Veebikaameraga saab vara valvata

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Lihtsa valvesüsteemi saab oma koju või kontorisse soodsalt ja vähese vaevaga luua pea iga arvutikasutaja.


Enamik veebikaameratest sobib ka turvakaameraks. Foto: Andras Kralla


Tegemist ei ole siiski valvesüsteemiga turvafirmade või kindlustusseltside mõttes – suuremat varandust tuleb valvata ikkagi professionaalse tehnikaga.


Isetehtud süsteem on aga kindlasti parem lahendus kui üldse valve puudumine. Selleks on vaja internetiühendust, veebikaamerat ning vastavat tarkvara. Tihti on jälgimiseks vajalik tarkvara veebikaameraga kaasas, kui seda aga ei ole, siis on abiks mitmed tarkvara pakkuvad interneti leheküljed.


Windowsi operatsioonisüsteemi kasutaja saab aadressilt www.tucows.com lingid 23 erineva tarkvara allalaadimiseks. Kategooria, millest leiab vajaliku tarkvara, on järgmine: Home / Windows Downloads / IS/IT / Security / Video surveillance. Enamik tarkvarast on jaosvara, mille proovimine on tasuta, kuid kasutamine tasu eest.

Enne veebikaamera ostmist vali välja kaamera asukoht

Eri veebikaameratel on arvutiga ühendamiseks erineva pikkusega kaabel. Enne poodi minekut tasub mõõta kaamera planeeritud asukoha kaugus arvutist ning poes vaadata, kas kaamera ikka ulatub soovitud kohta.


Juhul kui ei ulatu, ei pea veel kaamera osmist katki jätma, sest USB-kaabli jaoks on müügil ka pikendusjuhtmed, mille abil saab veebikaamera asukohta paremini valida. ­Tasub meeles pidada, et standardi järgi on soovituslik maksimaalne kaabli pikkus viis meetrit. Pikema kaabli korral ei pruugi veebikaamera enam töötada.


WiFi ühendust kasutaval kaameral neid probleeme ei ole, küll aga peab majas olema WiFi tugijaam ning levi kaamera planeeritud asukohas.


Veebikaamerad on tavaolukorras mõeldud kasutamiseks sisetingimustes. Kallimad seadmed aga on juba ilmastiku- ning temperatuurikindlamad ning neid võib valmistaja loal ka õue või külma keldrisse või garaaþi paigutada.


Ostetava kaamera parameetritest on väga oluline foto eraldusvõime. Mida suurem on veebikaamera eraldusvõime, seda paremad on pildid ja seda kergem on kaamera omanikul või politseil kurjategija tuvastamine.

Isetehtud valvesüsteemi olulisim detail on kvaliteetne veebikaamera
7 sammu lihtsa valvesüsteemi loomiseks
1. Veebikaamera soetamine. Veebikaamerate hinnad kõiguvad vahemikus 200–2600 krooni. Kaamerat ostes tasuks vaadata, millise kvaliteediga fotosid kaamera suudab teha. Suurema eraldusvõimega kaamera kindlasti lihtsustab kurikaela identifitseerimist.
2. Kaamera paigutamine. Kaamera paigutus sõltub jälgitavast objektist. Ruumi jälgimisel võiks kaamera asetus olla selline, et oleks näha ruumi siseneja nägu. Ka tuleks vaadata kaamerale selline koht, et keegi kogemata kaamera vaatevälja ette mingeid esemeid ei tõstaks. Kallimad kaamerad töötavad WiFi võrgu kaudu ning on seega kergemini paigaldatavad erinevatesse kohtadesse.
3. Tarkvara installeerimine. Kui veebikaameraga ei ole kaasas sobilikku tarkvara, siis saab selle internetist alla laadida. Mõned kallimad veebikaamerad on intelligentsed ja suudavad ise automaatselt pilte saata kas eelhäälestatud e-posti aadressile või FTP serverisse. Arvutiga ühendatud kaamerate puhul peab arvuti olema sisse lülitatud ja internetis, et vajadusel pilte saata. Kurikaela piltide arhiveerimine kodu- või kontoriarvuti kõvakettale on kasutu, kui varas selle arvutiga hetke pärast minema peaks jalutama. E-posti konto või FTP serveri konto peab olema piisavalt suure vaba kõvakettamahuga, et poole piltide saatmise pealt ruum otsa ei saaks.
4. Häälestamine. Veebikaameras või arvutis tuleb määrata esiteks e-posti või FTP serveri aadress, kuhu pilte vajadusel saata. Paika tuleb panna ka kaamera vaateväljas olev ala, kus liikumise avastamise puhul hakatakse pilte tegema ja saatma. Näiteks kui veebikaamera näeb läbi akna tänavat ja seal toimuvat, siis ei ole vaja igast mööduvast autost ja jalakäijast pilti teha.
5. Kontrollimine. Kui kõik on tööks valmis, siis tuleb kontrollida, kas veebikaamera ikka saab oma vaateväljas toimu­vast liikumisest aru ning saadab pilte sinna, kuhu vaja.
6. Kasutamine. Kuna veebi-valvekaamera saadab pilte siis, kui näeb vaateväljas liikumist, tuleb kõigile arvutikasutajatele selgeks teha reeglid, millal kaamera sisse ja millal välja lülitada.
7. Reageerimine. Valvesüsteemi töötamise ajal saabuvad eel-häälestatud postkasti või FTP serverisse pildid sellest, mida kaamera näeb. Siis on juba piltide vaataja otsustada, kuidas edasi tegutseda, kas tegu on valehäirega, kas tormata ise jälgitavale objektile või helistada politseisse.
Allikas: Äripäev

Originaalartikkel

Allikas:  Äripäev

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll