FIE või palgatöö?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kui tööandja pakub võimalust palgatöötaja staatus vahetada FIE-na tegutsemise vastu või ongi see töö saamise tingimuseks seatud, siis millised riskid ja muudatused sellega kaasnevad, mille alusel peaks otsustama ja kuidas kujundada oma teenuse hind?

Palgatöötajale FIEks hakkamist või FIE-na tegutsemist töö saamise tingimuseks seades pakutakse tööandja poolt lootuses vähendada ettevõtte kulusid ning jätta osa töö organiseerimise funktsioone FIE kanda. Üldjoontes eristavad FIE-t ja palgatöötajat füüsilisest isikust ettevõtja iseseisvus ja riskid, mis ettevõtlusega kaasnevad. FIE ja palgatöötaja olulised erinevused on välja toodud juuresolevas tabelis. Enne, kui otsustada FIE-na töötamise kasuks, võiks mõelda järgnevale:

FIE

Palgatöötaja

Soetab ise teenuse osutamiseks või toodete valmistamiseks vajalikud töövahendid ja materjalid, kui kokkulepe kliendiga ei näe ette teisiti.

Töötab tööandja töövahendite ja materjalidega.

Määrab ise aja ja koha, millal ja kus ta teenust osutab või tooteid valmistab, kui kokkulepe kliendiga ei näe ette teisiti.

Tööaeg ja -koht määratakse töölepingus.

Võib osutada teenuseid mitmele kliendile, talle ei kehti konkurentsikeeld.

Tööandja võib kehtestada konkurendi heaks töötamise keelu.

Võib palgata endale palgatöötajaid või alltöövõtjaid.

Palgatöötaja ei saa temale antud töö tegemiseks palgata alltöövõtjaid, iseasi on töö juhtival ametikohal.

Esitab kliendile arved.

Ei esita tööandjale arveid, saab palka vastavalt töölepingu tingimustele.

FIE-le ei laiene puhkuse ja töölepingu seadustest tulenevad õigused.

Kehtivad puhkuse ja töölepingu seadustest palgatöötajale tulenevad õigused.

Tasub sotsiaalmaksu 33% oma ettevõtluse kasumilt, ei tasu töötuskindlustusmakset ega ole kaitstud töötuskindlustusega.

Sotsiaalmaksu 33% ja töötuskindlustusmakse 0,5% brutopalgalt tasub tööandja.
On kaitstud töötuskindlustusega.

Vastutab ise oma töötervishoiu ja tööohutuse eest.

Töötervishoiu ja tööohutuse eest vastutab tööandja.

Kannab oma ettevõtlusega seotud riskid.

Töö organiseerimise, tasustamise ja muuga tegeleb ning ettevõtte toimimise eest vastutab tööandja.

FIE ei kuulu kliendi organisatsiooni struktuuri.

Palgatöötaja kuulub kliendi organisatsiooni struktuuri.

Tellija ja FIE vahelise lepingu lõpetamise kord määratakse tellija ja FIE vahelise lepinguga

Töölepingu lõpetamise tingimused peavad vastama tööseadusandlusele.

Kuigi üldjuhul on töövahendite ja materjalide soetamine FIE enda otsustada, leidub siiski ka lepingulisi suhteid, mille puhul võib töö tellija varustada töövõtjat nii materjalide kui töövahenditega – kõik sõltub konkreetsest tegevusalast ja partnerite vahelisest lepingust. Samuti võib alltöövõtjast FIE mitte olla päris vaba oma tööaja valikul: FIE-st postiljon sõltub siiski sidejaoskonda posti saabumise aegadest ja sellest, millal Eesti Posti kliendid oma posti postkastist leida soovivad, FIE-st autojuht sõltub ka võimalikest laadimisaegadest, kauba väljastamise ja –vastuvõtuaegadest, FIE-na ilusalongi alltöövõtjana tegutsev juuksur salongi lahtiolekuaegadest jne. Küll aga on FIE-na tegutsemisel oluliseks eeliseks võimalus  osutada teenuseid paralleelselt mitmele samal tegevusalal tegutsevale kliendile, kes võivad isegi omavahel konkurendid olla.

Töö tellija ei saa FIE-le koostada ametijuhendit, seevastu palgatöötajaga sõlmitavas töölepingus on tööülesannete kirjeldus lepingu kohustuslik osa.

FIE otsustab ise, kas ta vajab või soovib tellimuste täitmiseks lisatööjõudu kaasata, kuid sel juhul peab ta lisaks oma töötajate palkadele tasuma ka nende sotsiaal- ja töötuskindlustusmaksud, arvestama ja üle kandma nende tulumaksu ja muud kinnipidamised palkadelt.

Kui senine palgatöötaja nõustub tööandja pakkumisega jätkata sama tööd FIE-na, peab ta arvestama ka sellega, et enam tasulist korralist puhkust talle garanteeritud ei ole. Ettevõtja saab põhimõtteliselt puhata igal ajal, kui töökoormus lubab, kuid puhkuseraha talle enam keegi ei maksa.

Praeguste seaduste kohaselt vastutab FIE ise oma töötervishoiu ja tööohutuse eest. Seadusandlus võib selles osas aga peagi täiustuda, pannes osa vastutust ka töö tellijale, sõltuvalt tööde teostamise asukohast, töö iseloomust ja muudest tingimustest. FIE võtab enda kanda ka kutsehaigustesse haigestumise riskid, kuna kutsehaiguse tuvastamise korral pole hüvitist kelleltki nõuda peale iseenda.

Kui palgatöötajatel on sõltuvalt tööandjast paremad või halvemad võimalused saada koolitust tööandja kulul ning koolitusel oldud aja eest jookseb tavaliselt ka põhipalk, siis FIE jaoks on koolitus tema enda kulu ja tema enda aeg, mille vältel ta tootmise-teenindamisega tegeleda ei saa ning järelikult koolituse aja jooksul ta tulu ei teeni.

Kuna FIEst töötaja ei ole enam või pole kunagi olnudki tellija kollektiivi liige, ei pruugita teda enam kutsuda firma poolt korraldatavale jõulupeole või suvepäevadele. Kurb!

Kui palgatöötaja seisus FIE staatuse vastu vahetada, tuleb endale eelnevalt teadvustada, et kaob küllalt suur osa hüvesid ning asemele tuleb hulk riske. Soovitaks kõigile FIE-dele: mis tegevusalal te ka ei tegutseks, püüdke end alati kaitsta töö tellijate ja teie vahel sõlmitavate lepingutega. Ärge suhtuge lepingutesse kui formaalsustesse ning ärge jätke neid sõlmimata. Tasu, mille maksate abi eest korraliku lepingu koostamisel, on igat senti väärt, kui leping tõepoolest teie huve kaitseb ning maandab teie võimalikke riske oluliselt.

FIE peab oma teenustele ja toodetele hinna kujundamisel arvestama kõiki oma kulusid ning liitma nendele oma planeeritud kasumi. FIE kulude hulka kuuluvad kõik tema ainult ettevõtluse tarbeks soetatud kaupade ja teenuste ostukulud, osaliselt ettevõtlusega seotud kulud (side-, transpordi-, kommunaalkulud jm.), sotsiaalmaks, kui FIE-l on ka palgatöötajaid, siis tööjõukulud, ettevõtlusega seotud koolituskulud, ettevõtluse tarbeks võetud laenude intressid, laenulepingute sõlmimise tasud, pangateenuste tasud, muud ettevõtlusega seotud maksud (näiteks raskeveokimaks, tollimaks, maamaks). Kõik need kulud tuleks oma toodete või teenuste hinnakujundusel arvesse võtta, lisada soovitav kasum ning arvestada igakuisele kasumile juurde ka 1/11 iseendale puhkuse võimaldamise tarbeks. Ja siis järgneb kõige raskem osa: hindade osas kokkuleppe saavutamine tellijaga. Edu ja meelekindlust selleks!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll