Laofinantseerimine toetab kauba ostu

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Laovarude finantseerimine laseb näiteks tarnijate allahindlusi ära kasutada ning parema hinna saamiseks suurem kogus kaupa osta.

Laofinantseerimine on kliendi käibevahendite lühiajaline finantseerimine ning on tagatud laos või teel oleva kaubaga. "Liisingufirma aitab kliendil kaupade ostu finantseerida ja klient tasub liisingule alles siis, kui on leidnud kaubale ostjad," selgitab ASi Hansa Liising Eesti laofinantseerimise projektijuht Tauno Tuisk. "Kauba hoiustamise küsimuses saab samuti nõu liisingufirmalt, kes aitab leida usaldusväärse laopidaja."

Laofinantseerimine on tehing, kus pank või liisingufirma ostab kliendilt kokkulepitud koguse Eestis asuvaid maale tollitud, Eesti- või ühendusesiseselt soetatud kaupu ning müüb need kliendile tagasi kokkulepitud perioodi jooksul. Erijuhtumitel ostetakse kaupu otse ELi liikmesriigis asuvalt valmistajalt või muult müüjalt. "Kui laenu puhul on pangale tagatiseks firma vara ja faktooringu puhul nõuded, siis laofinantseerimise puhul kaup laos," selgitab Erik Laido Sampo Panga kaubanduse finantseerimise osakonnast.

Faktooring ja laen ning laofinantseerimine on üpris erinevad tooted. Faktooring on maksetähtajaga müügiarvete finantseerimine, mis eeldab Laido sõnul, et kaup on ostjale müüdud, faktooringu puhul on ainsaks tagatiseks ostjatelt laekumata arved. Laenu puhul on aga tavaliselt tagatiseks ettevõtte vara.

"Kui ettevõtte varad on koormatud laenuga või laenu saamiseks vajalikud tagatised üldse puuduvad, kuid raha läheb siiski vaja, on ettevõttel võimalik kasutada faktooringut, kasutades laekumata arvetesse kinni jäävat raha ja pakkudes oma ostjatele paremaid maksetingimusi," lisab Laido.

Faktooringut kasutatakse ostja maksetähtaja finantseerimiseks, mistõttu on see mõeldud peamiselt kauba või teenuse müüjatele.

Laofinantseerimise teenus peaks seevastu pakkuma uusi võimalusi eelkõige hulgikaubandusega tegelevatele firmadele ning ekspordile orienteeritud tootmisettevõtetele.

Tuisu andmeil on alguses peamiselt sõiduautode finantseerimiseks kasutatud teenust hakatud viimaste aastate jooksul ka teiste kaubagruppide finantseerimisel kasutama. Lisandunud on näiteks naftaproduktid, ehitusmaterjalid, teravili, loomasööt, teras, olmeelektroonika, tööriistad ja tarvikud, põllumajandusmasinad.

Samuti kasutavad teenust Laido andmeil enamasti hulgikaupmehed, maaletoojad ja vahendustegevusega tegelevad firmad. "Mahuliselt võib suurimaks kaubagrupiks pidada naftatooteid, kuid tagatised tõesti varieeruvad rõivastest külmutatud kalani," selgitab Laido. "Mingeid piiranguid kaubalaenu tagatise suhtes ei ole, kui vaid kaup seaduslik on."

Laofinantseerimise lahendust kasutatakse nii kaupade transpordi kui ka ladustamise ajal

Joonisel kujutatut võib vaadelda kui varianti, kus kaup on laopidaja laos, kaupade omandiõigus on loovutatud finantseerimise ehk ladustamise ajaks liisingufirmale, kes on hulgimüüjale tasunud kokkulepitud avansimäära. Avansimääraga saab omakorda kauba eest tasuda maaletoojale. Samal ajal, kui kaup on laos, jätkab hulgimüüja ostjate ehk jaemüüjate leidmist.

Niipea, kui kaubale või osale sellest on ostja olemas, tasub hulgimüüja liisingufirmale konkreetse kaubakoguse eest raha, mida ta soovib realiseerida. Liisingufirma annab kauba pärast raha laekumist vabaks. Siit edasi on hulgimüüjal võimalik kasutada juba müügifaktooringu teenust.

Teenust pakub viis panka

  • Hansa Liising www.hansa.ee
  • Ühisliising www.yl.ee
  • Sampo Pank www.sampo.ee
  • Nordea www.nordea.ee
  • Parex Pank www.parex.ee , plaanib sügisel pakkuma hakata

    Allikas: pangad

    Finantseerimine võimaldab soodsamalt osta
    Laofinantseerimise lahenduse kasutamise puhul saab klient:

  • kasutada müüja pakutavat allahindlust suurema koguse ostmisel
  • finantseerida osa, mis ületab müüja pakutava krediidi-limiidi perioodi või tähtaega
  • finantseerida perioodi, mis jääb kaupade ostmise ja müümise vahele
  • vältida kaupade müümata jätmist põhjusel, et ettevõttel pole raha antud tehingu finantseerimiseks
    Laofinantseerimise eeltingimused:
  • tehingu osapoolte makse- ja toimimisrisk on panga poolt aktsepteeritav
  • finantseerija aktsepteeritava sõltumatu osapoole, kelleks on tavaliselt laopidaja või ekspediitor, kaasamine tehingu teostamisse
  • tehingu objektiks olev kaup on lihtsalt ja kiirelt realisee-ritav
  • panga kontroll kaubandustehinguga seotud rahavoo üle
    Allikas: Hansa Liising, Sampo Pank

    Originaalartikkel

Allikas:  Äripäev

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll