Seadmete kasutamisel tuleb õnnetuste vältimiseks järgida ohutusnõudeid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant analüüsib reaalses elus juhtunud tööõnnetust. Tööinspektsioon juhib tähelepanu sellele, mida oleks saanud ja ka saab tööohutuse vallas ette võtta, vältimaks sarnaste juhtumite kordumist.

Mis juhtus?

Plasttaara tootmisprotsessis valmistati hakkliha pakendamiseks karpe. Töötaja tööülesandeks oli abitööde teostamine. Töötaja märkas, et vormunud karp oli vormi lõikenoa külge kinni jäänud ja püüdis parema käega karpi vabastada, kuid samal aja toimus töötsükkel ning töötaja käsi jäi masinaosade vahele. Tööõnnetuse tagajärg oli parema käe 1.-4. sõrme osaline amputatsioon.

Miks juhtus?

Töövahendi ohutusjuhendi kohaselt on masin varustatud magnetelementidega turvauksega. Ukse avamisel peab seade lülituma rikkeolekusse ja masin seiskuma. Õnnetuse hetkel olid turvauksed avatud ja masin töötas. Üks turvaukse magnetistest oli ette nähtud kohast lahti võetud ja asetatud teise magneti vastu nii, et masin ei saaks ukse avamisel automaatselt seiskuda. Seega ei vastanud töövahend õnnetuse toimumise ajal töötervishoiu ja tööohutuse nõuetele, sest tootja poolt ettenähtud kaitseseadistega oli manipuleeritud. Tööõnnetus oleks jäänud juhtumata, kui töövahendit oleks kasutatud tootja poolt ette nähtud viisil.

Loe lisaks: Töövahend

Allikas:  Tööelu

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll