Maksuamet kiidab ja laidab

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Ajakirjandusest libises läbi uudis, mis torkas paljudele silma huvitava sõnakasutuse poolest. Uudise sisu oli lühidalt selles, et ühes aktsiaseltsis on üks juhatuse liige, aga maksuameti meelehärmiks ei saa ta sealt aktsiaseltsist palgatulu (juhatuse liikme tasu, millelt peetakse kinni tulumaksu ja makstakse sotsiaalmaksu), vaid hoopis on loonud osaühingu ja see osaühing osutab aktsiaseltsile juhtimisteenust. Saadud kasumist kavatseb osaühing maksta dividende.1 Mis siin siis nii väga imelikku on?

Loeme läbi loole lisatud maksuametniku kommentaari. Väidetavalt on MTA maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi esinenud järgmise seisukohaga: "Äriühingu omanikul on täielik õigus teenida passiivset omanikutulu (dividende), samas näevad maksustamise reeglid ette, et aktiivsest tegevusest saadud tasu (töötasu, juhatuse liikme tasu jmt) on maksustatud kõikide ettenähtud maksudega. Seetõttu taunib maksuhaldur töötamise eest saadud tasu asemel dividendide maksmist ja seeläbi sotsiaalmaksu mittemaksmist."

Lehelugejad küsivad: mida tähendab – maksuamet taunib? Vanasti määras MTA makse, tegi trahve, nõudis võlgu sisse jne, aga nüüd äkki kiidab ja laidab, teeb noomitusi ja "taunib"? Toome siinkohal uudishimulikule lugejale tõlke. "Maksuamet taunib" tähendab seda, et uus „toode“ on katsefaasis ja alles pärast seda, kui esimene pretsedent on kvaliteedikontrolli läbinud (st MTA on kohtus võitnud), antakse toode seeriatootmisse. Niikaua aga ainult hoiatatakse.

Tuletame siis meelde, et alguses üritas MTA kvalifitseerida dividendide maksmist palgatuluks, aga kaotas kohtus. Seejärel üritas MTA vastavalt kohtu soovitustele teha dividendi ja palgatulu esitamise juhendit, kuid ka see ei õnnestunud.2 Nüüd püütakse minna järgmisele tasemele ja leida nippi, millega saaks sotsiaalmaksu küsida mitte dividendi maksvalt osaühingult, vaid hoopis tema kliendilt. Teisisõnu väita, et ühe juriidilise isiku väljamakse teisele juriidilisele isikule võib ka mingis olukorras olla tõlgendatav kui palga maksmine selle teise juriidilise isiku töötajatele.

Iseenesest huvitav, kuidas seda piiri tuleks tõmmata ja kes peaks mida kontrollima — näiteks kui maksu- ja tolliamet ostab turvateenust, koristusteenust vms teenust, kas ta kavatseb hakata arvetelt sotsiaalmaksu maksma? Või on MTA kehtestanud mingi kontrollisüsteemi, mille alusel saaks uurida, kas koristusteenust pakkuv ettevõtja ikka maksab oma töötajatele korralikult palka või hoopis kasutab alltöövõtjaid, kes maksavad dividende? Või kuidas suhtuda sellesse, et kogu maailma maksuametid mõõdavad ja kaaluvad väga täpselt kontsernisiseste juhtimisteenuste tasude vastavust turuhinnale, ja järsku saabub Eestist uudis, et kogu see töö on täiesti mõttetu, sest juhtimisteenuse tasud tuleks hoopis palgatuluna maksustada?

EML on kursis, et esimesed sarnase sisuga maksuvaidlused on juba otsapidi kohtus. See annab lootust, et mingi aja pärast saavad lehelugejad teada, kas maksuamet jääbki ainult kollaseid kaarte jagama või peaks juhtimisteenuse osutajad kartma midagi hullemat.

1 Maksuamet taunib
Maagi sotsiaalmaksu tasumata jätmist. – E24.ee, 18.04.2012.
2 Teema kohta lähemalt vt Martin Huberg.
Dividendide palgatuluks ümberkvalifitseerimine. Vol. 2. – MaksuMaksja, 8, 2009, lk 39-40; Martin Huberg. Dividendide ümberkvalifitseerimine palgatuluks. – MaksuMaksja, 2009, 6/7, lk 51-53; Maksuameti võimatu missioon. – MaksuMaksja, 2009, 4, lk 4-6; Martin Huberg. Dividendid või palk? – MaksuMaksja, 2007, 11, lk 27-29.

Artikkel on avaldatud ajakirjas Maksumaksja nr 4/2012

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll