Mida peab arvestama autoga Venemaale sõites?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Alates 4. septembrist 2018. a jõustusid Vene tolliseaduse muudatused, mille järgi liisinguautoga Venemaale reisides tuleb piiril tasuda tagatisraha. Vene tolliesindajad on saatnud kirja palvega esitada liisingufirmade andmeid, et Vene tollil oleks võimalik seadust paremini rakendada. Hetkel on vastuse koostamine pooleli.

Maksu- ja tolliametile teadaolevalt puudutab muudatus eelkõige neid, kelle nimele on vormistatud kaks või rohkem transpordivahendit. Kui nendest transpordivahenditest ühele on juba Vene toll vormistanud ajutise väljaveo loa Venemaale, siis teise sõidukiga piiriületusel tuleb maksta tagatist. Eestis kuulub enamik liisingautodest krediidiasutustele. Seega, kui konkreetse ettevõtte üks sõidukitest on juba Eesti-Vene piiri ületanud, siis ei saa järgmine seda teha enne, kuni esimene Venemaalt lahkub.

Tagatisraha suurus sõltub mootorsõidukist (kubatuur, vanus jne) ja määratakse vastavalt sõidukile Venemaa tollimaksude ulatuses. See on jäänud siiani Vene poolelt tagasi saadetud autodel vahemikku 9000–15 000 eurot. Kui suur on eraldi iga mootorsõiduki tagatissumma, oskab vastata Vene toll.

Venemaa seadusemuudatus puudutab ennekõike eraisiku kasutuses olevaid sõidukeid. Selle seadusemuudatuse tõlgenduses vaadatakse lisaks piiriületajale ka tehnilises passis olevat sõiduki omanikku.

Vene tolli kontaktisikutelt on saadud tagasisidet, et Vene piiripunktis tagatise maksmine (deposiitkontole) on sularahas võimatu ja ka krediitkaardiga raskendatud ning aeganõudev protseduur, mida näiteks lõuna piiril saab teha ainult Petseri tollis, mitte piiripunktis.

Sõiduautodega piiri ületades on mõistlik varuda aega, kuna ooteaeg on ajutise väljaveo kontrolli ja tagatise vormistuse tõttu pikk.

Täpsemat infot seadusemuudatusest leiab siit (Федеральный закон от 03.08.2018 г. № 289-ФЗ (Статья 193 lg. 5 p. 2))

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll