Veebruaris jõustusid töölepingu seaduse muudatused

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

20. veebruaril 2012. a jõustusid töölepingu seaduse (TLS) ja sellega seonduvate seaduste muudatused, mis olid tingitud vajadusest viia siseriiklik õigus kookõlla Euroopa õigusega ehk antud juhul Euroopa Parlamendi ja Euroopa Nõukogu direktiiviga 2008/104/EÜ renditöö kohta ja Euroopa Nõukogu direktiiviga 2010/18/EL vanemapuhkuste kohta.

Muudatus tõi töölepingu seadusesse mitmeid täpsustusi, sealhulgas ka neid, mis direktiividega otsest seost ei oma, kuid olid vajalikud rakenduspraktika seisukohast.

TLS § 5 lg 1 p-s 11 täpsustati, et töölepingu kirjalikus dokumendis piisab viitest tööandja kehtestatud töökorralduse reeglitele. Varem nõudis seadus reeglite sisaldumist töölepingu kirjalikus dokumendis.

Tulenevalt direktiivi 2008/104/EÜ regulatsioonist muudeti ja täiendati töölepingu seaduses § 6 lg 5, § 9 lg 1, § 10 lg 2 ja § 28 lg 2 p-ga 91. Viimati nimetatu lisab tööandjale kohustuse teavitada töötajat, kes täidab tööülesandeid renditööna, tema teadmistele ja oskustele vastavatest kasutajaettevõtja vabadest töökohtadest, kus töötamiseks on võimalik sõlmida tähtajatu tööleping, kui kasutajaettevõtja ei ole töötajat varem vabadest töökohtadest teavitanud.

TLS § 28 lg 1 punktid 9–10 on tööinspektsiooni järelevalve all ning tööandja kannab nende punktide rikkumise eest TLS § 120 kohaselt vastustust. Tavaliselt kontrollitakse eelnimetatud kohustuse täitmist kaebusepõhiselt. Seadust rikkunud tööandjale on võimalik teha ettekirjutus ja vajadusel alustada tema suhtes väärteomenetlus ning karistada rahatrahviga kuni 1300 eurot.

Renditöö direktiiviga seoses muudeti lisaks töölepingu seadusele veel töötajate usaldusisiku seaduse § 20 lg 1 esimest punkti, töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 12 lg 1, samuti täiendati tööturuteenuste ja -toetuste seaduse § 38 märkega 1 ja võrdse kohtlemise seadust §-ga 111, mis tagab renditöötaja võrdse kohtlemise kasutajaettevõtja töötajatega.

Mõlemad vanemad saavad nüüd kasutada tasustamata lapsepuhkust

Nõukogu direktiivist 2010/18/EL vanemapuhkuste kohta tulenev TLS § 64 lg 1 muudatus annab emale ja isale ehk mõlemale lapsevanemale, kes kasvatavad kuni 14-aastast last või kuni 18-aastast puudega last, õiguse saada igal kalendriaastal  kuni 10 tööpäeva tasustamata lapsepuhkust. Seni sai seda õigust kasutada vaid üks vanematest.

Siinjuures tuleb tähelepanu pöörata asjaolule, et erinevalt poolte kokkuleppel antavast tasustamata puhkusest, annab TLS § 64 alusel kasutatud tasustamata lapsepuhkuse aeg õiguse saada selle aja eest ka põhipuhkust. See tähendab, et tasustamata lapsepuhkusel viibitud aeg arvestatakse lähtudes TLS § 68 lg-st 2 põhipuhkuse andmise õiguse aluseks oleva aja hulka.

Allikas:  Tööinspektsioon

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll