20% Eesti töötajate haridus ei sobi töökoha vajadustega

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Õpitud eriala ning tegelik töökoht ei sobi OECD-s keskmiselt kokku 35% töötajatel, ülekvalifitseerituid on 17% ning alakvalifitseerituid 19%. Eestis on võrreldes OECD riikide keskmisega ülekvalifitseerituid vähem ning alakvalifitseerituid rohkem.

Analüüsi järgi on OECD riikides raske leida tervishoiu, hariduse ning IKT-sektori spetsialiste ja juhte. Eriti suur on nõudlus spetsialistide järele Põhjamaades ning ka Eestis. Mehhikos, Peruus ja Tšiilis on vastupidiselt suur nõudlus oskus- ja lihttöötajate järele.

OECD oskuste ja tööturuvajaduste vastavuse analüüsi järgi eeldavad OECD riikides keskmiselt enam kui pooled (54%) raskesti täidetavatest ametikohtadest kõrgel tasemel oskusi. Eestis on sellisteks ametikohtadeks kuus kümnest, Rootsis, Islandil, Norras 2/3 ning Soomes 95%.

OECD riikides keskmiselt ning ka Eestis on tööandjatel sobiva tööjõu palkamisel enim raskusi haridus- ja IKT-sektoris. OECD riikides on keskmiselt enam kui seitse humanitaaria ja kunstide eriala lõpetajat kümnest tööl ametikohal, mis ei ole seotud nende lõpetatud erialaga. Enam kui pooled Eestis põllumajanduse, metsanduse, kalanduse, veterinaaria, loodusteaduste, matemaatika, statistika, kunstide ning humanitaaria lõpetanutest töötavad muul tegevusalal. Hea sobivus on aga sotsiaalteaduste, äri- ja õigusteaduste, samuti tervishoiuga seotud erialade lõpetajate ning nende ametiala vahel.

Detailne oskuste, teadmiste ja võimete analüüs toob välja, et sarnaselt OECD keskmistele näitajatele on Eestis puudu eneseväljendus- ja argumentatsioonivõimest, juhendamis- ning konteksti tajumise oskusest, elektroonika- ja arvutialastest teadmistest ning hariduse ja õpetamisega seotud teadmistest. Sarnaselt varasematele oskuste analüüsidele näitavad tulemused, et vähem vajatakse füüsilisi ja manuaalseid oskusi nagu liikumise kontrollimine, reaktsioonikiirus, tegevuste jälgimis- ja kontrollimisoskus. Vaata täpsemalt OECD veebist.

Allikas:  OSKA

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll