Töövaidlusi Saaremaalt XV. Lõpparve ja tööraamat

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

8.01.2008 arutati töövaidluskomisjonis L.K. avaldust AS Johan GTJ vastu rahaliste  hüvitiste nõudes.

Avaldaja väitel töötas ta müügijuhina kuni 22.10.2007, mil lahkus töölt omal soovil. Viimasel tööpäeval ei maksnud tööandja välja puhkusekompensatsiooni, mille saamiseks esitas töötaja nõude töövaidluskomisjonile ning lisas ka keskmise palga nõude tööraamatu (mida ta samuti ei saanud!) ja lõpparve kinnipidamise eest.

Tööandja nõudeid ei tunnistanud ning selgitas, et töötajale maksti töölepingu lõpetamise päeval välja nii palk kui puhkusehüvitis. Tööraamatut aga ei tagastatud, kuna seda ei ole avaldaja tööle asumisel esitanud.
Töövaidluskomisjon tegi asja arutelu käigus kindlaks, et avaldajale oli välja makstud puhkusekompensatsioon viie kalendripäeva eest, kuid palka oli vähem makstud 1120 krooni ning vahe oli sees ka puhkusehüvitise summas.

Palgaseaduse § 32 lg 1 kohaselt on tööandja kohustatud töölepingu lõpetamise päeval maksma töötajale välja kõik tööandjalt saada olevad summad. Kui seda ei tehta, siis sõltumata sellest, kui suur oli maksmata olev summa, on tegemist lõpparve kinnipidamisega. Vastavalt TLS § 119 lg 2-le on tööandja kohustatud lõpparve kinnipidamise eest maksma töötajale keskmist palka iga lõpparve maksmisega viivitatud päeva eest, kuid mitte suuremas summas kui töötaja ühe kuu keskmise palga ulatuses.

Antud töövaidluse puhul oli lõpparvet kinni peetud üle ühe kuu ning töötajal oli õigus saada hüvitiseks ühe kuu keskmine palk 7962 krooni. Kuna aga kinnipeetud lõpparve suurus oli veidi üle 1000 krooni ja avaldaja oli antud firmas töötanud ca kaks kuud, leidis komisjon, et ei oleks mõistlik kuupalgasuuruse hüvitise väljamõistmine, kuna tegemist oleks ebaproportsionaalselt range karistusega tööandja suhtes. Vastavalt võlaõigusseaduse §-le 6 peavad lepingupooled käituma teineteise suhtes hea usu põhimõttest lähtuvalt ja võlasuhtele ei kohaldata seadusest tulenevat, kui see oleks hea usu põhimõttest lähtuvalt vastuvõetamatu. Seega otsustas komisjon hüvitise summat vähendada ca poole võrra, s.o 4000 krooni.

Mis puutub tööraamatusse, siis juhul, kui töötaja seda tööle tulles ei esita, on tööandjal vastavalt TLS § 20 lg 1-le kohustus töötajale tööraamat välja kirjutada. Juba pikemat aega liiguvad rahva seas jutud, et tööraamatut ei ole enam vaja. Tegelikult on tööraamat jätkuvalt kohustuslik dokument ning see peab tööandja käes olema kõigi töölepingu alusel töötavate isikute kohta. Töölepingu lõpetamisel on tööandjal kohustus tööraamat töötajale tagastada, tehes sinna eelnevalt vastavad kanded. Kui tööraamatut ei väljastata töölepingu lõpetamise päeval, on tegemist tööraamatu kinnipidamisega ning vastavalt TLS § 119 lg 1-le saab töötaja nõuda kompensatsiooni tööraamatu kinnipidamise eest. Siinkohal tuleks aga täpsustada, et kuigi seadust ei ole muudetud, on tööraamatu kinnipidamise eest kompensatsiooni saamise küsimuses riigikohtu lahend, milles selgitatakse, et tööraamatu puudumine ei takista tänasel päeval enam uude kohta tööle asumist ja töölepingu sõlmimist. Seega ei oleks mõistlik, kui tööandja peaks maksma hüvitist tööraamatu kätteandmisega viivitamise eest, kuigi töötaja pole seeläbi kahju saanud.

Hüvitise väljamõistmine töötaja kasuks tuleb kõne alla vaid juhul, kui töötaja tõendab tööraamatu kinnipidamisega seoses kahju saamist.
Seega jättis töövaidluskomisjon ka antud töövaidlusasjas töötaja nõude tööraamatu kinnipidamise eest hüvitise saamiseks rahuldamata. Küll aga kohustati tööandjat töötajale tööraamatut välja kirjutama ja saatma posti teel viimase poolt näidatud aadressil, sest töötaja oli sellist soovi avaldanud tööandjale esitatud kirjalikus avalduses.

Avaldatud: Meie Maa, 22.10.2008

Loe ka:

Allikas:  Tööinspektsioon

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll