Milliseid isikukaitsevahendeid tuleb lakkimisel kasutada?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tööinspektsiooni poole pöördus töötaja, kes soovis teada, milliseid kaitsevahendeid peaks lakkimisel kasutama. Lakk ise on musta värvi ja töö juures on kasutusele võetud ka ventilatsioonikapp. Töötaja meelest sellest ei piisa ning ta tahab teada, millised kohustused on tööandjal, et lakkimistöid teostataks ohutult?

Ei ole võimalik üheselt öelda, milliseid isikukaitsevahendeid (edaspidi ikv) on vaja kasutada lakkimisel, värvimisel või mistahes kemikaaliga töötamisel. Isegi laki värvi järgi ei ole võimalik adekvaatselt hinnata ikv õiget valikut.
 
Alguses peab välja selgitama, missuguse kemikaaliga tööd tehakse, kas tegemist on ohtliku kemikaaliga või mitte. Esimesi vihjeid tuleks selle kohta otsida lakipakendilt (konteiner, purk) – kas pakendil on mõni tervisele ohtliku kemikaali tunnus või mitte. Näiteks võib taoline märgistus olla nelinurkse kujuga oranži värvi, mille sees on must pilt, või rombikujuline punase servaga ning valgel taustal on kujutatud must pilt. Suure tõenäosusega on üks neist märgistusest 
selle laki pakendil ka olemas.
 
Kui tegemist on ohtliku kemikaaliga, siis põhilise informatsiooni kemikaaliga töötamise ohutuse kohta, sealhulgas ka sobiva isikukaitsevahendi tüübi või kirjelduse, annab kemikaali ohutuskaart.
 
Kemikaali ohutuskaart peab olema eestikeelne ja tööandja peab tutvustama töötajale sellel olevat informatsiooni: kuidas ja millisele organile see kemikaal võib ebasoodsat mõju avaldada, millised on põhilised ohutusabinõud selle kemikaaliga töötamisel ja loomulikult ka sobiva ikv kirjeldus, kui see peaks vajalik olema.
Tööandja kohustused seoses sellise tööga peaksid olema järgmised:
  1. kemikaali (antud hetkel lakk) ostmisel hankida laki müüjalt (maaletoojalt, turustajalt) kemikaali ohutuskaart ning soetada kõik vajalik töötaja ohutuse tagamiseks (sobiv töövahend, tõhus ventilatsioon, vajadusel ikv);
  2. tutvustada ohutuskaardi andmeid töötajale, korraldada töötajale põhjalik väljaõpe mistahes kemikaalidega töötamiseks;
  3. väljastada töötajale vajalikud isikukaitsevahendid;
  4. vajadusel korraldada töötajale tervisekontroll.
Allikas:  Tööinspektsioon

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll