Ametnik peab alati oma teenistusvälised huvid tööst lahus hoidma

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Ametnikueetika nõukogu soovitab eriti järelevalveasutustel määratleda täpsemalt isikud, kelle suhtes ei tohi ametnik toiminguid ega otsuseid teha. Sellisele seisukohale jõudis nõukogu juhtumis, kus ametnik määras trahvi automüügiettevõttele, kelle omanikule kuuluv inkassofirma nõudis sisse ametniku ettevõtte võlga.

"Ametnikud peavad oskama oma era- ja avalike rollide koosmõju hinnata ning ennast huvide konflikti korral taandama. Klassikaline huvide konflikt on, kui ametnik teeb otsuse endale või lähedasele kuuluva ettevõtte üle," ütles ametnikueetika nõukogu esimees Heiki Sibul. "Samaväärselt taunitav on, kui ametnik teeb otsuse isiku kohta, kes on näiteks tema ettevõttelt võlga sisse nõudnud," lisas ta.

Eetikanõukogu hinnangul oli juhtum vastuolus nii usaldusväärsuse, erapooletuse kui ka avatuse väärtustega. Kuna trahvimenetlust läbi viinud ametnikul oli tööväline seos ettevõtjatega, oleks ta pidanud ennast menetlusest taandama. Kuna ametnik seda ei teinud, siis kahjustati sellega järelevalve tegemise sõltumatuse printsiipi ning avalikkuse silmis seati kahtluse alla menetluse läbipaistvus ja arusaadavus.

Üldjuhul on ametnikel lubatud tööandja teadmisel ettevõtlusega tegeleda. Samas laieneb kõrvaltegevustega huvide konflikti ohtlike olukordade ring. Selliste olukordade teadvustamine on iga ametniku kohustustus. Seotud isikute ringi täpsemale määratlemisele peaksid tähelepanu pöörama eriti järelevalveasutused.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll