Vana uks ei tõsta kindlustusmaksu

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Korralik vana puust uks väärib taastamist, sest on uutest odavatest metall­ustest turvalisem ja ilusam

Kungla 4 uks enne renoveerimist (vasakul). Sama uks pärast korrastamist ja värvimist. Fotod: Tallinna Kultuuriväärtuste Amet

Säästva Renoveerimise Infokeskuse juhataja Tarmo Elvisto sõnul on korralik puituks kindel ja sellele saab paigaldada tänapäevased turvalukud. “Lukkude paigaldamisel tasub alles jätta vana originaallukk, mis sobib ukse ja majaga reeglina kokku. Uus lukk tuleks paigaldada sellest kõrgemale või madalamale,” selgitab Elvisto.


Ta kummutab ka arusaama, et et tavaline metalluks on korralikust puituksest vargakindlam. “Tugev ja paks puust uks peab pahasoovliku sissetungijale pareminigi vastu kui lihtne metalluks, kust lukud on kergesti välja lõigatavad,” nendib Elvisto.


Sellest põhimõttest lähtuvad ka kindlustuskompaniid – vana maja puhul ei tõsta korralikult restaureeritud vana uks kindlustusmakse suurust.

“Turvalisuse seisukohalt ei tee Salva Kindlustus eramute ja koduse vara kindlustamisel vahet, kas hoone välisuks on pudust või metallist, kuna sisse tungimine on võimalik lisaks ustele ka akende kaudu,” nendib Meelis Morozov Salva Kindlustuse varakindlustuse osakonnast. “Eeldame, et inimene valib ukse vastavalt elamu tüübile ja maitsele.”

Sellel seisukohal on ka If Eesti Kindlustuse varakindlustuse tootejuht Merko Kimsto. “Eramajade puhul me vahet ei tee,” nendib Kimsto. “Metallukse võib kas või kinni keevitada, aga aknad jäävad ikka. Oluline on hoopis signalisatsiooni olemasolu.” Kortermajas mõjutab kindlustusmakse suurust Kimsto sõnul asjaolu, kas välisuks on turvalukkudega või mitte. “Turvaukse mõiste on tekitanud segadust. Lähtume sellest, et tavaliste paneelmajade vineerist tahveluks, mille paari jalahoobiga sisse lööb, ei ole turvauks. Korralik täispuidust või metallist uks aga juba kvalifitseerub,” lausub Kimsto.


Ka Meelis Morozov toob esile, et kortermaja uks peab olema turvaline. “Kindlustamise seisukohast pole vahet, kas tegu on korraliku täispuidust ukse või metallist uksega. Tulekindel aga vastab niikuinii teistele parameetritele.”

Vanad uksed kipuvad vajuma

Vanadel ustel ilmnevad tihti tüüpvead, näiteks ukse ja hingede vajumine, raampuu või ukse plaatide kahjustus või siis iluvead. “Aga see ei tähenda, et uks enam ei kõlbaks,” ütleb Tarmo Elvisto. “Vanad uksed on tavaliselt korralikust ja tugevast puust ja iga vana uks on taastatav. Hind sõltub konkreetsetest probleemidest.”


Elvisto hinnangul saab väiksemate parandustööde, värvimise ja lihvimisega ka ise hakkama, puitdetailide vahetamiseks tuleb abi otsida.


Tallinnas on vanade uste taastamiseks võimalik ka toetust küsida. Selleks tuleb pöörduda Tallinna Kultuuriväärtuste Ametisse. Vabariigi tasemel antakse toetust üldiselt paraku vaid muinsuskaitse all olevatele majadele.

Vanade uste tüüpvead
  • raapuu kahjustused ja vajumine – pöördu abi saamiseks puusepa poole
  • varikatustest läbi tilkuv vesi rikub ust – varikatus tuleb parandada, muidu pole ukse taastamisel mõtet
  • asfaldist teekate on tõusnud võrreldes algse teepinna tasemega – kõrgemale tuleb tõsta tuleb terve ukseplokk
  • ukse alumised veelauad on katki – lävepakk ja veelauad vajavad nii mõnigi kord vahetamist
  • ukse või hingede ära vajumine, uksed ei käi korralikult – hingede reguleerimine, põhjuseks võib olla ka liiga paks värvikiht, mis tuleb eemaldada
  • värvi- jm iluvead – lihvida ja värvida uuesti
    Allikas: Tarmo Elvisto

    Originaalartikkel

  • Allikas:  Äripäev

    Kord nädalas

    Telli RMP Nädalakiri

    Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

    Töövahendid

    Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

    Kalkulaatorid

    Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll