Mobiilirakendused töötajate tervise teenistuses

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tänaseks on 75% Eestis müüdavatest mobiiltelefonidest nutitelefonid ning nutitelefoni kasutajate osakaal tõuseb suure hooga. USA-s kasutas 2012 aastal nutitelefoni umbes 50% elanikest ning aastaks 2017 prognoositakse kasutajate osakaaluks ligi 70%. USA-s avaldatud IDC Research uuringus leiti, et 79% nutitelefonide kasutajatest kontrollib esimese 15 ärkveloleku minuti jooksul oma telefoni ning 80% kasutajatest hoiab telefoni enda läheduses 22 tundi tööpäevast.

Mobiilsed rakendused nutitelefonidele ja tahvelarvutitele on muutunud osaks igapäevaelust peaaegu igas eluvaldkonnas – läbi rakenduse saame lugeda hommikukohvi kõrvale ajalehte, jälgida trammisõidu ajal sõprade tegemisi sotsiaalvõrgustikes, otsida võõras linnas teed ning lülitada külmal talvehommikul sisse automootori eelsoojenduse. Kuidas aga neid uusi võimalusi töötajate tervise, ohutuse ja heaolu parandamisel kasutada?

Nutitelefone saab kasutada nii müra, vibratsiooni, valgustugevust kui ka temperatuuri hindamisel – nende kasutamine ei asenda küll töökeskkonna laborite poolt tehtavaid mõõtmisi kuid on täiesti aktsepteeritavad kasutamiseks nn indikaatorseadmena – aidates aru saada, millal tuleks akrediteeritud laborite poole pöörduda. Näiteks leidub rakendusi, millede abil saab salvestada töökohal esinevat mürataset tööpäeva jooksul ning tulemusi veebikeskkonnas ajas võrrelda, hinnates muuhulgas ka läbiviidud parandustegevuste tõhusust.

Leidub rakendusi, mis võimaldavad raporteerida õnnetusi ja ohuolukordi, saates olulised toimunu kohta käivad andmed koos sündmuskohal tehtud fotodega töökeskkonnaspetsialisti e-posti. Läbi rakenduste saab hallata ka seadmete hooldusgraafikuid ja teostatud töid, tagada töötajate kiire ligipääs ohtlike kemikaalidega seotud olulisele infole ning hinnata töötaja väsimuse taset öises vahetuses. Kui töötaja liiga kauaks arvuti taha istuma jääb, saab telefon talle sellest märku anda ning kohe ka kolleegid ühisele kohvipausile või jalutuskäigule kutsuda (vajadusel mõõtes pausi kestvust, et olulised tööülesanded ei ununeks).

Selliste rakenduste kasutamine ei eelda, et kõikidel töötajatel on sama tootja seade – rakendused toetavad tihtipeale erinevaid platvorme ning see võimaldab koguda info ühtsesse keskkonda, kus siis näiteks võistelda teiste osakondade töötajatega selle osas, kes on nädala jooksul rohkem kilomeetreid läbinud või samme astunud. Mobiilsete rakenduste kasutamise teeb veidi keeruliseks väheste rakenduste kättesaadavus eestikeelsena, suureks plussiks on aga võimaluste mitmekesisus, suhteliselt madal hind ja üha laienevad kasutusvõimalused.

Allikas:  Tööelu

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll