Sotsiaalvaldkonna üldaktiks saab sotsiaalseadustiku üldosa seadus

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Sotsiaalministeerium on koostanud ja saatnud rahandus-, justiits-, sise- ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile kooskõlastamiseks sotsiaalseadustiku üldosa seaduse eelnõu. Sellest saab üldseadus paljudele praegusel juhul killustunud sotsiaalõiguse eriseadustele (eelnõu toimik nr 15-0840/01).

Eelnõuga luuakse ühtsed alused Eesti sotsiaalkaitse süsteemile ja sotsiaalkaitse korraldusele, seisab seletuskirjas.

Ühtses normis kujundatakse kogu sotsiaalõiguse süsteem, mis esimeses järgus hõlmab sotsiaalseadustiku üldosa ja töö-, sotsiaal- ja perede valdkonna eriosa. Sotsiaalseadustiku üldosa ja eelmärgitud eriosa asendavad praegu kehtivad tööturuteenuste ja -toetuste seaduse, töötuskindlustusseaduse, sotsiaalhoolekande seaduse, riiklike peretoetuste seaduse, elatisabi seaduse ja vanemahüvitise seaduse. Hiljem on kavas eriseaduseks liita ka ravikindlustuse, riikliku pensionikindlustuse, ohvriabi ja puuetega inimeste sotsiaaltoetuste seadus. Tõenäoliselt kuulub tulevikus sotsiaalseadustiku normistiku alla ka töövõimetoetuse seadus.

Sotsiaalseadustiku eesmärk on luua õiguslikud alused, et kaitsta inimest ja perekonda, ennetades, kõrvaldades või vähendades sotsiaalseid riske terviklikult eelkõige töötuse, haiguse, emaduse, töövõimetuse, vanaduse, toitja kaotuse, laste kasvatamise, kuriteoohvriks langemise, sotsiaalse erivajaduse ja toimetulekuraskuste korral, märgitakse eelnõu seletuskirjas.

Eelnõu seletuskirja järgi koondatakse ühte seadusesse ka inimese kui sotsiaalkaitset saama õigustatud isiku põhilised õigused, kohustused ja vastutus sotsiaalkaitse saamisel. Eelnõu koostamisel on lähtutud põhimõttest, et sotsiaalõiguse lähtepunkt on õigustatud isik ja tema õigused. See tähendab seletuskirja järgi muu hulgas, et subjektiivne õigus hüvitisele sätestatakse isiku õigusega hüvitist õigusaktides ettenähtud tingimustel ja korras saada ning kohustatud isiku kohustusega seda anda.

Lisaks sätestatakse sotsiaalseadustiku üldosa seaduses haldusmenetluse erisused, sotsiaalkaitse rahastamise korralduse alused ja sotsiaalkaitse infosüsteemi õiguslik regulatsioon.

Sotsiaalseadustiku üldosa seaduse jõustumise aeg kehtestatakse eraldi seadusega, v.a seaduse peatükk 5 (sotsiaalkaitse infosüsteem), mis eelnõu järgi jõustub 1. jaanuaril 2017. aastal.

Märksõnad:

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll