MTA kontrollis Pärnus ümbrikupalkade maksmist

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Mai alguses kontrollisid maksu- ja tolliameti ametnikud Pärnus töötasude deklareerimist ja tööjõumaksude tasumist. Vaatlusi tehti 37 ettevõtte tegevuskohas ning Pärnu turul, kus kontrolliti 94 kauplejat. Kokku tuvastati 41 võimaliku ümbrikupalga kahtlusega isikut.

Maksu- ja tolliameti kontrolliosakonna juhataja asetäitja Kaido Lemendik selgitas, et amet suunab alates kevadest lisaks tavapärastele maksukontrollidele rohkem ressurssi vaatlustele ümbrikupalga maksmise tuvastamiseks, mis on osa juulist rakenduva töötamise registri ettevalmistusest. "Registri eesmärk on ümbrikupalga maksmise vähendamine, mis saab võimalikuks koos maksuhalduri poolt läbi viidavate kontrollidega ettevõtetes," selgitas Lemendik. "Meie eesmärk on kontrollida ümbrikupalkade maksmist võimalikult paljudes ettevõtetes erinevatest tegevusvaldkondadest."

Aprilli lõpus ja mai alguses kontrollis maksu- ja tolliamet ümbrikupalkade maksmist üle kogu Eesti, sealhulgas ka Pärnus.

Aprilli lõpus käisid ametnikud koos politsei- ja piirivalveametiga ning ravimiametiga Pärnu turul. Reidi käigus kontrollitud 94-st isikust 13 ei olnud väidetud tööandjana tulu- ja sotsiaalmaksu deklaratsioonidel kajastatud. Lisaks tuvastati juba mitu aastat turul kaupa müünud isik, kes ei olnud ettevõtlust registreerinud ega saa ka mujalt töötasu.

Mai alguses külastati Pärnus mitmeid väikeettevõtteid. Kokku viidi vaatlus läbi 37 ettevõttes (sh 16 autoremondi- ja teenindusega seotud ettevõtet). 14 ettevõttes tuvastati 28 töötajat, keda seni maksudeklaratsioonidel ei kajastatud, aga kes lubati tööle vormistada. 

Maksu- ja tolliamet alustas kaheksa kontrollimenetlust, sealhulgas kahe ettevõtte puhul on alust kahtlustada käibe varjamist. "Kõige sagedamini esinenud vabandus deklareerimata töötajate kohta oli endiselt see, et need inimesed on äsja tööle asunud. Seoses töötamise registri jõustumisega selliseid ettekäändeid tööandjad enam alates juulist tuua ei saa, sest töötamine tuleb registreerida enne tööle asumist," selgitas Lemendik. Lemendik lisas, et kontrollide käigus tuvastatud puudusi jääb amet nüüd mõneks ajaks jälgima ning kui deklaratsioone korda ei tehta, tuleb ka nende suhtes menetlusi alustada.

Lisaks vaatlustele võttis maksuhaldur 105 Pärnu piirkonna ettevõttega ühendust telefoni teel. "Otsisime välja ettevõtted, kus on teada ettevõtluse toimumine, kuid kus puuduvad töötajad ja konkreetne tegevuskoht. Palusime neilt selgitusi selle kohta, kuidas ilma töötajateta on võimalik teenuseid osutada," rääkis Lemendik. "Pärast tähelepanu juhtimist deklareeriti või lubati deklareerida 63 töötajat, kes seni ametlikku töötasu ei saanud," lisas ta. 

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll