MS Excel – Valemite vigade TOP 5

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Heiki Koov jätkab Microsoft Exceli kasutamisel põhiliste vigade tutvustamist. Seekord on vaatluse all valemite koostamisel tehtavate vigade TOP 5. Sageli on eksimusevastased abinõud väga lihtsad. Nii ka seekord. 

Valemite vigade esiviisik

Excelit nimetatakse tabelarvutusprogrammiks. Arvutusi tehakse teatavasti valemi alusel. Seega on valemi koostamise oskus üheks võtmeoskuseks üldse programmiga töötamisel. Muidugi kui kirjutad valed algandmed, siis ei saa ka lõpptulemus õige tulla. Samas on alati ka suur risk vigasest valemist saada valed vastused. Järgnevalt nendest põhilistest vigadest, mida tegelikult annab päris lihtsalt ära hoida.

1. Ei tunta programmi arvutamise loogikat (225).

  • Programm ei arvuta valemites vasakult paremale vaid ikka lähtudes matemaatika tähtsuse reeglitest (algul astendab, siis korrutab ja jagab ja siis liidab ja lahutab).
  • Sulgudega on mugav reguleerida arvutuste järjekorda.

2. Ühe valemiga püütakse teha liiga palju arvutusi.
Mõtlen antud juhul just seda, et nii ei pruugi lõpptulemus olla alati “läbipaistev” ehk lihtsalt arusaadav, kuidas ja milliste põhimõtete alusel on vastus saadud. Heaks lahenduseks on kasutada abiveerge ja nii samm-sammult jõuda lõpptulemuseni.

3. Tehakse palju liigset tööd, kuigi saab ka palju lihtsamalt. Lihtsuse all ma mõtlen:

  • Funktsioonide kasutamist (233).
  • Kui tervele veerule (või reale) kehtib samadel põhimõtetel valem, siis saab sangast (aktiivse lahtri all paremas nurgas olev must ruut) valemit kopeerida ka teistele sama veeru (rea) lahtritele (229).
  • Enamasti saab käsitsi lahtriaadressi kirjutamise asemel kasutada vajalikus lahtris hiirega klõpsamist  (229).

4. Eraldi tahan välja tuua absoluutsete aadresside (need on need dollarimärgiga lahtriaadressid) valesti kasutamise või isegi nende ignoreerimise (230).

  • Vale kasutuse puhul lukustatakse viide valesse lahtrisse ehk teisisõnu jäetakse õige lahter lukustamata.
  • Ignoreerimisel tehakse enamasti nii, et vajaliku lahtriaadressi asemel kirjutatakse valemisse hoopis seal lahtris hetkel asuv number. Esialgu saad arvutuse tulemusel tõesti õiged vastused. Kui aga algses lahtris number muutub, siis ei toimu ju ümberarvutust ja nii jäävad lahtritesse nüüd juba valed vastused. Absoluutaadressi kasutamisel toimuks aga algandmete muutumisel kohene ümberarvutus.

5. Ei teata programmis olevaid kontrollmehhanisme. Nimetaksin siinkohal järgmiseid:

  • Kui programm ei saa olemasolevate andmete põhjal arvutust teha, siis kuvatakse lahtris veateade. Siin on aga oht, et keegi eelnevatest programmikasutajatest on välja lülitanud veateadete kuvamise (232, XP3).
  • Võimalik on muuta, kas lahtrites kuvatakse arvutatud tulemused või valemid. Nii on hea jälgida arvutuse loogikat (226).
  • Valemiaudit on paljuski täiuslikum abivahend lahtrites olevate numbrite kujunemise jälgimiseks (601).
Märksõnad:

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll