Heast kohvist, selle valmistamisest ja tarvitamisest.

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kuum ja ergutav kohv on meile tihtipeale abiks, kui väsimus kipub võimust võtma ja silmad arvutiekraani pidevast jälgimisest hägusaks hakkavad muutuma. Lonks “Jumalate eliksiiri” ja mõte hakkab taas jooksma ning mõni minut tagasi lahendamatuna tundunud probleem polegi enam nii keeruline.

Alljärgnevalt vaatame, mida oleks tark arvesse võtta, et pruunist sõbrast maksimaalselt naudingut ja tuge võiks saada. Kohvi valmistamise viise on erinevaid, ubesöövatest masinatest kuni kruusi tehtava “pätikohvini” välja, aga teatud kindlad reeglid kehtivad kõigi variantide puhul.

1. Kasuta puhtaid vahendeid

Alati tuleb kiires päevas leida niipalju aega, et tegeleda nõudepesuga!

Kohvimasinate, tasside-kruuside ja lusikate pinnale kipuvad ladestuma joogis leiduvad parkained ja rasv, mis värske kohvi maitset rikuvad. Rääsuma hakanud võipakist ei taha me kunagi suutäit võtta ja hea on teada, et kohvirasv omandab seistes sama maitse.

Laisa poissmehe kombel tassi kergelt jooksva vee all loputades petame me vaid iseennast – puhta anuma saamiseks tuleb abiks võtta vana hea pesukäsn ja nõudepesuvahend! Filtrimasinate ja kohviautomaatide puhul tuleb lisaks teha ka katlakivipesu, et masina küttekeha ja veejuhtmed puhtad hoida.

2. Külm värske vesi

Valmista kohv alati külmast värskest veest. Parim oleks kasutada lättevett, aga kuna seda igas  kontoris just vulisemas ei ole, siis aitavad meid “Brita”-tüüpi veepuhastuskannud, veeautomaadid a’la “Saku Läte” ja kaubandusvõrgus müüdav allikavesi.

Tavalist kraanivett tasub pruukida vaid parema lahenduse puudumisel, sest selle kvaliteet on Eestimaal kaunis kehvake, välja arvatud ehk Hiiumaa ja Põhja-Eesti liivased rannikualad.

Kraanivee muudab paremaks veevõrku pigaldatud filter, mille tööelementi tuleb muidugi aeg-ajalt vahetada.

3. Vee õige temperatuur

Kohvi filtreerimisel on vee õige temperatuur 92-96 kraadi. Selle saavutamiseks ja hoidmiseks teosta regulaarselt (vähemalt ühel korral kuus) masina läbipesu kaltlakivieemaldusvahendiga.

Kannus või tassis valmistamisel aja vesi korraks keema, lisa vajalik kogus kohvipulbrit. Ära keeda!

4. Vali õige jahvatus

Kui valmistad kohvi filtrimasinaga, vali filtrijahvatus, mis on peenemateraline, et suure kiiruga pulbrist läbi jooksev vesi jõuaks sealt võimalikult palju head-paremat kaasa haarata.

Kannus, presskannus või kruusis valmistamisel kasuta jämedama jahvatusega (nn. kannu- või presskannujahvatusega) kohvi.

Jämedam kohvipuru langeb seistes aeglaselt põhja ja me pääseme kohvi nautides mustatest tükikestest hammaste vahel ja samuti ei meenuta jook meile pakisuppi.

Kaupluseriiuli ees kohvipakke uurides vaata alati ka erimärgistust, millise jahvatusega on tegu – Meira auväärse ajalooga kohvimargi “Kulta Katriina” puhul on poes saadaval mõlemad variandid.

5. Mõõda täpselt

Võta kohvimõõdulusikatäis (7g) kohvipulbrit ühe kohvitassi (150ml) vee kohta. Siis saad just sellise tulemuse, mida kohvivalmistajatehas on Sinu jaoks loonud. Kohvimõõdulusikaid saab osta kodutarbeid müüvatest kauplustest  või küsida e-postiaadressilt info@meira.ee.

6. Serveeri kohvi värskelt

Kohv on kõige parem kohe pärast valmistamist. Jahtunud ja seisnud jook omandab kibeda ja kirbja nn “tuhatoosimaitse”, mida ei sünni ei endal juua ja liiati veel külalisele või kolleegile pakkuda.  Filtrimasina kasutamisel tehakse tihti kohv valmis ja jäetakse siis kannuga kuuma plaadi peale tiksuma, et temperatuuri säilitada. Paarikümne minuti pärast kõlbab selline jook vaid äravalamiseks.

Kui näed, et kohvi tuleb säilitada üle veerand tunni, vala see termoskannu.

Viimaste aastate trend kontorites ja ka kodumajapidamistes on ube tarvitavate kohviautomaatide kasutamine. Lihtsa nupulevajutusega valmistab masin meile värskelt jahvatatud ubadest aromaatse joogi. Kohvi kangus ja kogus on üldjuhul reguleeritavad ja nii saab iga kohvisõber oma lemmiku valida.

Kui automaat omab ka piima kuumutamise ja vahustamise funktsioone, siis oleks tark kasutada masinas itaalia päritolu kohviube. Vaid itaaliapärane espressokohv sobib ideaalselt cappucino ja lattekohvi põhjaks, kuna tal puudub skandinaaviamaade kohvimarkidele iseloomulik hapukus.

Meie kaubandusvõrk pakub täna väga laia valikut oakohvi, nende hulgas ka üle 100 riigis esindatud itaalia kohvibrändi Segafredo Zanetti, mille kõrge kvaliteediga tooted nagu Intermezzo, Espresso casa ja Extra Strong  on  kohvisõprade poolt tunnustuse ja sooja vastuvõtu leidnud.

Kohvijoogile võib oma äranägemise ja soovi järgi ka midagi lisada, et tuua päeva vaheldust. Kes kasutab koort, kes piima, samuti on au sees suhkur oma paljudes variatsioonides. Proovida tasub aga ka erinevaid maitseaineid, nagu näiteks muskaatpähkel, kardemon, kaneel, vanill ja miks mitte ka lagritsalaaste ja shokolaadi, erinevaid maitsesiirupeid.

Mida lisada, pole oluline – tähtis on, et lõpptulemus käsi ja hinge soojendavas kohvitassis vastaks meie meelele ja keelele!

Kohvilõhnaliste kohtumisteni!

Tiit Trolla
Meira Eesti OÜ

Allikas:  www.meira.ee
Märksõnad: ,

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll