Kokkuvõtlikult maksuauditist

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

27. oktoobril 2011. a RMP Eesti OÜ ning Eesti Koolitus- ja Konverentsikeskuse koostöös toimunud konverentsil "Teejuht 2012. aastaks" rääkis KPMG Baltics OÜ maksu- ja õigusvaldkonna juht Joel Zernask maksuauditist. Järgnevalt väike ülevaade konverentsil kõneldust.

Ühte lausesse koondatult on maksuaudit ettevõtja maksuarvestuse kokkulepitud ulatuses dokumentaalne kontroll, mille eesmärk on anda ettevõtjale kindlust ja optimeerida maksuarvestust.

Maksuauditi käigus analüüsitakse valdavalt maksuarvestusi, maksumäärade rakendamist jms. Vähem kasutatakse maksuauditit aktsiisidega seonduva kontrollimiseks. Et maksuaudit viiakse läbi kokku lepitud ulatuses, see tähendab, et maksuaudit tehakse ainult selle kohta, mida ettevõtja on palunud uurida. Maksuauditi käigus toimuv dokumentaalne kontroll võib piirduda ka vaid vestluse või taustauuringuga.

Maksuaudit on nagu tavaline audit, aga samas nagu ei ole ka, märkis Zernask oma ettekandes.

Oma ettekandes tõi ta välja maksu- ja finantsauditi erinevused. Näiteks on finantsaudit suunatud investorite ja kreeditoride huvide kaitsele, samas kui maksuaudit on suunatud ettevõtte juhtkonna kindlustundele.

Finantsauditi käigus uuritakse mineviku tehinguid ja arvestust, aga maksuauditi käigus uuritakse nii mineviku, oleviku kui ka tuleviku tehinguid ja arvestust.

Kui finantsauditil on kindel ulatus ja protseduurid, siis maksuauditi ulatus ja analüüsivaldkonnad määratakse lähtuvalt ettevõtja soovidest ja vajadustest.

Maksuauditi võib jagada:

  • ettevõtja maksuarvestuse üldine kontroll nn üldine audit – sarnaneb finantsauditiga. Eesmärk on lihtsalt kontrollida, kas ettevõttes on asjad korras.
  • käibemaksuaudit (ingl k VAT mapping) – tehakse sageli kinnisasjade puhul. Käibemaksuauditit rakendatakse sageli olukorras, kus ettevõtjal on palju erineva sisulisi tehinguid (nt ühendusesisene soetamine, lähetamine, eksport jne).
  • kulude maksuaudit – analüüsitakse erinevate protseduuridega seotud kulusid (nt lähetus-, vastuvõtu-, toitlustus- jms kulud). Kulude ülevaatamine on oluline nii raamatupidaja kui ka ettevõtja seisukohast. Kulude maksuaudit võib kasutada ka nt vältimaks maksudega ülepingutamist.
  • tööjõumaksuaudit – üleilmastumise tingimustes on see kõige kiiremini arenev teema, sest on aktuaalne just piiriüleste töötajatega seotud kulude hindamisel.

Maksuaudit annab ettevõtjale kindluse, et maksuarvestus on korrektne, aitab hinnata maksuriske, võimaluse saavutada maksusäästu. Maksuauditi tulemused fikseeritakse raportis, kus tuuakse välja nii riskid kui ka võimalused maksude optimeerimiseks.

Märksõnad:

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll