Projektijuhtide põhipalgale lisandub reeglina tulemuspalk

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Sisseostetavate teenuste osakaal kasvab ettevõtetes kiiresti ja koos sellega ka projektijuhtimine.

Enamikku tegevusi saab vaadelda projektipõhistena – tunnusteks on probleemi püstitus, ülesannete lahendamine ning tulemus. Nii on projektijuht müügi- või ehitusalal, seadmete projekteerimisel ja ülesseadmisel, IT-lahenduste väljatöötamisel, ürituste korraldamisel või näiteks tootmisüksuse renoveerimisel amet.

Nendelt tegijatelt oodatakse haritust, st eri- või kõrgemat haridust, eelnevat töökogemust, väga head suhtlemis- ja organiseerimisoskust, loovust, iseseisvust ja vastutustunnet. Projektijuhi eduka tegevuse eelduseks on süsteemne mõtlemine ja "terviku nägemine".

Projektijuhi eriala ülikoolidest ei leia – tegemist on ametiga, mille esimene eeldus on valdkonna hea tundmine ehk erialane kompetents, millele lisanduvad meeskonnatöö oskus ning juhi- ja veel parem kui liidriomadused. Projektimeeskonna moodustaja ning motiveerijana peab ta samas suutma olla müügimees, spetsialist ning visionäär.

Sageli ühe projekti raames koos tegutsevate mitmete firmade ja inimeste jaoks on projektijuht ühendaja, koordineerija ja dirigent. Edukas projektijuht peab olema saanud projektijuhtimisealast koolitust või täiendanud end selles ise. Projektijuhtimine on õppekavades nii põhi- kui ka lisaainena kättesaadav kõigile kõrgema hariduse omandajaile.

Konkreetsete ülesannete täitmiseks moodustatakse vajalikest spetsialistidest meeskond. Selline kompaktne organisatsioon, mille tuumik koosneb väikesest arvust väga headest spetsialistidest, on väga paindlik, majanduslikult efektiivne ning samas võimeline omama vajalikku valdkonna oskusteavet ning kandma turul tegutsemiseks vajalikku eduka firma identiteeti.

Projektijuhtimine ei eelda alati inimressursi juhtimisoskust – müügialal tuleb reeglina juhtida protsesse, nt kliendi otsimisest teenuse õigeaegse täitmiseni ainuisikuliselt.

Ehitusala projektijuhtide juhtida aga võib olla terve ehitus eelarvest ja tööliste värbamisest ehitusdetailide tellimiseni.

Kõigi eeltoodud näidete ühine joon on vastutus, mille määr koos valdkonna üldiste joontega mõjutab projektijuhtide tasustamist.

Projektijuhtide tasustamine on üldiselt seotud nende töö tulemuslikkusega. Nii saab müügiprojektijuht peale põhipalga kokkulepitud protsendid müüdud kaubast/teenusest. IT-lahenduste projektijuht saab boonust programmeerijate kiire töö ning nendega efektiivse suhtlemise eest.

Ehitusprojektijuhi palk koosneb aga eelkõige põhipalgast, millele lisandub tasu ehituse plaanilise lõpetamise ja eelarve kokkuhoiu pealt.

Vähem esinevate valdkondade projektijuhtide palk võib koosneda ka ainult põhipalgast, mis sel juhul on tõesti kõrge võrreldes sarnase vastutusega projektijuhtide põhipalgaga üldiselt.

Originaalartikkel

Allikas:  Äripäev

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll