Suhkrutrahvi lõplik summa selgunud

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Euroopa Komisjon määras eile kindlaks lõplikud nõuded viiele liikmesriigile, kes ei suutnud ära hoida ülemääraste suhkruvarude kogumist enne ELiga ühinemist. Eesti, Küpros, Läti, Slovakkia ning Malta peavad järgmise nelja aasta jooksul maksma kokku ligikaudu 57 miljonit eurot.

"Ülemääraste varude kogumise takistamiseks võetavad meetmed on ELi iga laienemise tavapärane osa," ütles põllumajanduse ja maaelu arengu volinik Mariann Fischer Boel. "Meie kohus on tagada nende eeskirjade täitmine, et vältida kogu ühenduse majandusettevõtjate kahjustamist spekulatiivsete varude kogumisega. Kuid ma olen teadlik, et asjaomastes liikmesriikides tuntakse muret, ja olen teinud kõik, et lahendus oleks õiglane."

Nagu eelmistegi laienemiste puhul, pidid uued liikmesriigid ka enne 2004. aasta mais toimunud laienemist võtma meetmeid, et mitte lasta ettevõtjatel koguda spekulatiivseid suhkruvarusid ja kasutada ära asjaolu, et ELi suhkruhind on maailmaturu hinnast kolm korda kõrgem. Komisjoni ülesanne on suhkruturgu hallata ning tagada, et tema otsused oleksid kooskõlas liitumislepingus sätestatud eeskirjadega.

Euroopa Komisjon andis kõnealusele viiele liikmesriigile lisaaega kindlakstehtud ülemääraste suhkruvarude kõrvaldamiseks ELi turult. Määratud tähtajaks, s.o 31. märtsiks 2006 esitas Küpros tõendi 190 tonni, Läti – 1743 tonni ja Slovakkia – 1797 tonni suhkru kõrvaldamise kohta. Seda arvesse võttes vähendati kõnealustele liikmesriikidele esitatava nõude summat.

Ülejäänud koguste eest nõutakse liikmesriikidelt sisse summa, mis on saadud turult kõrvaldamata koguse korrutamisel suurima eksporditoetusega, 499,5 eurot/t, mida kohaldati valge suhkru suhtes ajavahemikul 1. maist 2005 kuni 30. novembrini 2005.

Nõudesummad on järgmised:

  • Eesti: 45 686 268 eurot
  • Küpros: 19 991 489 eurot
  • Läti: 4 418 577 eurot
  • Malta: 1 224 774 eurot
  • Slovakkia 4 209 786 eurot

Kuna kõnealuseid summasid käsitatakse ELi omavahenditena, lubatakse liikmesriikidel 25 protsenti nimetatud summast endale jätta.

"Liitumislepinguga võttis Eesti valitsus endale teatud kohustused suhkru laovarude suuruse osas. Liitumishetkel aga olid suhkurvarud oluliselt suuremad, kui leping ette nägi." Kommenteeris Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Toivo Klaar.

"Komisjon andis ka Eestile veel lisaaega üleliigsete laovarude likvideerimiseks. Seega on praegune trahvi suurus pikema protsessi tagajärg, mis hõlmas ka läbirääkimisi Eesti poolega. Samas ei ole komisjoni öelda, kust see raha konkreetselt peaks laekuma, kas riigi eelarvest või laovarude tekitajailt. See on riigi siseasi," lisas Klaar.

Allikas:  Euroopa Komisjon

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll