Käi tööl, kuulu ülikooli

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tartu Ülikooli kaugkoolituse rahanduse ja kinnisvara suvekursused algavad 16. mail 2007 (lõpueksamitega 10.novembril või juba 9.juunil). Liituda saab kuni 7.maini www.finance.ut.ee.

KUIDAS, KELLELE JA MILLE JAOKS?
Et saada neile küsimustele vastuseid, küsitlesingi TÜ kaugkoolitusjuhti Karin Liikast.

Mida tähendab kaugkoolituskursus?
See on kursus, mis põhineb iseseisval tööl ja veebipõhisel koostööl. Õpe kestab 6 kuud, kuid ei ole igapäevast “kohalkäimise kohustust”. Õppe jooksul näeme Tallinnas viiel korral: avaaktusel, kuni kahel konsultatsioonil, eksamil ja lõpuaktusel. Muul ajal suhtleme, lahendame teste ja kaasusi, veebis.

Mida on võimalik õppida?
Tartu Ülikooli kaugkoolituses saab hetkel õppida rahandust, pangandust, kindlustust, projektitööd ja kinnisvara.

Kui ma vaatasin Teie kaugkoolituse lehekülge, siis jäi arusaamatuks, kas on tegemist ühe kursusega, mis koosneb erinevatest ainetest?
Ei, meil on siiski 17 erinevat kursust, mis on soovituslikult teemade kaupa astmetesse jagatud. Iga õppur saab moodustada “portfelli” just talle vajalikest kursustest.

Võimalik on siis registreeruda mitmele kursusele korraga ka?
Jah, see on isegi soovitatav. Nii panganduses, kindlustuses kui ka kinnisvaras on teemad niivõrd integreeritud, et osalemine paralleelselt mitmel kursusel lihtsustab aine mõistmist. Samu küsimusi käsitletakse erineva nurga alt. Hetkel on meil õppes 350 inimest, kes osalevad 1 kuni  4 kursusel. Selle õppevormi paindlikkus on lubanud mitmetel tööga hõivatud spetsialistidel lõpetada aegade jooksul ka rohkem kui tosin kursust.

Kellele need kursused mõeldud on? Kas osavõtjal on aega ka õppida?
Kursused on mõeldud nii spetsialistidele kui ka lihtsalt huvilistele, kes tahavad end täiendada, kuid kelle töö ja pereelu ei võimalda igapäevast kooliskäimist. Kaugkoolitus on paindlik õppevorm. Oma õpitempo, -aja ja –koha valib igaüks ise. Alates 1995.a. on meie kursustel osalenud üle 8000 kursuslase (muide, vanuses 18-66) nii Eestist kui välismaalt.

Millised on õppematerjalid?
Igal kursusel on 1-2 paberkandjal õpikut, mis on koostatud kaugkoolituse erimetoodika järgi. Sama metoodika järgi õpib praegu näiteks terve portugalikeelne pangandusmaailm. Õpiku iga peatükk algab õpieesmärkidega ja lõpeb kordamisküsimustega. Muu õpe – testid, kaasused, sõnastik, kalender ja õpitulemused – on Eesti e-Ülikooli veebipõhises koolituskeskkonnas Moodle.

Mis vahet on kaugkoolitusel ja e-õppel? Kas see tähendab, et ma pean kogu aeg arvuti taga istuma?
Kaugkoolituses on e-õppe elemente. See on e-toetatud õpe. Arvestame sellega, et enamik inimesi eelistab lugeda pikemat teksti pigem paberilt kui arvutiekraanilt. Kuna sageli möödub kogu tavatööpäev arvuti taga, on meie kursuste õpikud paberkandjal. Arvuti taga leiab aga vastused neile küsimustele, mis õpikut lugedes tekivad. Samuti saab seal oma teadmisi kontrollida, st kaasusi ja teste lahendada.

Kuidas suheldakse minuga kui tulen õppima? Kas saan ka tagasisidet selle kohta, kuidas mul läheb õppetöö käigus? Kas on enesekontrollivõimalusi?
Kursuste avaaktus toimub Tallinnas. Saame kokku ja tuttavaks, jagame õpikuid ja veebijuhendeid. Räägime, mis ja kuidas toimuma hakkab. Edasi algab iseseisev töö õpikuga ja koostöö veebis. Enne eksamit avaneb veebis vahetest, mis on analoogne eksamitestile ja ajapiiranguga. Testi tulemuse (lävend on 70%) saab kohe teada. Üha aktiivsemalt töötavad kursuste foorumid. Eksam on taas klassis. Pärast eksamit on võimalus oma tulemusi analüüsida. Kursuste “lõpuaktustest” on alati rõõmu nii lõpetajatel kui õpetajatel.

Kas ma saan suhelda teiste kursuslastega?
Jah, ning see on kaugkoolituse suur eelis. Meie kursused ei ole paaripäevased üritused, vaid pigem temaatilised võrgustikud. Kui “tavaelus” ei pöörduta just sageli konkurendi poole, siis kaugkoolitus võimaldab üliõpilase või õpetaja rolli. Suhtlemine suunal “tudeng – lektor”, aga veelgi enam, “tudeng – tudeng” on kaugkoolituse privileeg. Väidan, et finantssektori jaoks on selle programmi näol tegemist omalaadse “koolituskeskusega”. Kui pankade sisekoolitus on suunatud oma töötajatele, siis meil õpitakse kõrvuti kolleegidega teistest pankadest. Selgub, et nii mõnedki probleemid on võrreldavad. Veelgi enam, sageli ka ühiselt paremini lahendatavad.

Kui ma näiteks võtan panganduskursuseid, kas ma saan siis panka tööle?
Seda on palju küsitud, samuti ka näiteks kinnisvara astme kohta. Oleme uhked, et viimasel juhul saame vastata nii: “Maaklereid atesteerib Kinnisvaramaaklerite Koda, kes on soovitanud meie kursusi ettevalmistava koolitusena. Kõik meie kinnisvarakursuste edukad lõpetajad saavad City24 portaalis soovituse “Koolitatud maakler””. Mis puutub aga panka töölesaamisesse, siis pankade personalijuhid teavad, milleks olete suuteline, kui meie tunnistuse esitate.

Mis ma peale teadmiste veel kursuse lõpetades saan?
Eksamitesti edukalt sooritanud kursuslased saavad Tartu Ülikooli tunnistuse. Eksamid toimuvad kolmel korral aastas. Näiteks andis ülikool 86-le inimesele tunnistuse kokku 104 kursuse eduka läbimise kohta. Kõik meie kursused on kantud ülikooli ühtsesse õppesüsteemi, st need annavad 3-6 ainepunkti.

Kui ma juba õpin ülikoolis, kas neid ainepunkte on võimalik üle kanda?
Jah, on küll.

Kui ma vaatan kursuste ainekaarte www.finance.ut.ee, siis mida kujutavad endast need “kontrolltestid”, mis on iga kursuse lehe lõpus?
Need on testid oma taseme hindamiseks. Saate veenduda, kas see on ikka “minu kursus”, mitte liiga raske, aga ka mitte liiga lihtne. Proovisite mõnda testi lahendada? Kuidas läks? Mitu protsenti saite?

Tere tulemast Tartu Ülikooli kaugkoolitusele! Suvekursused alustavad 16.mail (lõpueksamid 10.novembril või soovi korral juba 9.juunil). Liituda saate 7.maini.

Tänan kutse eest, väga meeldiv. Need kursused on tõesti huvitavad. Aga tööl on nii kiire, et ei ole aega (üli)koolis käia…
Käi tööl, kuulu ülikooli!

Märksõnad:

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll