Kuidas hoida uut arvutit optimaalses töökorras?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kui ostad uue arvuti, on see tavaliselt ikka parajalt kogukas väljaminek, arvutihind on ju vähemasti viiekohaline summa. Kuidas saaksid aidata kaasa sellele, et su uus arvuti on alati töökorras, kompetentne ja "õnnelik"?

Kui ostetakse uued saapad, on ju iseenesest lihtne ja teada, et saapad vajavad viksimist ja kreemi. Kuidas ja mida vaja varuda, et aidata uut arvutit?

"Ai Arvutiabi" üks omanik Andres Nõupuu tõdeb, et tihtipeale annavad juba arvutimüüjad kaasa elementaarse kasutamisjuhendi, mis enamasti on eestikeelne. Ja igati soovitav on arvuti kasutama hakkamisel seda juhendit jälgida.

Vastselt kasutama hakatud arvuti ekraani ja klaviatuuri puhastamisel tasub kasutada spetsiaalseid vahendeid, mida võib küsida hästivarustatud arvutipoodidest. On olemas spetsiaalsed spray\’d, lapid ja teised arvuti jaoks olulised ja parimad abivahendid. Andres toonitab, et igasuguseid puhastusi tuleb kindlasti teha väljalülitatud arvutiga.

"Soovitatav oleks kaks korda aastas lasta teha arvutile profülaktilist hooldust spetsialisti juures, st puhastada arvutit sisemusse sattunud tolmust, kontrollida ka tarkvara olukorda – kas on tehtud vajalikud uuendused ja kas arvuti on vaba viirustest, spioontarkvarast." Alati võib küsida spetsialisti arvamust arvuti tehnilise olukorra kohta.

"Paha poleks astuda läbi ka raamatupoest ja soetada algaja arvutikasutaja õpik, sealt leiab kindlasti palju häid soovitusi ja nõuandeid. Vastavat kirjandust võib küsida samuti arvutipoodidest."

Põhiliste vigade vältimine

Andrese sõnul üks põhilisemaid vigu, mida uue arvuti kasutama hakkamisel tehakse, on see, et arvuti ühendatakse interneti või arvutivõrku ilma kontrollimata, kas arvutisse on installeeritud viirustõrje tarkvara.

"Paljudel arvutitel küll juba on sisse installeeritud viirustõrje programm, kuid see ei pruugi olla alati kõigil arvutitel. Mõeldakse, et ah, mis see ikka teeb, kui ma natuke surfan, homme lähen lasen viirustõrje peale panna. Homme on juba hilja, arvuti võib nakatuda juba esimese 15 sekundi jooksul ja homme võib arvuti puhastamine viirustest maksma minna päris arvestatava summa."

Arvutit pole soovitatav paigaldada radiaatori lähedale ja tolmusesse keskkonda. Hea, kui arvuti poleks ka päris põrandal. Optimaalne kõrgus on 15-20 cm põrandapinnast või siis asetada päris laua peale, kuna põrandal on alati kõige rohkem tolmu. Sülearvuti puhul ei tohiks seda panna pehmele tekile või riideesemele, sest sinna sisse vajudes sulguvad põhja alla ja küljel olev ventilatsiooniava ning arvuti jääb jahutuseta.

Laptopi ekraani katab tavaliselt kile. Kas see kile on vaja eemaldada või võib selle arvutile jätta? Andres soovitab, et ekraani kattev kile tuleks eemaldada ning kui kile on eemaldatud, puhastada ekraani spetsiaalsete puhastusvahenditega, mida leidub arvutipoodidest.

Kuid mida teha siis, kui klaviatuurivahele satub küpsisepuru või vedelikku? Kuidas anda esmaabi?

"Tuleks kiiremas korras arvuti välja lülitada ja arvuti või klaviatuur keerata tagurpidi, et eemalduks suurem osa sinna sattunud ainetest. Kui on tegemist kuivade ainetega, võib proovida puhastamist tolmuimejaga või pehme pintsliga (tagurpidi asendis). Kui aga tegemist on vedelikuga, tuleks lasta sellel välja voolata ja kuivada ning pöörduda kiiremas korras spetsialisti poole."

Kuidas laadida akut?

Sülearvuti kasutama hakkamisel on akulaadimine oluline teema, mida jälgida. Kindlasti tasub küsida uue aku laadimise korda ostmisel müüja käest või otsida infot kasutusjuhendist, mitu tundi laadimist tuleks võtta. Vajalik laadimise aeg võib olla erinevatel mudelitel erinev.

Kui aga müüja ei oska adekvaatselt vastata või pole kirjas akulaadimise aega kasutusjuhendis, soovitab Andres aku indikaatorit jälgides täis laadida ja mõni tund ülegi lasta seista vooluvõrgus..

Kui arvuti on juba kasutuses, tuleks aku alati lõpuni tühjaks kasutada ja pärast seda täielikult täis laadida. Kui aku töötab tsüklis "tühjaks-täis", on aku eluiga kõige pikem.

Kuid kas võib sülearvuti puhul aku ka ära võtta ja kasutada voolu otse laadijaga vooluvõrgust?

"Olen kasutanud seda aku äravõtmise nippi ning see on aidanud säästa aku eluiga kuni kolme aastani. Seda on mõttekas teha, kui töötatakse palju kontoris või kodus."

Aku ära võtmise juures on Andrese sõnul reegel, et seda ei tehta töötava või vooluvõrgus oleva arvutiga ja oluline on jälgida, et aku on eelnevalt laetud. "Kui meil on aga vaja kasutada arvutit akutoitelt, siis ühendame aku külge ja kasutame aku tühjaks, enne kui uuesti laadija taha ühendame. Enne aku uuesti eemaldamist tuleb jälgida, et aku on laetud."

Akut ei ole arvutispetsialisti sõnul hea väga kauaks seisma jätta, mitte üle kahe kuu, vahepeal on soovitav teha kindlasti mõni “tühjaks-täis” tsükkel. “Tegelikult ongi igale akule antud oma kindel arv töötsükleid. Mida kiiremini ja ebakorrektsemalt me need ära kasutame, seda lühem on aku tööiga. Olen näinud akusid, mis on vastu pidanud 3-4 kuud.” Andres soovitab küsida aku osas nõu alati arvutimüüjalt, sest erinevatel tootjatel on aku ühendusstruktuur erinev, mõnedel laptopidel ei saagi akut eraldada.

Mida veel uue arvuti hooldamisel on vaja silmas kindlasti pidada?

"Kindlasti tuleks arvutit kontrollida regulaarselt viiruse- ja spioontõrje tarkvaraga, eeldades muidugi et programmid on varustatud värskete uuendustega. Ja kui pole tegemist just mingi eriotstarbelise arvutiga, on arvutite hooldamise reeglid üldiselt sarnased."

LISA

Pane tähele! Milliseid rikkeid võib põhjustada sülearvuti kukkumine?

Andres Nõupuu: "Sülearvuti kukkumine on halvim asi, mis võib juhtuda. Kannatada võib kõvaketas, kus asub kogu info, samuti võib kannatada LCD ekraan ja deformeeruda korpus. Toon mõned hinnad: uus kõvaketas ja selle vahetus maksab umbes 1200 krooni, tarkvara installeerimine 600-800 krooni. Kokku teeb see umbes 2000 krooni või isegi rohkem. Pluss korvamata kahju kaduma läinud info tõttu.

Uus LCD maksab ligi 4200 krooni, vahetus 300 kr – kokku ligi 4500 krooni või rohkem. Uus emaplaat maksab 1000 krooni ja vahetus umbes 300-500 krooni, kokku 1500 krooni või rohkem. Kui kukkumine ikkagi juba aset leidnud, tuleb pöörduda spetsialisti poole, sest arvuti käivitamine sellises olukorras võib põhjustada lisakahjustusi ja pöördumatu info kadumise."

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll