Impordi tollimaks sõltub peamiselt kaubaliigist

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Väljaspoolt Euroopa Liitu tellitavate kaupade tollimaksu määra leiab ettevõtja Eesti tollitariifistikust ning summa oleneb konkreetse kauba spetsiifilistest omadustest, päritolust ja tolliväärtusest.

Maksu- ja tolliameti tolliosakonna tariifide talituse peaspetsialisti Darja Galperina sõnul märgitakse tollideklaratsioonile ekspordil kaheksakohaline KN-kood ning lisakood selle olemasolul. “Impordil märgitakse aga kaheksakohaline KN-kood ja kahekohaline TARIC-kood ning samuti lisakood selle olemasolul,” selgitab ta. KN-koodid on antud nõukogu määruse lisas ehk kombineeritud nomenklatuuris.

Lähtuda tuleb tariifistikust

Komisjon võtab igal aastal määruse vormis vastu kombineeritud nomenklatuuri ehk KNi täieliku versiooni koos ühepoolsete ja kokkuleppeliste tollimaksumääradega. Galperina lisab, et kui ühepoolne tollimaksumäär on kokkuleppelisest tollimaksumäärast madalam, kohaldatakse kolmanda riigi tollimaksumäärana ühepoolset tollimaksumäära.


“TARIC-koodid ning nendele kehtivad impordimaksud leitakse Eesti tollitariifistikust (ETT) või Euroopa Komisjoni TARICist.” Galperina sõnul peavad Eesti ettevõtjad kaubavahetusel kolmandate riikidega lähtuma ETTist. “ETT sisaldab lisaks TARICis sisalduvale informatsioonile ka Eesti õigusaktidega kehtestatud riiklikke meetmeid nagu riiklikud maksud, keelud ja piirangud,” räägib Galperina. “Tollitariifistik sisaldab lisaks kolmanda riigi tollimaksumääradele ka tollimaksude peatamisi, tariifikvoote, tariifisoodustusi, põllumajanduslikke meetmeid, kaubandusmeetmeid ja kaupade liikumist piiravaid meetmeid.”

Valmistab probleeme

Ühe võimalusena võidakse tollimaks Galperina sõnul arvutada protsendina kauba tolliväärtusest. “Sel juhul on tegemist väärtuselise tollimaksuga,” märgib ta. “Samuti võib see sõltuda kauba spetsiifilistest omadustest, näiteks kaalust, teatud aine või elemendi sisaldusest.” Galperina lisab, et tollimaksu eri liikide kohta leiavad huvilised lisainformatsiooni ka Äripäeva väliskaubanduse käsiraamatust.

Evelekt ASi juhataja Jüri Zoova sõnul on kaupade tollimaksu leidmine keeruline. “Meil on olemas inimesed, kes sisseostupoolega tegelevad, aga kahtlemata ei ole see lihtne töö,” ütleb Zoova. “ETT kodulehelt on võimalik neid makse teada saada, aga selleks on eelnevalt tarvis teada kaubakoodi.” Zoova selgitab, et sageli võib koodide osas tekkida mitmetimõistmisi ning see omakorda võib kaasa tuua terve rea probleeme.

Kommentaar
Riho Maas
ASi Fenari tegevjuht


Meie ettevõttes on tööl statsionaarne inimene, kes tegeleb logistika ja tolliga ning kelle ülesandeks on ka tollimaksude leidmine. Täpselt ei oska kommenteerida, kust ta need andmed leiab, aga tõenäoliselt kusagilt tollist ta selle summa teada saab.


Usun, et tegemist ei ole väga raske asjaga, mingi infopagas või rahvusvaheline programm on tollimaksude leidmiseks minu teada kindlasti olemas.


Seni pole ASis Fenari tollimaksude leidmisega kunagi mingeid probleeme olnud.

Loe ka: tollitariifistik: Eesti tollitariifistiku leiab maksu- ja tolliameti kodulehelt. www.emta.ee

Originaalartikkel

Allikas:  Äripäev

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll