Uued ehitatavad elamud peavad edaspidi olema energiasäästlikumad

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kolmapäeval, 9. jaanuaril 2013. a jõustus valitsuse määrus, millega kehtestati uued miinimumnõuded hoonete energiatõhususele nende ehitamisel ja olulisel rekonstrueerimisel ning millest tulenevalt peavad uued ehitatavad elamud olema keskmiselt 20 protsenti energiasäästlikumad kui seni.

Vastava määruse kinnitas valitsus eelmise aasta augustis.

Energiatõhususe miinimumnõuete karmistumine aitab määruse eelnõu algatanud majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi sõnul kaasa energiatõhusamate hoonete ehitamisele, mille tulemusel väheneb hoonete energiatarbimine ja seeläbi ka õhkupaisatava süsinikdioksiidi hulk.

Rangemad energiatõhususe miinimumnõuded suurendavad esialgsel hinnangul hoonete ehitamise ja olulise rekonstrueerimise maksumust 5–10 protsenti.

9. jaanuarist 2013. a jõustunud määruse kohaselt muutusid ka hoonete energiamärgise klassi arvutamise põhimõtteid, mille tulemusel võib langeda elektriküttel majade energiaklass.

Energiamärgise klass sõltub lisaks projekteeritud või tegelikule energiatarbimisele ka energiakandja kaalumistegurist. Energiakandjate kaalumistegurite näol on tegemist teguritega, mis võtavad arvesse energia tootmiseks kulunud primaarenergiat ehk kui palju kulutati kokku energiat ammutamisel, tootmisel, ülekandel ning jaotamisel.

Uues määruses on elektri kaalumistegur 1,5-lt tõstetud 2,0-le. Kui hoone on projekteeritud tarbima sajaprotsendiliselt elektrienergiat, sealhulgas kütmiseks, tarbevee soojendamiseks, 100 kilovatt-tundi ruutmeetri kohta aastas, siis praegu kehtiva määruse järgi oleks sellise hoone energiatõhususarv 150 kilovatt-tundi ruutmeetri kohta aastas ning uue määruse järgi 200 kilovatt-tundi ruutmeetri kohta aastas.

Elektri kaalumisteguri tõstmine on ministeeriumi teatel põhjendatav 2009. a Tallinna tehnikaülikooli keskkonnatehnika instituudi uuringuga energiatõhususe miinimumnõuete kohta, kus leiti, et kehtiv elektri kaalumistegur 1,5 on liiga madal.

Tulenevalt Euroopa Liidu direktiivist peavad kõik alates 2021. a ehitatavad hooned vastama liginullenergiahoonete nõuetele. Eestis muutuvad antud määrusest tulenevalt nõuded kohustuslikuks avaliku sektori hoonetes alates 2019. a ja kõigile ülejäänud ehitatavatele hoonetele alates 2021. a.

Allikas:  www.city24.ee

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll