kasutatakse juba ka päris suurte korrusmajade fassaadi lõbusamaks ja inimlikumaks muutmiseks nagu näiteks ASi Muru & Pere kavandatud Valge tänava kortermajades.
  • Puidu pinna võib ka viimistlemata jätta, hästi sobib selleks lehis, mis on piisavalt ilmastikukindel. Pinna värvumist ehk looduslikku patineerumist aastate jooksul vältida ei saa, aga sageli lisab see majale väärikust. Kesk-Euroopas võetakse patineerumist loomuliku protsessina ja nauditakse selle tulemusel tekkivaid värvivarjundeid hallist mustani, nagu fotol esitatud Lyssi Metsainseneride kooli fassaadil Šveitsis. Eestis pole lehist veel piisavalt kaua kasutatud, et hinnata, milline on ajaga tekkiv looduslik värvigamma.
  • Arhitekt Indrek Allmann leidis, et männi puhul on õigem mitte oodata, milliseks muutub ajaga värvigamma, vaid teostas kunstliku vanandamise kohe, saades nii püsiva välisilme. Pinna toonimiseks pritsis ta laudvoodrit nõrga rauavitrioli lahusega, seejärel õlitati pind linaseemneõliga.
  • Horisontaalne roovitis (vertikaalvoodri korral) naelutatakse pahatihti tihedalt vastu tuuletõkkeplaati, voodrilauad aga roovi külge. See on viga, sest roovitis takistab sel juhul õhu liikumist. Tuulutuseks on siin kaks võimalust, topeltroovitis või distantsklotsid horisontaalse roovi all.
  • ASi Muru ja Pere kavandatud Pääsküla uue raamatukogu fassaadil on välditud kõiki tavalisi vigu: ehkki tegemist on fassaadi konsoolse osaga, on tuulutus täiesti olemas ja tuulutusvahe võrguga suletud. Loobutud on ka mõttest nurk 45 kraadi all kokku liita, mis head tulemust nagunii ei anna, selle asemel on lauaotsad kenasti metallprofiiliga kaitstud. Metallprofiili asemel võib kasutada puitlatti, nurga katmist kahe püstlauaga jne.
  • Kui tuulutusvahe jäetakse tegemata, on lisaks mittetoimivale tuulutusele karta ka laudade alumiste otste kiiret mädanemist, sest niiskus ei saa neist välja kuivada.
  • Kuna voodrilaudade või vineeri kinnitamiseks on roovitis paratamatult vajalik, on tuulutusvahe olemas pea alati, mida aga ei saa öelda selle katkematuse kohta. Kui sokkel ulatub maja välisseinast välja, nagu vanemates majades tavaline, kaitstakse sokli serva niiskuse eest veelauaga. Voodrilaudu ei tohi sel juhul tihedalt vastu veelauda suruda, õhu pääsemiseks tuulutusvahesse tuleb jätta kuni 10 mm vahe. Sellist vahet märkab silm vaid üsna hoolikal uurimisel ja maja üldilmet see ei halvenda. Teine võimalus on suunata õhk tuulutusvahesse veelaua alt.

    Tuulutusvahe ja õige viimistlus hoiavad puidu hingamas

    Niiskus on üks peamisi tegureid, millega fassaadi projekteerimisel arvestada tuleb. Räästa ja veelaudade abil tuleb püüda vähendada vee sattumist fassaadile. Täielikult fassaadi niiskumist vältida ei õnnestu, seepärast on oluline anda puitu tunginud niiskusele võimalus välja kuivada. Esmane nõue on piisav ja mitte katkev tuulutusvahe. Tuulutusvahest peab õhk välja pääsema ka ülalt, seda võib suunata katusekatte alla või läbi tuulekasti laudade vahele jäetavate pilude.


    Suuremate puitfassaadide puhul tuleb pidurdada ka potentsiaalse tule levikut fassaadil. Tihti arvatakse, et seda ei saa ühildada toimiva tuulutusega. Tegelikult on lahenduseks on tuulutusvahe katkestamine perforeeritud terasplekist ribadega, millest õhk läbi saab, leek aga mitte.


    Tavaliselt soovitatakse tuulutusvaheks 25 mm, ent õhu liikumise teel on nagunii takistusi, mis seda vähendavad. Seepärast võib tuulutusvahe olla ka kuni 15-16 mm, reaalselt on kasutatavad siiski vaid 22 mm lauad. Seda väidet toetab ka Eesti vanade puitmajade ehituspraktika, kus tuulutusvahe hoopiski puudus. Arvestada tuleb aga seda, et nende palkmajade välispind ei olnud nii sile kui tuuletõkkeplaat ja kasutatavad värvid ei moodustanud veeaurule läbitamatut kilet.


    Lisaks niiskusküsimustele on oluline viimistlus. Tavaliselt kardetakse, et värv hakkab varsti kooruma ja uuesti värvimine on tülikas. Vana värvi eemaldamine nõuabki tihtipeale rohkem aega ja raha kui uue värvikihi pealekandmine. Kui eesmärgiks ei ole just looduslikult vananev pind, ei tasuks tavavärve siiski ülearu peljata, sest tehases värvitud voodrilaual püsib värv aastaid ja 2-3 korda võib seda üle värvida ilma vana värvi eemaldamata. Puidus olev ligniin hakkab päikese ultraviolettkiirguse toimel aeglaselt lagunema ja kaitse tagab vaid värvi piisav pigmendisisaldus. Ultraviolettkiirguse eest kaitsvaid komponente segatakse ka läbipaistvatesse või poolläbipaistvatesse viimistlusmaterjalidesse.


    Huvitavaks võimaluseks on ka linaõlivärv, mille kasutus on tänapäeval küll piiratud, sest tema kuivamisaeg on 4-7 päeva. Linaõlivärvil on mitmeid eeliseid, ta kestab kuni 10 aastat ning vananedes praguneb, üle värvimisel ei pea vana kihti eemaldama, piisab pinna puhastamisest. Linaõlivärv laseb ka niiskusel välja aurata.


    Suspensioonvärvid, milledest tuntuim on nn rootsi punane, nakkuvad paremini karedama pinnaga, neid ei kanta ühegi teist tüüpi värvi peale. Üle värvimiseks tuleb pind vaid harjaga puhastada. Sama kehtib õhukesekilelise lasuurvärvi kohta, neid aga tuleb sageli värvida üle varem kui iga viie aasta järel. Tõrv ja tõrvavärv ei kooru samuti ja annavad hea kaitse. Tõrvavärve saab ka ise valmistada, koostises on 1/3 värnitsat, 1/3 tärpentini või lakibensiini ning 1/3 puidutõrva koos loodusliku värvimulla või isegi nõega.Laudvoodrit saab ka õlitada, kasutatakse nii taimeõli kui ka taime- ja alküüdõli segusid, kordusõlitamiseks on pinda vaja vaid pesta.


    Originaalartikkel

  • Allikas:  Äripäev

    Pane tähele!

    Kord nädalas

    Telli RMP Nädalakiri

    Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

    Töövahendid

    Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

    Kalkulaatorid

    Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll