FIE-st firmaks mõistlikul moel

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Sellest aastast on võimalik FIE tegevuse firmasse ülekandmine mõistlikul kombel: ettevõtjana kuludesse kantud varaga saab teha firmasse mitterahalise sissemakse, ilma et vara turuväärtuselt peaks seejuures maksma tulu- ja sotsiaalmaksu. 

Tulumaksuseaduses on asi lahendatud ühe lausega: isiklikku tarbimisse võtmiseks ei loeta füüsilisest isikust ettevõtja ettevõtte hulka kuulunud vara mitterahalise sissemaksena üleandmist äriühingule, kui selle eesmärgiks on ettevõtte tegevuse jätkamine. Siia on sisse kirjutatud mõningane vastuolu. Ühest küljest ütleb esimene osa, et firmale ei pea üle andma mitte kogu FIE ettevõtet. Teisalt ütleb lause teine pool, et eesmärgiks peab olema ettevõtte tegevuse jätkamine. Pahatahtliku, s.t. keelava-piirava tõlgenduse korral võiks öelda, et kui kogu vara üle ei anna, siis ei saa rääkida ka ettevõtte tegevuse jätkamisest.

Ettevõtte olemus on sätestatud äriseadustikus. Ettevõtte ühelt ettevõtjalt teisele üleminek toimub äriseadustiku järgi aga nii, nagu see on kirjas asjaõigusseaduses. Too omakorda ütleb, et üle võib anda kas terve ettevõtte või osa sellest. Ainult et seal on kirjas ka selline lause: käesolevas jaos sätestatut kohaldatakse ka lepingutele, millega antakse üle organisatsiooniliselt terviklikuks üksuseks olev ettevõtte osa (käitis). See ei tohiks tähendada, et FIE oma pisikest ettevõtmist firmale üleandmiseks osadeks jaotada ei võiks, aga jällegi – pahatahtliku tõlgendamise võimalus on olemas.

Tulumaksuseadus ütleb, et ettevõtte tegevus peab jätkuma, aga ei kohusta vara üle andnud ettevõtjat ennast firmas edaspidi aktiivselt kaasa lööma. Ta võib ka mitterahalise sissemakse eest saadud osakutelt ainult passiivset intressitulu teenida ja ise FIE-na  midagi muud teha. Eriti kodus tegutsevatel ettevõtjatel oleks soovitav võimalike vaidluste vältimiseks taolisel juhul FIE-na edasi tegutseda, nimelt mingil teisel alal. Kui vara sel kombel maksuvabalt firmasse kanditakse ja ise sama asja edasi tehakse, võib jällegi seaduste pahatahtliku tõlgendamise puhul leida mitmest kohast alust väita, et see on seaduse mõttega vastuolus. Arvata võib, et selline vaidlus ei lõpe enne Riigikohut.

Sageli on küsitud, et mis saab sel juhul FIE maksukohustustest: need peaks ju olema ettevõttega seotud? Kõigi muude ettevõttega seotud kohustuste kohta on asjaõigusseaduses öeldud, et kohustused lähevad küll üle, aga nende täitmise eest vastutavad üleandja ja vastuvõtja solidaarselt viie aasta jooksul pärast ettevõtte üleandmist. Seejuures eeldatakse, et kõigepealt pöörduvad võlausaldajad ettevõtte uue omaniku poole. 

Maksukohustused pole aga mitte ettevõtte, vaid ettevõtja kohustused, kuigi mõnes mõttes on need ju ettevõttega seotud. Maksukorralduse seaduses on seepärast öeldud, et ettevõtte omandajele lähevad üle saadud ettevõttega olemuslikult seotud kohustused. Nendeks on eelkõige ettevõttes töötavate palgatöötajatega seotud maksud ja ka näiteks ettevõttega seotud maamaks. Ettevõtte üle andnud füüsilisest isikust ettevõtja enda tulu- ja sotsiaalmaksu ei maksaks hakata ettevõttega olemuslikult siduma; nende olemus on seotud ettevõtjaga.

NB! Kõigest sellest ja paljust muust räägib Olavi Kärsna oma uues füüsilisest isikust ettevõtjale suunatud käsiraamatus.
Loe raamatust lähemalt ja telli!

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll