Intellektuaalomandi reform on jälgitav ka ajaveebis

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kevadel tööd alustanud intellektuaalomandi töögrupp käivitas ajaveebi, mille kaudu on valdkonna arengust huvitatutel võimalik lihtsamini toimuvatest arengutest ülevaadet saada ning arengus kaasa rääkida. 

Justiitsminister Kristen Michali sõnul on loodud ajaveebi eesmärk võimalikult kiiresti ja vahetult edastada informatsiooni töögrupi tegevuse kohta ning anda teemast huvitatud inimestele võimalus selle kohta ka oma ettepanekuid ja kommentaare esitada. "Ootame inimeste tagasisidet, ettepanekuid aga ka konkreetseid mõtteid uue intellektuaalomandi seadustiku loomisel. Teretulnud on kõik huvitavad tähelepanekud teiste riikide kogemustest, mis on seotud intellektuaalse omandi õiguslike küsimuste lahendamisega," lausus minister.

Ministri sõnul on blogis hetkel üleval kõige olulisemad dokumendid, mis kajastavad kodifitseerimise töögrupi tegemisi, aga ka töögrupi tegevuste ajagraafik ja kaardistatud probleemide kokkuvõte. "Kindlasti pannakse sinna valmimise järel üles ka kõik probleemide lahendusvõimaluste analüüsid ja võtmeküsimuste mõjuanalüüsid ning muud dokumendid, et nendega seal tutvuda ja arvamust avaldada," ütles Michal. 

Praeguseks on läbitud kodifitseerimise esineme sisuline faas – erinevaid osapooli ja eksperte kaasates on kaardistatud olulisimad probleemid, mis intellektuaalse omandi õiguse valdkonnas on ning ka nendega on võimalik juba praegu ajaveebis tutvuda. 

Intellektuaalomandi õiguse kodifitseerimist korraldava töögrupi juhi, Tartu Ülikooli dotsent Aleksei Kelli sõnul ei tähenda kaardistusfaasi lõpp seda, et kui ilmnevad täiendavad probleemid, siis nendega ei tegeletaks. Kindlasti arvestab töögrupp esilekerkivate probleemidega ja püüab neid lahendada.

Järgmisena algab kõige mahukam ja samas kõige olulisem osa kodifitseerimisest – eksperdid asuvad kaardistamise käigus kogutud probleemidele sobivaid lahendusi otsima ja asjakohast regulatsiooni koostama. Selleks uuritakse vajadusel teiste riikide parimaid praktikaid ning analüüsitakse, kas ja milline lahendus võiks sobida Eesti jaoks. Selle tulemusena peavad sündima autoriõiguse ja autoriõigusega kaasnevate õiguste seaduse ja tööstusomandi seadustiku eelnõud, mis on aluseks edasisele tööle ning edendavad samal ajal ka huvigruppide kaasatust ja kommunikatsiooni intellektuaalomandi valdkonnas.

Samal ajal koostatakse mõjude hindamise mudel, et koodeksi loomisel oleks võtmeküsimuste lahendamisel võimalik teha väga põhjalik ja kaalutletud otsus, mille juures saaks arvesse võtta ka loodava regulatsiooni mõjusid. See töö on kavas lõpetada järgmise aasta jaanuaris, millele järgneb saadud tulemuste põhjalik arutelu nii kodifitseerimise komisjoni, kui ka loodetavasti avalikkuse poolt.

  • Intellektuaalomandi õiguse kodifitseerimist korraldavat töögruppi juhib Tartu Ülikooli dotsent Aleksei Kelli.
  • Autoriõigusega tegelevad Tartu Ülikooli professor Heiki Pisuke, Kärt Nemvalts ja Toomas Seppel kultuuriministeeriumist ning TÜ doktorant ja autoriõiguse valdkonnas praktiseeriv advokaat Elise Vasamäe.
  • Tööstusomandi valdkonna kodifitseerimisse on kaasatud Tanel Kalmet justiitsministeeriumist, kaubamärgi- ja disainiõiguse ekspert Almar Sehver, patendiõiguse ekspert Margus Sarap.
  • Intellektuaalomandiga seonduvasse tsiviilõiguse ja tsiviilmenetluse valdkonda panustavad kohtunik ja TÜ doktorant Kai Härmand ning Tartu Ülikooli õigusteaduskonna lektor Age Värv.
  • Kodifitseerimisprotsessi on kaasatud ka Saksa intellektuaalse omandi ekspert Dr. Thomas Hoffmann.
  • Mõjude hindamise valdkonda koordineerivad Tartu Ülikooli ettevõtluse professor ja Ettevõtluskeskuse juhataja Tõnis Mets ning Uku-Mats Peedosk justiitsministeeriumist.
  • Lisaks on kaasatud ka mitmeid teisi tugevaid ekspert, keda siinkohal ei nimetata.

Töögrupp alustas tööd 2012. aasta aprillis ning intellektuaalomandi seadustiku lõpliku tekstini plaanitakse jõuda 2014. aasta septembriks.

Intellektuaalomandi ajaveeb asub siin 

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll