ÄP: Tööandjad: töölepinguseadus peab muutumatul kujul tulema 1. juulil

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tööandjate keskliidu ja ametiühingute keskliidu juhid Tarmo Kriis ja Harri Taliga eile uue töölepingu seaduse muutmise kokkulepet ei saavutanud.

Tööandjate keskliidu hinnangul peab töölepinguseadus jõustuma muutumatul kujul ning kokkulepitud ajal 1. juulil 2009 ning töölepinguseaduse jõustumisega kaasnevad kulud tuleb katta laekuvatest töötuskindlustuse maksetest.

Ametiühingute keskliit on korduvalt rõhutanud, et uut töölepinguseadust ei saa jõustada valikuliselt ning et töötuskindlustuse maksemäärade tõus on tingitud eelkõige majanduskriisist ja töötute arvu kasvust.

Kokkulepped rasked tulema

Riigikogu sotsiaaldemokraatide fraktsiooni esimees Eiki Nestor ütles, et sotsid oleksid 100protsendiliselt nõus ainult ühe variandiga – jõustada töölepinguseadus täielikult 1. juulist või lükata jõustumine edasi, kuna koalitsioonipartnerid ei nõustu töötukindlustusmakse tõusuga üle nelja protsendi.

"Ma olen oma viis aastat rääkinud, et sotsiaalne turvalisus on tore, aga väga kallilt saavutatav. Nüüd on see siis tõestust leidnud. Kuivõrd meie partnerid leidsid täna (eile -toim) lõuna ajal, et töölepinguseaduse jõustamine 1. juulist koos mõlemapoolsete kohustuste ja õigustega ei sobi neile, siis selle variandi võtame päevakorrast maha," märkis Nestor.

IRL ja Reformierakond eesotsas peaminister Andrus Ansipiga ei olnud nõus ka sotside ettepanekuga kergitada töötuskindlustusmakset veelgi – üle 4 protsendi.

Siis jääb Nestori sõnul üle variant, et need paragrahvid, mis töölepinguseaduses suuri kulusid põhjustavad, ei jõustu. "Need paragrahvid, mis kulutusi ei tekita, võiksid jõustuda, aga need, mis räägivad nii tööandjate kui ka töövõtjate tänastest ja homsetest kohustustest ning võimalustest töötuskindlustuse kaudu, lükkuvad lihtsalt edasi, sest nende elluviimiseks ei ole raha. Töötukassa ei tohi ju mingil juhul pankrotti minna. See tähendaks tööandjatele seda, et neid hüvitisi, mis nad praegu maksavad, ei saaks nad tulevikus jagada enda ja töötukassa vahel. Töötajatele tähendaks see seda halba uudist, et ei laiene töötukassast kindlustusest hüvitise saajate ring ega kasva hüvitise suurus, mida töötukassa maksab," rääkis ta.

Kas jõustub või mitte?

Lihtsalt öeldes, kui valitsus pole nõus töötuskindlustuse maksemäära sotside nõutud 4 protsendile tõstma, siis peaks töölepinguseaduse jõustumine edasi lükkuma. "Siin on vaja ka sotsiaalpartnerite kaasalöömist ja ilma töölepinguseaduse hüvede ülevaatamiseta ei ole võimalik tasakaalu parandamise ülesandeid lahendada," ütles peaminister Andrus Ansip eile vahetult enne erakorralise kabinetinõupidamise algust rahvusringhäälingu raadiouudistele.

Originaalartikkel

Allikas:  Äripäev

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll