Keskmise töötasu arvestamise korra muudatustest

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

1. jaanuarist 2012. a muutuvad keskmise töötasu maksmise tingimused ja kord. Seni kehtinud 2009. aastast pärit valitsuse määrust nr 91 on täiendatud ja täpsustatud, lähtudes kujunenud rakenduspraktikast.

Määruse esimest paragrahvi on täiendatud lõikega 1 märkega 1, mis täpsustab, et kui töötajale maksti keskmise töötasu arvutamise vajaduse tekke kuule eelnenud kuue kalendrikuu eest ainult muutumatu suurusega töötasu, siis puhkusetasu maksmiseks keskmist töötasu ei arvutata ja töötajale makstakse muutumatu suurusega töötasu.

Korrast selgub ka, millistel juhtudel on arvutamise aluseks kalendripäeva ja millistel tööpäeva tasu.

Määruse neljas paragrahv täpsustab, et keskmist kalendripäeva tasu arvutatakse eelkõige tööandja makstava haigushüvitise ja kalendripäevapõhiste puhkusetasude maksmisel.

Keskmist tööpäeva tasu tuleb  arvestada siis, kui tööandjal ei ole töölepingu seaduse § 35 mõistes töötajale tööd anda, töötaja osaleb tööalasel koolitusel või öeldakse hoopis tööleping üles koondamise tõttu.

2011. a lõpuni kehtinud määruse järgi tuli töötajale juba välja makstud keskmine töötasu ümber arvutada juhtudel, kui keskmise arvestamise aluseks olnud perioodi eest tehti pärast arvestust täiendav väljamakse tulemustasuna või muul põhjusel. Paljudele raamatupidajatele oli see põhjendamatult koormav.

Korra muudatustes on raamatupidajate sooviga arvestatud ning muudetud määruse paragrahvi 2 lõiget 1 nii, et kui arvutamise vajaduse tekke kuule eelnenud kuuel kuul töötasuna teenitud summa muutub töötajale sissenõutavaks pärast keskmise töötasu või muutumatu suurusega töötasu alusel arvestatud tasu maksmise kuupäeva, siis varem makstud keskmist töötasu ümber arvutada ei tule.

Samas tuleb tähele panna, et määrusest töötajale soodsamas suunas kõrvale kaldumine on lubatud.

Peamine muudatus on kasutamata puhkusepäevade arvestamises. Aastaid arvutati kasutamata puhkusepäevi töösuhtes oldud kuude alusel. Nüüd aga tuleb arvutamise aluseks võtta töösuhtes oldud kalendripäevad.

Näiteks
Kui töötaja, kelle iga-aastase põhipuhkuse kestus on 28 kalendripäeva, lahkub töölt 11. novembril, mis on 2012. aasta 316. päev, ja ta ei ole jooksva kalendriaasta puhkust veel kasutanud, tuleb kasutamata puhkusepäevade leidmiseks kasutada järgmist valemit:
316 (töösuhetes  oldud kalendripäevade arv) jagatud 366-ga (kalendripäevade arv 2012. aastal, kuna see on liigaasta, teistel aastatel tuleks jagada 365-ga) ja korrutada 28-ga (töötaja põhipuhkuse päevade arvuga kalendriaastas).
Tulemuseks saame 24,17 kasutamata ja aegumata puhkusepäeva, mille eest tuleb töötajale maksta hüvitisena keskmist kalendripäeva tasu.

Sotsiaalministeeriumi näited keskmise tasu maksmise tingimuste ja korra kohta leiate SIIT.

Allikas:  Tööinspektsioon

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll