Vähenda kiirust

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Elu kulgeb liiga kiiresti. Mis juhtuks, kui pidurdaks veidi? Ehk jõuab siis kummalisel moel rohkem tehtud?

Pakun välja kaheksa võtet, mille abil tormakaks kippuvat elutempot aeglustada, et jõuda rohkem tehtud.

1. Tegutse hommikul impulsiivselt

Kuidas alustad hommikuid? Avad esimesena meilikasti ning tormad lugema, mis eelmise päeva lõpust alates toimunud? See on kasulik ainult juhul, kui tahad tempot lisada, mitte vähendada.

Mulle meeldib koolitada inimesi, kes elavad väljaspool pealinna, sest nende reaalsustaju on tundlikum ja parem. Koolitasin hiljuti Lõuna-Eestis ning üks sealne ettevõtja kirjeldas oma päeva, mis pani mind teda kadestama. Tal on aastatega välja kujunenud harjumus alustada hommikuid impulsiivse tegevusega. Kui ta asub hommikuti tööle, siis ta ei loe saabunud e-kirju ega ava kalendrit. Selle asemel mõtleb ta hetke, mida ta soovib nüüd ja kohe teha; milline tegevus on tema jaoks praegu kõige olulisem. Seejärel ta tegeleb selle asjaga seni, kuni tahab ja alles siis laseb maailmal kiire tempo endale peale suruda.

Kui alustad päeva tegevusega, mis sulle meeldib, kujuneb kogu ülejäänud päev oluliselt meeldivamaks.

2. Tegele lõuna paiku olulise tegevusega

Pärast hommikust impulsiivset olulise asjaga tegutsemist tõsta tempot ning tegutse meeletu kiirusega. Aga pärast lõunapausi võta aega, et tegeleda kõige olulisema asjaga kasvõi natuke. See annab võimaluse korra kiirest tempost hinge tõmmata ning teha tasapisi teoks asju, mis on tõesti tähtsad. Meenutagem siin Dwight Eisenhoweri ütlust: "Oluliste asjadega on harva kiire ning kiired asjad on harva olulised."

Kui iga päev pühendad kasvõi natuke aega kõige olulisematele asjadele, siis need liiguvad edasi. Muidu jäävad need viimasele hetkele ning viimasel hetkel tegutsemine on alati kõige kallim viis asjade teostamiseks – seda nii raha- kui ka närvikulu poolest.

3. Visanda

Ära püüa olla täiuslik, vaid ole parim võimalikest. Ennast pole mõtet võrrelda teistega – ainus, kellega tasub end võrrelda, on see, kes sa saad olla tulevikus.

Kuidas olla võimalikest parim? Minu jaoks on lahendus loomingulises. Aga looming ei tule punnitades. Kas oled vahel püüdnud kirjutada täiuslikku artiklit, luua täiuslikku äriplaani, tekitada täiuslikku teenust või toodet?

Aga äkki hoopis visandaks seda veidi, nii natuke siit ja natuke sealt? Visand ei pea ju olema täiuslik. Sageli olen märganud, et kui tasapisi midagi visandan, saab tulemus märksa täiuslikum, kui püüdes seda asja kohe täiuslikuna teha. Mõtetel on lihtsalt kalduvus vaikselt kuklas end edasi mõelda, kuni vili on noppimiseks küps. Ja tulemus saab märksa parem, kuigi asi võtab veidi kauem aega – kuid see viivitus tasub end ära.

4. Kaalu uusi kohustusi

Inimesed kurdavad koolitustel alailma, et nad ei oska "ei" öelda. Minu jaoks on rohkem probleem selles, et ma ei oska või ei saa "jah" öelda. Jah ütlemisega on üks probleem: kui sa seda teed, siis sa ju annad lubaduse.

Proovin alati öelda "jah" kui vähegi võimalik. Aga enne kaalun hoolikalt, kas mul on selleks ressursse, kas mul on võimalik pühenduda täiendavale ülesandele piisavalt, sest poolpiduselt mulle asju teha ei meeldi.

5. Pane tegevused kirja

Mulle meeldib vältida uitmõtteid neid kirja pannes, sest siis saan keskenduda pooleliolevale tegevusele rohkem ning olen efektiivsem. Vastasel juhul tõmbavad kümned ja sajad uitmõtted liiga palju tähelepanu. Tegutsemist nõudva mõtte panen kirja nii ruttu kui võimalik.

Kord päevas vaatan need mõtted üle ning otsustan, kas need vajavad tegutsemist lähiajal või saadan need inkubaatorisse, kus mõttepojad hauduvad tasapisi, kuni nad on valmis tegudeks saama. Kord või paar kuus viskan pilgu mõtteinkubaatorisse ning valin välja kõige paremini kosunud tibu, et see teoks teha.

6. Jälgi, millele kulutad aega

Kui mitte pidevalt, siis iga kuu tagant jälgi nädala vältel, millele kulutad aega, ning analüüsi neid andmeid. Mina kasutan selleks veebiteenust toggl.com, mis aitab mul mõista, kui palju aega kulutan olulisteks ja kui palju ebaolulisteks tegevusteks. Kord kuus viskan aruandele pilgu peale ning saan aru, mida ma järgmisel kuul pean tegema teisiti, et elada tulemuslikumalt, mõnusamalt ja laisemalt, kaotamata efektiivsuses.

7. Väldi ajalisi kohustusi

Kui vähegi võimalik, ära paku ise välja tähtaegu. Ma ei tea, kuidas sinul, aga minul on rumal komme püüda olla tubli ning pakkuda välja vahel ebareaalselt lühikesi tähtaegu. Selmet pakkuda ise tähtaega, küsi teiselt osapoolelt, mis ajaks ta vajab mingit asja. Päris tihti tuleb ette, et teise osapoole tähtaeg on poole pikem kui ma ise oleksin välja pakkunud.

8. Lõpeta päev rahuliku tegevusega

Kui päev hakkab lõppema, võta uuesti tempo maha – suhtle ligimestega, loe raamatut, vaata filmi, kuula muusikat. Kui aeglustad õigel ajal päevakiiret, tuleb parem ja rahulikum uni ning töömõtted ei tiiruta peas.

Allikas:  Saldo

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll