Saunas ununevad argimured

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Saun on soe ja mõnus koht, kus argimurede koorem leiliruumi maha jääb. Sauna tervislikkuses ei kahtle vist keegi, kuid lisaks on tänapäeval hulk põnevaid abivahendeid, millega saunamõnusid veel täiuslikumaks muuta.

Läti päritolu firma Stendersi müügiesindaja Jelena Kraevaja sõnul aitavad mitmed abivahendid lisada saunakülastusele vürtsi, lõhna ning meeleolu sõna otseses mõttes. Jelena ise on saunafänn, nagu paljud põhjamaa inimesed. Tänasel päeval külastab ta sauna oma tütre juures.

Paar aastat tagasi käis meelsasti Vana-Kalamaja saunas, mida peab pealinna ühissaunana igati arvestamisväärseks. "Seal oli puhas ja soe, seda külastasid ka inimesed, kes sauna puhtuse eest ise hoolitsesid." Nii et avalike ühissaunade seas, mis toimivad veel mitmetes linnades üle Eesti, leiab Jelena sõnul täiesti normaalseid asutusi, kus kuuma leili ja küürimismõnu küllaga.

Kuumusetaluvus on individuaalne

"Saunas käia on minu meelest normaalne kord või paar nädalas, siis see mõjub organismile igati hästi. Isiklikult eelistan käia kord nädalas," vestab Jelena. Sauna puhul tuleb individuaalselt igaühel jälgida kuumustemperatuuri, mille juures end hästi tuntakse.

"Ega see, kes ei kannata kuuma või tunneb, et ta organismile pole liigne soojus hea, ei pea kohe lava kõige kõrgemale tippu ronima."

Jelena eelistab keskmist soojust ja mõõdukat leiliviskamist. Leil stimuleerib vereringet, aitab puhastada nahapooride kaudu organismi ning parandab tervist. "Saun on hea närvisüsteemile, rahustab ja puhastab nahka. Peale sauna, kui teeme kosmeetilisi protseduure, kasutame näomaske või -kreeme, siis kreemide mõju on vähemalt 5-7 korda nähtavam kui ilma saunata."

Saun mõjub ergutavalt ja tervendavalt lümfiringele. Ennetab akne tekkimist. Lisaks on mõnus meelelahutus, sest juba Vanas-Roomas, kus saunapõrandad marmorist ja saunasisustus kullast, käidi saunas päevi ja tunde. Õpiti lõõgastuma täielikult.

"Saun – see on nauding. Higistamine ning kehast toksiinide väljutamine aitab liigsetest kilodest kergemini lahti saada, sest aktiviseerub lümfi- ja verevool ning koos sellega paraneb ainevahetus."

Võitlus tselluliidiga

Need, kes püüavad võidelda tselluliidiga, võivad soetada saunaskäiguks massaažiharja. Massaažiharja hea omadus on, et sellega saab nii pesta kui keha masseerida – mõlemat korraga. Ja oma tselluliiti "koguvaid" kohti erilise tähelepanu "läbi töödelda".

Kuna sauna soojus ja leil stimuleerivad lümfi- ja vereringet, on saun parim koht, kus aidata välispidiste vahenditega nahal puhastuda ning tselluliidikobaratel taanduda.

Jelena ise alustab saunaskäiku kerge kooriva meresoola abil nahka puhastades. 200 ml purgikestes on meresoolale lisatud väga erinevaid õlisid. "Magusa mandli õliga meresool sobib allergikutele. Lisaks roosi, lavendli, piparmündi, greibi, magusa mandli, jojoba õlidega. Igale maitsele."

Huvitava vahendina võib kasutada ka koorivat kehasuhkrut. "Seda soovitaks neile, kes käivad rohkesti solaariumites. Nii meresool kui kooriv kehasuhkur aitavad eemalduda surnud naharakkudel, poorid avanevad ning higistamisprotsessid toimuvad aktiivsemalt."

Lisaks on spetsiaalne jalakoorija rohelise tee ekstraktiga, millele lisatud aprikoosi mikrograanuleid. Pehmendav ja niisutav kooriv kreem parandab väsinud jalgade elujõulisust.

Ka jalgade eest tasub saunas hoolt kanda, kasutades massaaživahendeid või juba vanast ajast tuntud pimsskivi (lihvitud laavakivi), millega hõõrudes kannanahk pehmeneb.

Juukseid hoia laval kuivana

Enne leiliruumi minekut Jelena juukseid pesta ei soovita, kasulik pole neid märjakski teha. Niisked juuksed koguvad rohkem kuumust, see aga kahjustab juuksejuuri. Pigem võiks kuivadele juustele asetada saunamütsi. Mütsikesi on saadaval mitmeid, eelkõige kodumaisest linasest toodetud vahvaid, vana talupoja kaabusid meenutavaid, igasuguses kujus ja väljanägemises.

Leiliruumis olles võib leiliveele lisada paar tilka eeterlikku õli. Teepuuõli hävitab edukalt baktereid, piparmünt mõjub antibakteriaalselt, immuunsüsteemi ergutavalt. Kuid mõnusa lõhna annavad ka roos, apelsin, lavendel.
Pärast leili võib kasutada pesemisel huvitavaid, looduslikust materjalist pesukindaid ja -käsne. Näiteks merekurgist käsnad, mis looduslikud. Aasias kasvavad suured kurgid, mis näevadki välja nagu kurgid, aga valminuna pärast koorimist tuleb viljana välja pikk ja kõva pesukäsn, mida tükeldatakse ning mis märjaks saades pehmeneb.

Seda nimetatakse lufaks. Lufat on moes lisada glütseriinist ja erinevate eeterlike õlide lisandiga seepidele – siis on seebil mõnusalt kooriv ja kare toime. Seepidest võibki valida tavalise pesuseebi asemele lõhnastatud, lisanditega seepe, näiteks mee- ja piimaseepe, millel naturaalsed kärjed sees.

Kes pärast puhtaks saamist soovib ihu kreemitada, võib kasutada kehavõideid või jogurti-kehakreemi, mis õrnema koostisega. Turgutada võib end ka saunameega, mida osad inimesed kannavad peale otse leiliruumis, kus ei tohiks kuumust olla üle 60 kraadi. "Saunamesi on nagu kreem, sisaldab mikroelemente, vitamiine, on väga kasulik inimorganismile," tõdeb Jelena.

Omamoodi mõjub tegelikult kogu saun kehale sama magusalt nagu mesi – see on nauding, mida lõõgastumisel ja argimurede unustamisel võib kasutada igaüks, sõltumata vanusest.

LISA

Kas teadsid, et vihtlemisel on kolm ülesannet?

  1. Viha liigutamine paneb sauna lae all oleva kuuma õhu liikuma ja eemaldab keha ümbritseva madalama temperatuuriga õhukihi. Sedasi pääseb kuum niiske õhk naha ligidale ja kutsub esile rohke higistamise.
  2. Vihalöögid eemaldavad nahapinnale kogunenud higi ja mustuse.
  3. Vihtlemisel on kerge masseeriv toime.

Kõige levinum on kaseviht, millel on alati väga meeldiv lõhn. Vahelduseks võib kasutada tamme-, sarapuu-, pihlaka-, musta lepa ja mustasõstra okstest tehtud vihtasid, ka eukalüptivihta. Viha sidumise ajal võib vahele panna mitmesuguseid lõhnataimi, näiteks melissi, piparmünti, salveid, naistenõgest, sookailu, palderjani jt. Läbi aegade on kasutatud kadaka- ja nõgesevihta. Pärast 10-minutilist kuumas vees leotamist ei tee viht valu: kadaka okkad pehmenevad. Nõgese kõrvetav mõju on kadunud juba ühekordse kuuma vette kastmise järel.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll