Esmaspäevast rakenduvad Venemaa kaupadele täiendavad keelud

5. veebruarist 2023 rakenduvad Venemaa kaupadele täiendavad keelud

5. veebruarist lõppeb Euroopa Liidu poolt kehtestatud sanktsioonide üleminekuperiood Vene Föderatsioonist pärit naftatoodetele ning nende ostmine ja Euroopa Liitu toomine on esmaspäevast keelatud.

“Alates 6. veebruarist on keelatud osta, importida ja üle anda naftatooteid, kui need on pärit Venemaalt,” ütles Maksu- ja Tolliameti tolliosakonna ühiskonnakaitse valdkonna keeldude ja piirangute talituse juhataja Piret Tinkus. “Keelatud kaupade loetelu hõlmab ka mootorsõidukis tarbimiseks kasutatud kütuseid. Hinnanguliselt on täna ca 80% sõiduautodest esimesel piiriületusel Eestisse lisaks auto standardses kütusepaagis olevale kütusele kaasas ka 10-liitrine kanister kütusega.”

Lähtudes õigusaktidest on Euroopa Liidu elanikul õigus osta Venemaalt kütust juhul, kui see on vajalik reisi lõpule viimiseks ja naasmiseks Euroopa Liidu territooriumile. Tinkuse sõnul tähendab see seda, et reisijal on õigus importida Euroopa Liitu kütust, mis on sõiduki
standardses kütusepaagis ja ettenähtud samas sõidukis kasutamiseks. “Keelatud on Euroopa Liitu tuua kütust, mis on Venemaalt kaasa ostetud kütusekanistriga, kuna selline toomine ei ole vaadeldav põhivajaduste rahuldamisena, sh reisi lõpule viimisega,” sõnas Tinkus ning juhtis tähelepanu, et kanistris kauba importimise keeld kehtib ühetaoliselt  Venemaalt sisenemisel kõikidesse Balti riikidesse ja Soome.

Standardses kütusepaagis mootorkütuse importimisel kehtivad endiselt alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduses ja käibemaksuseaduses toodud piirangud kütuse maksuvabale importimisele (maksuvabad piirnormid), mis tähendab, et esimesel sisenemisel Eestisse on standardses kütusepaagis olev kütus maksuvaba. Kõikidel järgmistel samas kalendrikuus toimunud piiriületustel kütus maksustatakse, välja arvatud, kui reisija esitab Eestist Venemaale sõites tollile teavituse, et sõiduki paagis on kütust, mida soovitakse ka tagasi tuua.

Sanktsiooni rikkumisena on käsitletav kütuse piiriületusejärgne sõidukist välja pumpamine ning tasu eest või tasuta üleandmine. Väljapumpamine on lubatud ainult sõiduki remondi eesmärgil, kui see hiljem sõidukisse tagasi pumbatakse.

NÄIDE 1

Eesti kodanik reisib Venemaale ning tangib sealses tanklas täis auto paagi ning 10-liitrise kanistri. Ta ei ole viimase poole aasta jooksul Venemaad külastanud. Venemaalt naastes on tal lubatud maksuvabalt sisse tuua auto kütusepaagis olev kütus. Kanistris oleva kütuse import on keelatud, sõltumata sellest, kas sellele laieneks maksuvabastus või mitte. Inimesel on võimalus keelatud kaup tagasi viia või loovutada. Loovutatud kaup kuulub hävitamisele.

NÄIDE 2

Eesti kodanik reisib Venemaale ning tangib sealses tanklas täis auto paagi ning 10-liitrise kanistri. Ta on Venemaad regulaarselt iga kuu külastanud (st eelneva kuue kuu jooksul vähemalt kolm korda) ning viimase kuu jooksul on tegemist teise külastusega. Venemaalt naastes on tal lubatud sisse tuua auto paagis olev kütus, mis piiripunktis maksustatakse. Kanistris oleva kütuse import on keelatud. Inimesel on võimalus keelatud kaup tagasi viia või loovutada. Loovutatud kaup kuulub hävitamisele.

Rohkem infot Venemaa Föderatsiooni ja Valgevene sanktsioonide kohta leiab SIIT.

Täpsemalt on võimalik sanktsioonidega tutvuda Euroopa Nõukogu määruses 2022/1904.


9. jaanuarist 2023 rakenduvad Venemaa kaupadele täiendavad keelud

9. jaanuarist lõppeb Euroopa Liidu poolt kehtestatud sanktsioonide üleminekuperiood paljudele Venemaa Föderatsioonist pärit tarbekaupadele ning nende Euroopa Liitu toomine on esmaspäevast keelatud.

“Alates 9. jaanuarist lõppeb üleminekuperiood ka neile sanktsioneeritud kaupadele, mille osas olid tarnelepingud sõlmitud enne 7. oktoobrit. Esmaspäevast on keelatud tuua Venemaalt mitmeid tarbekaupu, sh kosmeetikat, pesemis- ja puhastusvahendeid, riideid, jalatseid jpm nii era- kui juriidilistel isikutel,” ütles maksu- ja tolliameti tolliosakonna ühiskonnakaitse valdkonna keeldude ja piirangute talituse juhataja Piret Tinkus.

Maksu- ja tolliamet palub kõigil reisijatel enne piiriületust keelatud kaupade nimekirjaga hoolikalt tutvuda, sest keelatud esemed tuleb piirilt tagasi saata, nendest loobuda või need konfiskeeritakse.

Keelatud kaupade hulka kuuluvad näiteks:
  • sigarid, sigarillod, sigaretid;
  • raua ja terasetooted;
  • kosmeetika- ja juuksehooldusvahendid (näiteks šampoonid);
  • suuhooldusvahendid (näiteks hambapasta, hambaniit);
  • habemeajamisvahendid, sealhulgas enne ja pärast habemeajamist kasutatavad vahendid;
  • pesemis- ja puhastusvahendeid (näiteks seebid);
  • erinevad plastist tooted: pakkematerjalid, torud, voolikud, ehitusmaterjalid;
  • erinevad pabertooted: paber, papp, pakkematerjal;
  • naiste ja tüdrukute riided;
  • jalatsid;
  • ehituskivid;
  • tööriistad;
  • erinevad mootorid ja pumbad;
  • külmikud, pesu- ja nõudepesumasinad;
  • erinevad elektriseadmed ja detailid;
  • mootorsõidukid ja traktorid;
  • fototehnika.

Eeltoodud loetelu ei ole ammendav. Täpsem informatsioon kaupade osas, mida on keelatud Venemaalt tuua, leiab SIIT.

Täpsemalt on võimalik sanktsioonidega tutvuda Euroopa Nõukogu määruses 2022/1904.


10. juulist 2022 karmistuvad Venemaale kehtestatud sanktsioonid

Alates 10. juuli kella 23.59-st lõppeb üleminekuperiood, mis võimaldas varem sõlmitud lepingute alusel Euroopa Liitu importida või siit Venemaa Föderatsiooni eksportida teatud sanktsioonialuseid kaupu. Muudatused mõjutavad ka füüsilisi isikuid, kes ületavad piiri reisimise või muul eesmärgil. MTA palub kõikidel piiriületajatel juba reisi planeerimisel arvestada karmimate piirangutega.

Kui tavapäraselt puudutavad sanktsioonid äriettevõtteid ja kaubandust, siis alates esmaspäevast ei ole enam võimalik teatud kaupu importida ega eksportida ka eraisikutel.

Keelatud kaupade nimekirjades on ka selliseid kaupu, mille Venemaalt toomine või sinna viimine on seni olnud igapäevane. Näiteks ei saa Venemaa Föderatsioonist enam tuua vana ega uut mööblit ega selle osasid, puitu ega puittooted, kaaliumi sisaldavaid väetisi, uusi õhkrehve, tsementi, kaaviari, uut ega kasutatud taarat nagu klaaspudelid ja -purgid jpm.

Reisijatel tuleb tähelepanu pöörata ka alkoholile seatud piirangutele, st alates 10. juulist on Venemaalt hoolimata kogusest keelatud tuua selliseid alkohoolseid jooke nagu viin, džinn, liköörid jm. Õlu, veini ja siidrit on lubatud tuua varem kehtestud kogustes (õlu 16 liitrit, veini 4 liitrit, siidrit 2 liitrit).

Lisaks tuletab MTA reisijatele meelde, et juba varasemalt on Venemaale keelatud kaasa võtta rohkem kui reisi tarbeks vajalikku sularaha, üle 750eurose väärtusega olmeelektroonikat, näiteks nutitelefonid ja sülearvutid ning muid üle 300eurose väärtusega esemeid. Piirang ei kehti isiklike esemete kohta, sh kasutuses olev nutitelefon, hinnaline käekott, üleriided vmt.

MTA tagab Narva, Luhamaa ja Koidula piiripunktides reisijatele info kättesaadavuse ja teeb selgitustööd. Samuti juhib tähelepanu, et rahvusvahelise sanktsiooni rikkumise eest on ette nähtud kas rahaline karistus või kuni viieaastane vangistus. Sama teo eest, kui selle on toime pannud juriidiline isik, on ette nähtud rahaline karistus.

Euroopa Liidu Nõukogu määruses 2022/879 toodud kaupade täieliku nimekirjaga saab tutvuda siin (vt 10.07.2022 muudatusi impordi osas XXI lisas (3i) ning ekspordi osas XXIII lisas (3k)).

Märksõnad: ,

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll