MS Excel – Valemite vigade TOP 5 ülesanded

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Nädal tagasi tutvustas Heiki Koov Microsoft Excelis valemite kirjutamisel kõige sagedamini tehtavaid vigu. Seekord olulisema meeldetuletused ja mõned harjutused. 

1. Väga oluline on teada programmi arvutamise loogikat. Arvutamine ei toimu alati vasakult paremale vaid ikka vastavalt matemaatika reeglitele. Püüa vältida eksimiskohti. Pikki valemid saab sageli asendada funktsiooniga (tuleb juttu järgmises TOP-is). Võimalusel kopeeri valemit teistele lahtritele. Lahtriaadressi käsitsi kirjutamise asemel klõpsa hiirega soovitud lahtris. Järgnevates ülesannetes saad neid reegleid rakendada.

2. Sageli on probleemiks, et ühe valemiga püütakse teha liiga palju arvutusi. Ehk hoopis kasutad õige lahenduse saamiseks samm-sammulist lõppvastusele lähenemist? Teisisõnu, tee niipalju veerge kui mitu arvutust tuleb teha.
Järgnev on lihtsustatud palgaarvestus. Oletame, et arvestama peab vaid järgmiste nüanssidega: maksuvaba on 1400, tulumaks on 26%. Proovi esialgu samm-sammult arvutada netopalk.

Vahel lihtsalt ei ole ruumi teha piiramatul hulgal veerge. Sel juhul pead ikkagi mitu valemit panema ühte valemisse. Püüa arvutada netopalk ainult ühe valemiga. Kasuta eelmise ülesande tingimusi.

3. Päris paljudele Exceli kasutajatele on arusaamatu absoluutaadresside olemus ja kasutamine. Proovi järgmist ülesannet lahendada absoluutaadressidega (lahtritele B1 ja B2). Tee ainult üks valem ja kopeeri siis seda järgmistele ridadele.

Kinos tehakse gruppidele soodustust. Kui tavapilet maksab 100 krooni, siis grupipilet on 20% soodsam. Ülesandes püüa arvutada, kui palju peab õpetaja klassis raha kinoskäiguks kokku saama.

Nüüd muuda algseid tingimusi. Vaata, kas programm arvutab uue summa, kui näiteks piletihind on 50 krooni ja grupisoodustus 10%?

4. Hea on tunda kontrollmehhanisme.
– Kas tead, mis infot annavad järgmised veateated:

– Muuda programmis režiimi nii, et arvutatud tulemuste asemel kuvataks lahtrites hoopis valemid. Vaata, kas eelmises ülesandes näidatud “Kogu klassi maksumuse” veerus on nüüd valemid?

Märksõnad:

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll