TeateTants – tants ühendab!

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Nii nagu vöökirjad või muusika, on ka tants väljendusvahend, mida ei saa ega polegi vaja üks ühele tõlkida. Võib öelda, et tants on nagu luule, kus sõnade vahele mahub midagi hoopis suuremat. Vöökirjadesse põimitud kujundid loovad enda ümber ruumi. Kujundite ning neid ümbritseva ruumi ühisest mängust tekib rütm, mis moodustabki mustri.

Tantsusammudega on samuti, ühine rütm loob tantsijate vahel positiivseid emotsioone, üksteisemõistmist ja usaldust.

Rahvatants, see on viisid ja liikumised, mis siinse paikkonnaga on aastasadade jooksul kõige paremini harmoneerunud, meie esivanemaile kõige rohkem tantsulõbu pakkunud ja ometi on igal inimesel vabadus tantsida oma loomuliku keharütmi järgi.

Kõik inimesed on unikaalsed, mõnel tantsusamm pikem, teisel jalg kiirem. Igas kihelkonnas on tantsitud natuke omamoodi, see on otsekui peegeldus Eestimaast endast. Eestimaa rikkus ja mitmekesisus, kus põllud vahelduvad metsatukkade, rabasaarte ja järvesilmadega – see kõik kajab vastu ka Eesti tantsudest.

Kõik, kes kordki tantsinud, teavad, et ise kaasa tantsida on palju mõnusam kui lihtsalt pealt vaadata.

Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Selts korraldab 20.-28. augustini 2011 suuremahulise tantsuprojekti TeateTants 2011, mille käigus läbitakse tantsides 1000 km Eestimaa maanteid.

Teatetantsu eesmärgiks on läbida lakkamatult tantsides ja musitseerides 15 maakonda ning ühendada sel moel Eesti rahvas. Soovime populariseerida rahvatantsu ja -muusikat ning motiveerida tantsijaid, muusikuid ja õpetajaid tegelema rahvakultuuriga. Teatetants on osa Euroopa Kultuuripealinn Tallinn 2011 projektist.

Projekti on kaasatud kõik eelnevalt soovi avaldanud tantsu- ja muusikahuvilised.

Korraga tantsib maanteel 1-2 paari, kes jõukohase teekonna läbides annavad teatepulga üle järgmistele tantsijatele. Üks 6-8 paariline tantsurühm läbib 4-5 kilomeetrit ning nende ülesanne on jaotada see 100-150 meetristeks lõikudeks. Tantsitakse lakkamatult ehk 24 tundi ööpäevas, s.t et ühe rühma lõpetamisel alustab kohe teine rühm. Keskmiseks liikumise kiiruseks on arvestatud 5,5 km/h. Teekonnal on plaanitud teha 15 minutilisi liikumispause, tantsides sel ajal kohapeal. Pausid on arvestatud keskmise liikumiskiiruse sisse.

Kaheksa ööpäeva jooksul läbitakse põhiliselt riigimaanteid marsruudil Tallinna Raekoja plats – Lagedi – Aruküla – Albu – Ambla – Rakvere – Kiviõli – Jõhvi – Mustvee – Tartu – Uue-Antsla – Tõrva – Karksi-Nuia – Audru  – Virtsu – Kuivastu – Valjala – Triigi – Sõru – Emmaste – Heltermaa – Rohuküla – Haapsalu – Risti – Märjamaa – Tallinna Raekoja plats.

Märksõnad:

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll