Töövaidlusi Saaremaalt XIII. Katseaeg võib põhjustada tõsiseid probleeme

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Töövaidluskomisjoni jõustunud otsustest: 12.02.2008. a arutati töövaidluskomisjonis K. G. avaldust OÜ Siva Invest vastu töölepingu lõpetamise ebaseaduslikuks tunnistamise ja rahaliste hüvituste nõudes.

Avaldaja töötas baaridaam-vahetusevanemana ning vabastati töölt seoses katseaja ebarahuldavate tulemustega (TLS § 86 p 5). Avaldaja vaidlustas töölepingu lõpetamise töövaidluskomisjonis, väites, et ta sai oma tööga hästi hakkama ning töölepingu lõpetamise teade tuli talle täieliku üllatusena. Töötaja ei osanud arvata, mis selle põhjuseks võis olla, kuid oletas, et asi oli tema üle kahe nädala kestnud haiguslehel viibimises.

Vastavalt töölepinguseaduse (TLS) §-le 33 on katseaeg mõeldud selleks, et näha, kas töötajal on töölepingus kokkulepitud tööde tegemiseks vajalik tervis, võimed, suhtlemisalane sobivus ja kutseoskused. Katseaeg võib kesta maksimaalselt neli kuud ning katseaja tulemusi hindab tööandja.

    Katseaega ei rakendata alaealistele, küll aga kõigile teistele, sealhulgas ka rasedatele ja alla 3-aastaste laste vanematele. Kui aga viimaste katseaja tulemused osutuvad ebarahuldavateks, peab tööandja töölepingu lõpetamiseks saama eelnevalt loa tööinspektsioonist.

Antud töövaidlusasjas selgitas tööandja, et töötajale oli korduvalt tehtud märkusi tema töösse suhtumise ja tööülesannete täitmatajätmise kohta. Tööandja väitel oli ta töölepingut lõpetamas juba paar kuud varem, kuid siis oli töötaja lubanud end parandada. Aga seda ei juhtunud ning avaldajaga olid rahulolematud nii tööandja, ettevõtte juhtkond kui ka kolleegid.
Tööandja selgitas konkreetsetele faktidele ja tunnistajate ütlustele tuginedes, milles seisnesid puudujäägid avaldaja töös ning sobimatus antud ametikohal töötamiseks.

    Kui tööandja leiab, et töötaja katseaja tulemused on osutunud ebarahuldavateks, on tal õigus lõpetada tööleping päevapealt, kirjalikus vormis selgitust esitamata. Küll aga on soovitatav seda teha, vähemalt suusõnaliselt, et töötajale oleks arusaadav, miks tööleping lõpetati katseaja ebarahuldavate tulemuste tõttu (TLS § 86 p 5). Võimalik, et see hoiab ära soovi alustada töövaidlust ning nõuda töölepingu lõpetamise ebaseaduslikuks tunnistamist (avalduse esitamiseks on 1-kuuline tähtaeg, arvates töölepingu lõpetamise päevale järgnevast päevast).

    Kui töötaja siiski otsustab töölepingu lõpetamise töövaidluskomisjonis vaidlustada ning töölepingu lõpetamine tunnistatakse ebaseaduslikuks, on töötajal õigus nõuda tööle ennistamist koos keskmise palgaga töölt sunnitud eemalviibimise aja eest või kompensatsiooni kuni töötaja kuue kuu keskmise palga ulatuses. Töövaidluse korral on tööandjal kohustus töövaidluskomisjonis selgitada töölepingu lõpetamise põhjusi.

Antud töövaidlusasjas asus komisjon seisukohale, et avaldaja töölepingu lõpetamine seoses katseaja ebarahuldavate tulemustega oli põhjendatud ning töötaja avaldus jäi rahuldamata.

Katseajal saab ka töötaja töölepingu lõpetada omal soovil lühendatud etteteatamistähtajaga. Kui üldjuhul tuleb töölepingu lõpetamisest ette teatada vähemalt üks kuu (kui on tähtajatu tööleping!), siis katseajal piisab etteteatamisest kolme kalendripäeva ulatuses, küll aga peab etteteatamine toimuma kirjalikult, s.o avalduse vormis.

31. augustil oli tööturuametis registreeritud 18 775 töötut, mis moodustab 2,9% tööjõust vanuses 16 aastat kuni pensioniiga (2,2% tööealisest elanikkonnast vanuses 16 aastat kuni pensioniiga).

 

 

Avaldatud: Oma Saar, 17.09.2008

Loe ka:

Allikas:  Tööinspektsioon

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll