CV peaks olema nagu hea reklaam

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.


 

Hea töökoha saamine ei ole ainult õnne küsimus

Personalivalikuga tegelevate inimeste hulgas on käibel üks hea nali. Elas kord ettevõtte juht, kellel oli harjumuseks pärast töölevõtukonkursi lõpptähtaega kõik laekunud CV-d välja printida. Seejärel jagas ta hunniku sisusse süvenemata kaheks ja laskis ühe osa paberihundist läbi. Teise osa andis personalispetsialistile ja palus sellega tööle hakata. Kui personalispetsialist päris juhi käitumise kohta aru, siis vastas juht, et tema firmas saavad tööd inimesed, kellel on elus õnne.

Tegelikus elus on tööandja jaoks õnne asemel olulisemad siiski kandidaadi teadmised, oskused, kogemused ja motiveeritus. Määravaks saavad kandidaadi elulookirjelduse sisu ning vorm. Mõlemale tuleb pöörata suurt tähelepanu, kuid viimane on eriti oluline siis, kui kandidaate on palju.

Eri riikides ja kultuurides hinnatakse CV-s erinevaid aspekte. Eestis on kõige olulisemaks komponendiks tööotsija töökogemus, mõnes Euroopa riigis hinnatakse aga pigem inimese tausta tervikuna: tema töökogemust, koolitusi, hobisid ja huvisid.

Tööandja jaoks on oluline sinu usaldusväärsus

Eesti tööandja tahab olla veendunud, et sa oled usaldusväärne ning kompetentne. Vastumeelsust tekitavad liiga sagedased töökohavahetused. Ole inimene, kellel on elus visioon ja strateegia selle saavutamiseks, visadus mitte alla anda ning vahetada töökohta kohe esimeste raskuste ilmnedes. Hea on põhjendada CV-s ka pause tööalases elus, kui need on pikemad kui mõni kuu.

Juba ainuüksi kirjavigadeta CV loob sinust intelligentse ning korrektse inimese mulje. Ära usalda tekstitöötlusprogrammide õigekirja kontrollimise funktsiooni.

Miks on töökogemus eestlaste jaoks nii oluline? Oleme endiselt kiiresti arenev kapitalistlik riik ning firmadele on kiire kasvu tingimustes vaja töötajate näol n-ö valmisprodukte, keda ei peaks enam koolitama. Vaid vähestel ettevõtetel on töötajate arenguprogrammid.

Õnneks on tendents järelkasvuprogrammide loomise suunas, kuna häid spetsialiste ja juhte ei ole tööturult reeglina lihtne leida. Pea meeles, et CV-s on olulisemad ametikohal täidetavad tööülesanded kui kõlav ametinimetus. Näiteks projektijuhtimine võib erinevates tööalastes kontekstides tähendada
erinevaid tööülesandeid – kirjuta pikemalt oma töökogemuse sisu lahti.

Lisaks võiksid sa kirjutada CV-sse ka töökohalt lahkumise tagamaad ning arvestama peaksid sellega, et personalivalija võib fakte kontrollida.

Pealtnäha tühised apsakad võivad maksta töökoha

Paljud kandidaadid on pealtnäha küll sageli töökohti vahetanud, aga teinud seda tegelikult ühe kontserni siseselt, seega tööandjat vahetamata. Kindlasti viita oma CV-s sellele, et tegemist on sama tööandjaga, nii väldid endast vale kuvandi jätmist.

Kui su e-posti aadressiks on kiisuke88@hot.ee, siis palun ära seda oma CV-sse kirjuta. Loo kas või uus meilikonto. Katsu oma elulookirjelduses piinlikest momentidest hoiduda.

Tööandja hindab koolilõpetaja tööalast potentsiaali

Kui sa oled alles innukas algaja tööturul, siis analüüsi, mida oled teinud kooliajal või seoses hobidega. Ürituste korraldamine näitab sinu organiseerimisvõimet ja üldist aktiivsust, head õpitulemused aga vaimseid võimeid ja enesedistsipliini. Need on väärtused, mis on olulised
paljudel ametikohtadel.

Paljud noored kandidaadid jätavad CV-s märkimata, et paarikuune töökogemus tähendab tegelikult praktikat ja mitte seda, et inimene lahkus ettevõttest katseajal.

Lisa oma CV-le isiksuse või vaimsete võimete testi tulemused, kui oled seda teinud, ning helista personalispetsialistile pärast kandideerimisdokumentide saatmist, et kontrollida nende kättesaamist.

Paljud uurimused on näidanud, et umbes kolmandik tööotsijatest moonutab oma CV-s andmeid. Tööandjad ja personalifirmad on järjest enam kontrollimas kandidaatide hariduslikku ja tööalast tausta. Parem on kirjutada kohe ausalt, et kool jäi lõpetamata, vastasel korral riskid mitte ainult töökohast ilmajäämise vaid ka oma renomee lõpliku rikkumisega. Valel on lühikesed jalad ning Eesti on üllatavalt pisikene.

Vähem pealiskaudsust ja rohkem konkreetsust!

Palju segadust tekitab CV-des keeleoskuse rubriik. Sageli jätavad kandidaadid täpsustamata, kas väga hea vene keele oskus tähendab väga head keelest arusaamist, kõnelemist, kirjutamist või kõike kolme. Oleks hea, kui kirjutaksid kaaskirjas paremini lahti keeleoskuse kasutamise konteksti. Kui oled äsja kooli lõpetanud, siis võiksid välja tuua ka näiteks oma riigieksami tulemuse vastavas keeles.

Üldse võiksid noored rohkem oma elulookirjeldustes mainida ka nii eksamite tulemusi kui ka muid kooliga seotud saavutusi, sealhulgas ka spordis.

Kui kuulutuses palutakse saata oma kandideerimisdokumendid inglise keeles, siis ei ole mõtet saata neid eesti keeles. Kui kandideerijaid on palju, siis ei pruugi tööandja vaevuda paluma sul uuesti dokumente ingliskeelsena saata ja sinu CV satub lihtsalt paberhunti.

Sageli palutakse kandideerimisel vastata kirjalikult mõnele küsimusele. Väldi liiga lakoonilisi vastuseid, aga ära pinguta vastustes üle ka sisutühjade ilustustega. Konkreetsus ja täpsus on märksõnadeks.

Palju küsimusi on tekitanud ka fotode lisamine CV-dele. Selles pole midagi halba, kui foto on ametlik. Oleme näinud kolleegidega aegade jooksul kõikvõimalikke fotosid – las pildid sinust ebakaines olekus jäävad pigem albumisse ja sõprade vahel jagamiseks.

Lõpetuseks olgu öeldud, et elulookirjeldus on sinu reklaam tööandja laual. Nagu reklaami puhul, ei tohi ka CV olla eksitav, peab aga samal ajal tooma välja sinu parimad omadused. Pane sellesse kirja kõik vajalik ning ära eelda, et tööandja oskab su mõtteid lugeda. Katsu panna ennast tööandja rolli ja mõtle, mida sina healt kandidaadilt eeldaksid ning millist inimest endale kolleegiks tahaksid.

Soovitused CV kirjutamiseks

  • Väldi kirjavigu – lase oma CV kellelgi teisel läbi lugeda.
  • Kui tööandja soovib fotoga CV-d, siis foto peab olema ametlik ja soliidne.
  • Võta aega CV kirjutamiseks, nii väldid vigu.
  • Vaata iga uue kandideerimise puhul oma CV uuesti üle.

Pane tähele

Paljud tööotsijad kasutavad võimalust saata oma CV otse ettevõttesse või asutusse, mis parasjagu avalikult töötajaid ei otsi. Ära tee masspostitust, vaid sellisel juhul on väga oluline isiklik pöördumine. Selgita pöördumises, miks sa soovid just selles ettevõttes töötada ning mis on sinu tugevused.

Alo Naelapea on rahvusvahelise juhtide hindamissüsteemi arendamisele keskendunud kompetentsikeskuse Hogan Assessment Systems sertifitseeritud konsultant. Personaliotsingufirmas Arista HRS vastutab ta nii töölevõtukonkursside läbiviimise kui ka kandidaatide psühholoogilise hindamise eest. www.arista.ee

Artikkel on avaldatud Europassi Keskusse väljaantud ajakirjas Europass.

Allikas:  Europassi Keskus
Märksõnad:

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll