Kas nautida pensionil olemist või töötada edasi?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kui olete aastakümneid töötanud ja pensionile jäämise aega kaua oodanud, siis algab pensioniea kättejõudmisel justkui uus elu. Paljud eelistavad siiski edasi töötada ega taha koju jäämise peale mõelda. Mõlemal variandil on omad plussid ja miinused.

2014. aasta lõpus viis SEB läbi pensionivalmiduse uuringu, millest selgus, et 80% neist, kes veel pensionil ei ole, plaanivad pensioniea saabudes töötamist jätkata. Sama uuringu käigus küsitleti ka pensionil olevaid inimesi ja selgus, et neist jätkas tööl käimist vaid 39%. Vanaduspensioniikka jõudmine ei tähenda automaatselt, et peaks jätma senised töökohustused ning hakkama täiskohaga pensionäriks.

Edasi töötamise eeliseks on stabiilne kõrgem sissetulek, soovi korral jätkuv kogumine pensionisammastesse ning pidev areng, mis hoiab meele värskena. Miinusena võib välja tuua, et vanusega vajadus puhata suureneb, kuid võimalused selleks on väiksemad. 

Töötamisvõimalused pensionieas 

"Kui on olemas oskused ja teadmised ning soov panustada töistesse tegemistesse, siis võib pärast vanaduspensioniea saabumist veel tööle jääda," ütleb töötukassa nõustamisteenuste teenusejuht Lana Randaru.

Landaru toob välja, et pensioniealistel on mitmeid töötamisvõimalusi. Lisaks täiskoormusega töötamisele võib planeerida oma tegemisi ka nii, et jätkata töötamist osalise tööajaga või teha mõnda hooajalist tööd. "Üks variant on teha paus ja minna seejärel uuesti tööle," sõnab Randaru.

Hooajaline töö näiteks talvisel perioodil võimaldab kevad-suvist aega nautida ja pakub samas pimedal ajal tegevust. Suvised hooajatööd aga annavad eakale inimesele võimaluse eri ametites kätt proovida. 

Ümberõpe ja tööturu koolitus 

Töötukassa andmetel oli 63-aastaseid ja vanemaid tööotsijaid 2015. aasta augusti lõpu seisuga arvel 116. Töötukassa vanemanalüütik Teele Luhavee toob välja, et töötukassa teenused on vajaduspõhised ja tööotsijana registreeritud vanaduspensioniealisel inimesel on võimalik saada tööturukoolitust, -praktikat, ettevõtluse alustamise toetust ja tasuta karjäärinõustamise teenust. Käesoleval aastal on töötukassa jaganud ettevõtluse alustamise toetust kahele 65+ vanuses inimesele.

"Uute oskuste omandamine ja teadmiste täiendamine on vahel vajalik, kui inimene on teinud pärast vanaduspensioniikka jõudmist töötamises pausi ning soovib uuesti tööturule tulla," täpsustab teenusejuht Lana Randaru. 

Rohkelt vaba aega endale ja teistele 

Pensionile jäämine annab igapäevase vabaduse tegeleda meelepäraste asjadega, milleks polnud varem ajapuuduse tõttu mahti.

"Suure tõenäosusega on värsked pensionärid juba varakult läbi mõelnud, millega nad tegelema hakkavad. Kõige tähtsam ongi see, et oleks meeldiv ja vajalik tegevus ning kaaslased, kellega suhelda ja koos puhata," toonitab Lana Randaru.

Pensionile jäämisel peab arvestama, et igakuine sissetulek ilmselt langeb ja üleöö tekib rohkelt vaba aega. Just vaba aja rohkus võib esiti tekitada inimeses segadust ning tunnet, et ta ei ole tööl käimata enam kellelegi vajalik. Taolised muremõtted tasub aga positiivseks pöörata ning pühendada saadud aeg endale ja oma lähedastele.

Variantide läbimõtlemiseks ja arutamiseks võib pöörduda töötukassa karjäärinõustaja poole, kelle käest saab tasuta abi pensioniea planeerimisel.

Allikas:  SEB Pank

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll