Aktsiate soetusmaksumus tuleb ise leida

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kulude näitamiseks tuleb ka sel aastal ise aktsiate soetusmaksumus arvutada ja see tuludeklaratsioonile kanda.

Et ei tekiks miljonitesse kroonidesse ulatuvat maksukohustust, tuleb lisaks eeltäidetud tuludeklaratsioonis olevale aktsiate müügihinnale soetusmaksumus ise juurde lisada.

Kõik kulud lähevad soetusmaksumuse alla
Maksu- ja tolliameti (MTA) teenindusosakonna juhataja asetäitja Hannes Udde selgitas seda sellega, et väärtpaberi soetamismaksumuseks on kõik väärtpaberi omandamiseks tehtud dokumentaalselt tõestatud kulud, mille kohta Eesti väärtpaberite keskregistril (EVK) puuduvad andmed.

Kuna eri perioodidel erinevate hindadega soetatud samanimeliste väärtpaberite osalise võõrandamise puhul lähtutakse soetamismaksumuse arvestamisel kas FIFO või kaalutud keskmise meetodist, siis peab väärtpaberi võõrandanud isik ise dokumentide alusel soetamismaksumuse leidma, tõdes Udde.


Udde sõnul on mõnel juhul inimene väärtpaberite soetushinna deklaratsiooni kirjapanemata jätnud ning avastanud, et peab maksma üle miljoni krooni tulumaksu. Sellised eksimused on siiski hiljem parandatud, kinnitas Udde.


Põhjus, miks EVK ei edasta maksuametile väärtpaberite soetushindu, peitub Udde kinnitusel seaduses: tulumaksuseadus ei kohusta EVKd väärtpaberite soetushindu maksuametile edastama.


Eesti Väärtpaberikeskuse tegevjuhi Kristel Johansoni selgitusel on soetushinna info edastamine nende jaoks tehniliselt keeruline ja “eeldab kontseptuaalsete aluste muutmist. “Inimesel on võimalik valida kahe meetodi vahel, kuidas soetushinda arvutada, meie ei saa seda tema eest valida,” põhjendas Johanson. “Ühe meetodi kohustuslikuks tegemine eeldab seadusemuudatust.”

Maksuamet näeb andmetes pangasaladust
Johanson möönis, et mõned pangad pakuvad seda teenust, sest neil on andmed olemas. Inimene saab arvutusmeetodi valida ja saata korrigeeritud deklaratsioonile. Udde võrdles seda eluasemelaenu intresside deklaratsioonile kandmisega, mille puhul deklareerija annab maksuhaldurile infot ise. “Panga andmed on pangasaladus, mida vastavalt seadusele saavad üldjuhul MTA-le edastada vaid panga kliendid ise,” märkis ta.Tasuta väljavõte viimasele aastale

SEB Ühispanga ja Hansapanga internetipangas saab tellida kontoväljavõtet, mille abil aktsiate soetamisega seotud kulutusi meenutada vaid eelmise aasta kohta.
Sampo internetipank annab väljavõtte pisut pikema aja peale – 2006. aasta keskpaigast alates.
Seega tuleb vanemate tehingute kohta info saamiseks minna panka ja tellida tasuline kontoväljavõte.
See teenus maksab kõigis kolmes pangas ja Nordeas kohapeal 25 krooni. Posti teel saadetava väljavõtte hinnad on erinevad.

PANE TÄHELE
Väärtpaberi soetusmaksumuse arvestamiseks kaks viisi
  • FIFO – võõrandamine toimub sisseostu järjekorras.
  • Kaalutud keskmise meetod – ühe võõrandatud väärtpaberi soetamismaksumus leitakse võõrandamise hetkeks olemasolevate samanimeliste väärtpaberite soetamismaksumuse summa jagamisel nende arvuga.
  • Eri perioodidel erinevate hindadega soetatud samanimeliste väärtpaberite osalisel võõrandamisel tuleb soetamismaksumuse arvestamisel järjepidevalt lähtuda ühest nendest meetoditest.

    TAUST
    Tulumaksuseaduse § 57 ei pane EVK-le kohustust edastada ametile väärtpaberite soetushindu ning seepärast ei ole maksu- ja tolliametil võimalik neid andmeid eeltäidetud deklaratsioonile ka kanda.

    Loe ka: Surm ja maksud: kuidas deklareerida aktsiatehinguid

    Originaalartikkel

  • Allikas:  Äripäev

    Kord nädalas

    Telli RMP Nädalakiri

    Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

    Töövahendid

    Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

    Kalkulaatorid

    Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll