Uus toimkond jääb ettevõtjasõbralikuks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Eelmisel nädalal nimetas valitsus ametisse uue raamatupidamise toimkonna. Eelmise toimkonna esimehena julgen väita, et eesmärgid, mis toimkond endale kolm aastat tagasi seadis, on suures osas täidetud.


    Olulisemad saavutused:
  • Uue raamatupidamise seaduse koostamine (jõustus 1.01.2003). Eesti uus raamatupidamise seadus on reformimeelsemaid maailmas, lubades muu hulgas kõikidel ettevõtetel koostada oma aruandeid vastavuses rahvusvaheliste standarditega (IAS/IFRS). Kui enamik Euroopa riike teeb alles suuri jõupingutusi, et vähemalt börsiettevõtete aruanded saaksid 2005. aastaks vastavusse rahvusvaheliste standarditega, siis Eestis on see juba läbitud etapp.
  • Uute toimkonna juhendite koostamine ja väljaandmine. 2002.–2004. aasta jooksul on välja antud kokku 16 juhendit kogumahus üle 300 lk, mis katavad kõik põhilised raamatupidamise ja finantsaruandluse valdkonnad ja on kooskõlas rahvusvaheliste standarditega. Erinevalt paljudest teistest riikidest ei ole Eesti püüdnud juhendite koostamisel leiutada oma jalgratast, vaid meie juhendid kujutavad endast lühikokkuvõtet rahvusvahelistest standarditest, kirjutatuna ümber tavainimesele arusaadavas keeles. Tänu sellele on keskmise Eesti ettevõtte finantsaruanded palju lähedasemad tänasele globaalsele arusaamale heast finantsaruandlusest kui näiteks mitmete teiste Euroopa riikide ettevõtete aruanded. Eesti ettevõtete finantsaruannete üldist head taset on muu hulgas esile tõstnud ka Maailmapank.
  • Toimkond on vedanud ja koordineerinud rahvusvaheliste standardite (IAS/IFRS) tõlkimist eesti keelde. Toimkond moodustas 10-liikmelise töörühma, mille ülesanne oli üle vaadata kõigi standardite tõlked ja veenduda nende piisavas kvaliteedis. Tõlge valmis 2004. a juulis ning on kättesaadav www.easb.ee.

On meeldiv, et Eesti arenguid raamatupidamise ja finantsaruandluse vallas on märgatud mujal maailmas. Maailmapank on Eesti mudeli toonud eeskujuks uutele ELiga liituvatele riikidele. Nii on näiteks Bulgaaria tundnud tõsist huvi rakendada Eesti raamatupidamise seaduse ideid ka oma uues seaduses. Eesti juhenditest on soovinud malli võtta Ungari ja suure tõenäosusega hakatakse Albaania raamatupidamise süsteemi ülesehitusel lähtuma Eesti mudelist.


Toimkond on püüdnud olla eeskujuks Eesti riigi piiratud ressursside kasutamisel. Aastatel 2001 ja 2002 oli toimkond üks väheseid riigieelarvelisi asutusi, kes jättis kulutamata ligi kolmandiku talle riigieelarves ette nähtud rahast. Võimalikult efektiivse majandamise eesmärgil toetas toimkond oma administratiivpoole ühendamist rahandusministeeriumiga alates 2003. aastast.


Tööd lõpetav toimkond on omavahel maha pidanud tuliseid vaidlusi, kuid kõik need vaidlused on olnud kantud soovist luua Eestis võimalikult läbipaistev ja kvaliteetne finantsaruandluse keskkond. Tahan oma kolleege südamest tänada. Tänada sooviksin ka rahandusministeeriumi ametnikke eesotsas Veiko Taliga, kes on suhtunud konstruktiivselt kõigisse RT ettepanekutesse ja aidanud neid seadustesse vormida, sekkumata toimkonna otsustesse. Lahkuv toimkond on püüdnud ajada ajakohast, praktilist ja ettevõtjasõbralikku joont. Olen veendunud, et uus toimkond jätkab samas vaimus.


Lahkuva RT liikmed



  • Toomas Haldma (Tartu Ülikool)
  • Andris Jegers (KPMG)
  • Priit Kask (Finantsinspektsioon)
  • Anne Nuut (Eesti Raamatupidajate Kogu)
  • Teet Roopalu (Kaubandus-Tööstuskoda; Merko Ehitus Grupp)
  • Guido Viik (Rahandusministeerium)
  • Ago Vilu (esimees; PricewaterhouseCoopers)

Uue RT liikmed *



  • Andris Jegers (KPMG)
  • Juta Maar (Rahandusministeerium)
  • Anne Nuut (Eesti Raamatupidajate Kogu)
  • Marju Põldniit (Ernst & Young)
  • Helene Trušina (Finantsinspektsioon)
  • Ago Vilu (Pricewaterhouse-Coopers)
  • Vello Väinsalu (Kaubandus-Tööstuskoda; Elke Grupp)
* esimehe valivad toimkonna liikmed

Allikas: Ago Vilu

Originaalartikkel

Allikas:  Äripäev

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll