IBAN – kontonumbrid rahvusvaheliseks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Mis on IBAN?

Lühend IBAN on seni tähistanud rahvusvahelist kontonumbrit (International Bank Account Number). IBAN on olemasoleva kontonumbri rahvusvaheliselt äratuntav tähtedest ja numbritest koosnev standardiseeritud formaat euromaksetele. IBAN sisaldab lisaks kontonumbrile ka riigi, panga ning vajadusel ka pangakontori tunnuseid.

IBANi maksimaalne lubatud pikkus on 34 sümbolit, kuid igas riigis on kehtestatud oma IBANi standard, mis määrab ära täpse kontonumbri pikkuse. IBANi tunneb ära kahetähelisest riigi koodist, mis asub kontonumbri alguses (Eestil EE). Riigi koodile järgneb alati kahenumbriline kontrolljärk. Ülejäänud osa IBANist koosneb panga tunnusest, vajadusel ka pangakontori tunnusest ja kliendi siseriiklikust kontonumbrist ning võib sisaldada nii tähti kui numbreid. Näiteks tänane kontonumber 2210 1644 1322 on IBAN süsteemis EE72 2200 2210 1644 1322. Rahvusvaheline kontonumber ülepiiriliste maksete tegemiseks võeti Eestis esmakordselt kasutusele 2004. aastal. See aitas oluliselt lihtsustada Euroopa Liidu riikide pankadesse tehtavate maksete automaatset töötlemist. IBANi kasutamine välismaksete edastamisel on vähendanud viivituste ja vigade arvu, kuna makset edastav pank saab kontrollida kontonumbri õigsust juba enne makse pangast välja saatmist.

Mis muutub?

Senise kohaliku kontonumbri asemel võetakse ka riigisisestes arveldustes kasutusele rahvusvahelise kontonumbri standard IBAN. Muudatus jõustub 1. veebruaril 2014.

Oma ettevõtte kontonumbrid IBANi kujul leiate juba praegu ettevõtte internetipangast. Ärikliendi internetipangas kannab vajalike kontonumbrite muutmise eest hoolt pank – seda näiteks üksiku maksekorralduse sisestamise vormide ning ettevõtjale informatsiooni edastamise osas. Ka näiteks kodumaiste määratud maksete juures muudab pank kontonumbrid automaatselt IBANi kujule.
Pangaliidus on väljatöötatud abivahendid riigisiseste kontonumbrite teisendamiseks IBANi kujule. Swedbanki kontonumbreid saab IBANi kujul panna IBANi kalkulaatori abil.

Mida peab ettevõtja tegema?

Peale IBANi kasutuselevõttu tuleb jälgida, et ettevõtte väljastatavatel arvetel oleks kontonumbrid IBANi kujul. Kui ettevõte kasutab oma majandustarkvaras eksport- ja importfunktsioone, on oluline üle vaadata, et infosüsteem toetaks kontonumbreid IBANi kujul maksete ja väljavõtete formaatides.

IBANi kujule tuleb ettevõtte majandustarkvaras ja muudes infosüsteemides viia: 

    • ettevõtte enda kontonumbrid
    • klientide kontonumbrid
    • tarnijate kontonumbrid
    • töötajate kontonumbrid

See tähendab enamasti tarkvaraarendust, mida tuleb planeerida ja ellu viia juba käesoleva aastal. Selleks tuleb aga esmalt ühendust võtta oma ettevõttes kasutatava majandustarkvara haldajaga.

 

 

Allikas:  Swedbank
Märksõnad: , ,

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll