Enesepettus oleks arvata, et reisimisel on kõik vanaviisi

Kuniks puudub COVID-19 vastu vaktsiin, pole mõtet arvata, et saame reisi planeerides lähtuda varasematest põhimõtetest. Tõsi, täna saab mitmesse riiki reisida suuremate takistusteta ning elementaarseid ettevaatusabinõusid silmas pidades, kuid reisi pikemalt planeerides tuleb valmis olla olukorra muutuseks.

Nii mõneski riigis või regioonis võidakse viirusepuhangu korral ootamatult kehtestada erimeetmed – näiteks piirata suurüritusi ning turismiobjektide või randade külastamist. Piirangutega võivad omakorda kaasneda tõrked lennuliikluses, mistõttu võidakse lend tühistada või lennu aega muuta.

Piirangute leevenemise tõttu ning järgmise viiruselaine hirmus on paljud eestlased kasutanud võimalust osta spontaanne puhkusereis. Samas kogemused on näidanud, et ka lähiriikidesse reisides võib esineda ootamatusi. Näiteks osteti puhkusereis Bulgaariasse, kuid reisi vältel nakatumiste arv Bulgaarias äkitselt tõusis ning piiranguid karmistati. Seetõttu lõpetas välismaine reisikorraldaja Bulgaariasse reiside korraldamise. Teada on veel juhtumeid, kus kevadised lennud lükati edasi suve lõppu, kuid ka need on tänaseks tühistatud. Olukord on pidevas muutumises ning ettearvamatu, mistõttu tasub reisi planeerides arvestada võimalike piirangute ja tõrgetega.

Mida vähem transiitriike, seda parem

Üldiselt tasub reisi sihtkoha valikul lähtuda põhimõttest, et mida vähem transiitriike, seda parem ning võimalusel eelistada Eesti lähiümbrust, kust oleks vajadusel võimalik lihtsalt tagasi saada. Näiteks Lätist, Leedust ja Soomest on ootamatute tõrgete ja piirangute korral oluliselt kergem koju saada kui kaugemalt. Kui reisil tuleb läbida transiitriike, siis tuleb võtta arvesse, et igas transiitriigis võib tekkida piiranguid lähtuvalt kohapealsest olukorrast, mistõttu võib nende läbimine osutuda parajaks peavaluks.

Oluline on ka sihtkoha populaarsus, sest mida rohkem turiste koguneb, seda suurem on nakkusepuhangu oht. Lisaks tekib puhangu ja sellest tulenevate piirangutega olukord, kus palju inimesi soovib sealt samaaegselt lahkuda ning see võib tekitada raskusi lennupiletite leidmisega või on need tavapärasest kallimad. Suhtlemine eri lennufirmadega kriisiperioodil võib olla vaevaline nii nende suure koormuse kui ka näiteks keelebarjääri tõttu.

Kindlustus teadlikult võetud riski ei kata

Praeguses olukorras on kindlasti eriti oluline jälgida oma kindlustuslepingu tingimusi – kas ja millisel juhul on võimalik saada kindlustuselt hüvitist. Kindlustus oma olemuselt peab pakkuma kaitset ootamatus ja ettenägematus olukorras, mistõttu lähtub PZU ka praegusel ajal põhimõttest, et iga kahjuteate puhul hinnatakse juhtumit ja selle asjaolusid eraldiseisvalt mõistmaks, kas klient sattus täbarasse olukorda endale ootamatult või mitte.

Näiteks kui on selge soovitus mingisse piirkonda mitte reisida epideemiaohu ja seal rakendatavate piirangute tõttu, siis antud riigis kehtestatud piirangutest tuleneva kahjujuhtumi esinemine ei saa tulla reisijale ootamatult. Sellisesse kohta reisides võetakse teadlik risk. Reisitõrkekindlustus standardkaitsena pandeemiast põhjustatud kahjusid ei hüvita, välja arvatud juhul, kui leping sisaldab vastavaid lisakaitseid. Samas kui reisija haigestub koroonaviirusesse riigis, kus reisimine oli muidu vabalt lubatud, siis on tegu tavapärase haigestumisega, mille puhul ravikulud hüvitatakse vastavalt kindlustuslepingule.

Sõprade puhkusepiltide põhjal ei tasu endale illusioone luua

Et reisimine on muutunud riskantsemaks kinnitab asjaolu, et ainuüksi käesoleva aasta jooksul on PZU kindlustus hüvitanud koroonapandeemiaga seoses rohkem kui poole miljoni euro ulatuses erinevaid kahjusid. Kui kevadel oli olukord pretsedenditu ja ootamatu, siis oli enamikel juhtudel ka kahjuhüvitise tasumine igati põhjendatud. Samas nüüd, mitu kuud hiljem, on koroonaviirusest ja selle eri mõjudest saanud osa meie igapäevaelu reaalsusest, millega peame tahes-tahtmata arvestama, eeskätt just reisimisel. Näiteks juulis registreeris ainuüksi PZU 114 reisikahju, millest enamik olid endiselt seotud koroonaviiruse levikust tingitud reisitõrgetega.

Kuigi lennukid taas lendavad ning näeme sotsiaalmeedias pilte sõpradest, kes välismaal puhkust veedavad, peame endale aru andma, et iga reisi ostmine praegusel perioodil on risk ning inimene peab end nii reisi eel kui ka selle vältel hoidma pidevalt kursis sihtkoha kohapealsete oludega. Rõhutame, et Maailma Tervishoiuorganisatsioon ei ole koroonaviiruse puhul endiselt tühistanud pandeemiastaatust ning kuniks see jätkub, säilivad ka reisipiirangud. Samas on mõistetav, et inimesed soovivad siiski reisida, kuid võimalusel on soovitatav sihtkohaks valida riigid ja piirkonnad, kus olukord on teadaoleva info põhjal turvaline. Ka siinsamas Eesti naaberriikides leidub palju kauneid avastamata kohti – võimaliku uue viiruselaine ootuses on ilmselt mõistlikum püsida kodule lähemal, et saaks vajadusel kiiresti ja lihtsalt tagasi tulla.

Meelespea:

  • Tuleb kaaluda tõsiselt, kas praeguses olukorras on reisimine hädavajalik.
  • Võimalusel võiks reisida lähiriikidesse, kust on vajadusel võimalik kenasti koju tagasi saada.
  • Mõistlik on hoida end kursis karantiinireeglite ja muude erimeetmetega
  • Välisministeeriumi veebilehe Reisi Targalt vahendusel, kust leiab kõige adekvaatsema info.
  • Kindlasti tuleks sõlmida reisikindlustus ja veenduda, et kindlustuskaitsed on ootustele vastavad.
  • Autoga välisriikides (sh lähiriikides) reisides tuleks kindlasti kaasa võtta rahvusvahelist kindlustuskaitset tõendav roheline kaart!
Allikas:  SEB Pank

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll