Audiitorite kohustused riskihinnangu ja riskiisu dokumenteerimise täitmisel

audit auditeerimine dokumendid aruanded kirjutama
Foto: Shutterstock

Audiitorkogu pöördus rahapesu andmebüroo poole täpsustamaks audiitorite kohustusi riskihinnangu ja riskiisu dokumenteerimise täitmisel.

Audiitorkogu selgitas, et audiitortegevuse valdkonna nõuetest tulenevalt hindavad audiitorettevõtjad audiitorteenuse osutamisega seotud riske ja määratlevad riskiisu, seda ka enne dokumenteerimise kohustuse jõustumist. Audiitorkogu soovis teada rahapesu andmebüroo kui audiitorite poolt rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduse nõuete täitmise üle järelevalve teostaja arvamust, kas rahapesu andmebüroo arvates audiitortegevuse valdkonnas seni tehtu on piisav riskihinnangu ja riskiisu dokumenteerimise kohustuse täitmisel.

Rahapesu andmebüroo pidas esmalt vajalikuks märkida, et kohustatud isik saab riske tunda ja neid juhtida siis, kui tal on

  • piisav teadmine riskidest;
  • talle seadusega pandud nõuetest ja hoolsuskohustusest ja
  • kui ta protseduurireeglid on nõuetekohaselt sätestatud.

Rahapesu andmebüroo on viidanud, millistes osades saavad audiitorid oma tegevusi ja teadmisi parandada, et seeläbi olla võimeline riskihinnangut koostama ja riskiisu määratlema.

Piisav teadmine riskidest

Riskide tundmise puhul on rahapesu andmebüroo viidanud esmalt siseriiklikule riskihinnangule, mida audiitorid peavad oma kutsetegevuses ja protseduurireeglite koostamisel arvesse võtma.

Seadusega pandud nõuded ja hoolsuskohustus

Järelevalve ja muu infokogumise käigus on rahapesu andmebüroo täheldanud, et turul tegutseb audiitoreid, kes täidavad kohustatud isikutes siseauditi funktsiooni, samas ei tuvasta nad tihti neid rikkumisi, mida järelevalveasutused oma kontrollide käigus tuvastavad. Rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduse § 14 lõike 5 kohaselt tuleb juhul, kui kohustatud isikul on siseauditi kohustus, kontrollida siseauditi läbiviimisel ka protseduurireeglitest kinnipidamist ning sisekontrollieeskirja täitmist.

Nõuetekohased protseduurireeglid

Lisaks järelepärimisele edastati rahapesu andmebüroole ka audiitorkogu koostatud protseduurireeglid rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduse
nõuete täimiseks, sh kliendi aktsepteerimise näidistööpaber, mis sisaldas kliendipõhist
riskihindamise mudelit.

Eeldatakse, et rahapesu andmebüroo tähelepanekud protseduurireeglite nõuetekohasuse hindamisel põhinevad eelkõige audiitorkogu protseduurireeglitega ja riskide hindamise näidismetoodikaga tutvumisel. Rahapesu andmebüroo juhib tähelepanu, et täielik ning põhjalikum protseduurireeglite sobivuse ja meetodite hindamine saab toimuda vaid järelevalve menetluse käigus konkreetse audiitorettevõtte juures.

Rahapesu andmebüroo juhib tähelepanu järgmistele protseduurireeglite baaspõhimõtetele:

  • protseduurireeglite kirjelduse juures tuleb lähtuda rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduse § 14 lõikes 1 nimetatud nõuetest;
  • hooldusmeetmete kohaldamiseks mitteresidentidest juriidiliste isikute puhul tuleb
    kasutada vastavalt kas Euroopa Äriregistrit või vastava riigi äriregistrit. Kuna Euroopa
    Liidu liikmesriigis peab olema tegelike kasusaajate register, saab nõuda Euroopa Liidu
    ettevõtetelt väljavõtet sellest registrist;
  • tugevdatud korras hoolsusmeetmete rakendamise juures peaks olema viide ka FATF-i
    “mustale” ja “hallile” nimekirjale;
  • teenust ei tohi osutada või tehingut teha ka siis, kui olenemata põhjusest jääb hoolsusmeetmete rakendamine lõpule viimata;
  • teatamisel sularahatehingust üle 32 000 euro (või sellega võrdväärses summas, kuid
    muus vääringus tehtud tehingust), sõltumata sellest, kas tehing tehakse ühe maksena
    või mitme omavahel seotud maksena kuni üheaastase perioodi jooksul, tuleb samuti
    kindlaks teha vara päritolu ja kui vara päritolu jääb kahtlaseks, tuleb teate liiki valides
    eelistada teatamist kahtluse kohta (teate liik STR). Kui kahtlust pole, teatatakse
    sularahatehingust üle 32 000 euro (või sellega võrdväärses summas muus vääringus)
    (teate liik CTR);
  • terrorismi rahastamise kahtlusest teatamine toimub kahel viisil:
    • kui on teada, et isik on seotud terroristliku organisatsiooniga, on radikaliseerunud või on avalikest allikatest teada, et alustatud on kriminaalmenetlus terrorismiga seoses, tuleb kasutada teate liiki TFR ja ajendeid 2–2.4;
    • kui tegemist on tehinguga, kus raha liigub riskiriikidesse, kasutatakse teate liiki TFR ja ajendeid 1-1.6.
  • teatamise juures peaks olema ka viited vastavatele rahapesu andmebüroo juhenditele ning selgesõnaline juhis, et teatada tuleb rahapesu andmebüroo kodulehel oleva veebipõhise teatamise süsteemi kaudu;
  • kuigi rahvusvahelise sanktsiooni seadus ei pane audiitoritele ja raamatupidamisteenuse
    osutajatele erikohustusi rahvusvahelise sanktsiooni rakendamisel, siis seadus nõuab
    rahvusvahelise sanktsiooni rakendamist kõigil Eesti residentidel, füüsilistel ja juriidilistel isikutel. Sanktsiooninimekirjades on ka terroriste ja terroristlikke organisatsioone, kelle rahastamine on juba karistatav ja rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seadus nõuab vastavaid hoolsuskohustusi, et seda ei juhtuks. Seega võiks protseduurireeglites olla ka rahvusvahelise sanktsiooni rakendamise juhis.

Audiitorkogu juhatus ja metodoloogiakomisjon arutasid rahapesu andmebüroo esitatud tähelepanekuid ja otsustasid nende tähelepanekutest tulenevalt võtta töösse audiitorkogu välja töötatud protseduurireeglite, sh kliendi aktsepteerimise näidistööpaberi (mis sisaldab kliendipõhist riskihindamise mudelit) täiendamise. Eesmärk on protseduurireegleid täiendada selle suve jooksul.

Artikkel avaldatud audiitorkogu veebruarikuu uudiskirjas.

Allikas:  Audiitorkogu

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll