Lepinguta töötamine teeb tõendamise keeruliseks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

13. mail arutati töövaidluskomisjonis kahe OÜ Home Fix töötaja avaldust töölepingu lõppenuks tunnistamise ja rahaliste hüvitiste nõudes.

Avaldajad olid tööle võetud 21.09.2007 ehitajatena töö tegemise asukohaga Soome Vabariik. Töötasuks lepiti kokku 10 eurot tunnis, kuid kirjalikke töölepinguid ei sõlmitud. 19. detsembril oli meestel viimane tööpäev ning 21. detsembril sõitsid nad koju n-ö jõulupuhkusele. Tööle pidid nad naasma 7. jaanuaril.

Viimane objekt, lauda ehitus, oli jäänud pooleli ning sealt pididki nad uuel aastal jätkama. Asjaolud kulgesid aga teisiti, sest tööandja teatas, et tal ei olegi enam tööd pakkuda ning meestel tuleb kodus oodata, kuni ta leiab uusi objekte. Neid ei paistnud aga tulevat ning 24. märtsil esitasid töötajad omal soovil töölt lahkumise avaldused TLS § 82 alusel, s.o põhjusel, et tööandja rikub lepingut. Kuna tööandja ei reageerinud ka lahkumisavaldustele, esitasid töötajad avaldused töövaidluskomisjoni nõudega tunnistada töölepingud lõppenuks TLS § 82 alusel 29.03.2008 ning mõista nende kasuks välja hüvitis kahe kuu keskmise palga ulatuses, tööseisakuaja eest ajavahemikus 8. jaanuar – 29. märts 2008, tööseisakutasu ning puhkusekompensatsiooni kogu töötatud aja eest.

Tööandja väitel võeti avaldajad tööle suuliste töölepingute alusel 21.09.–19.12.2007. Tegemist olevat olnud tähtajalise töösuhtega ning tähtaja möödumisel lepingud lõppesid. Seega ei aktsepteerinud tööandja ei tööseisaku tekkimist pärast 19. detsembrit ega ka töötajate lahkumisavaldusi.

Antud töövaidluste puhul asus komisjon seisukohale, et avaldajad võeti tööle määramata ajaks sõlmitud töölepingute alusel. Vaidluse korral, kas leping sõlmiti määratud või määramata ajaks, peab tööandja tõendama, et kokku oli lepitud töötamises määratud ajaks.

Vastavalt TLS § 27 lg 3-le, kui lepingu tähtaeg ei ole määratletud, loetakse, et tööleping on sõlmitud määramata ajaks. Nimetatud seisukohta kinnitas ka asjaolu, et tööandja ei olnud seisuga 19. detsember vormistanud töölepingute lõpetamist seoses tähtaja möödumisega (TLS § 77) ega maksnud töötajatele välja lõpparveid.

Komisjon asus ka seisukohale, et tööandja oleks pidanud töötajaid jätkuvalt tööga kindlustama. Töötajate väitel oli tööandja teatanud, et otsib uusi objekte ja tal ei olevat hetkel midagi pakkuda. Tähtajalistest lepingutest ja nende lõppemisest polevat kordagi juttu olnud.

Vastavalt TLS § 66 lg 1-le on sellisel juhul, kus töö tegemine on takistatud tööks vajalike organisatsiooniliste või tehniliste tingimuste puudumise, vääramatu jõu või muude asjaolude tõttu, tegemist tööseisakuga.PaS § 20 lg 2 kohaselt on tööandja kohustatud tööseisakuaja eest maksma töötajale töölepinguga kokku lepitud palka, kui töötaja ei ole süüdi tööseisaku tekkimises.

Kuna suulise lepingu tõttu ei olnud pooltevaheline palgakokkulepe tõendatav, mõistis komisjon avaldajate kasuks välja miinimumpalgamäära kogu tööseisakuperioodi eest, s.o alates 7.01.2008 kuni töölepingute lõppemiseni.

Avaldajad esitasid lahkumisavaldused 24.03.2008, soovides töölepingute lõpetamist 29.03.2008 TLS § 82 alusel.

Komisjon ei rahuldanud töötajate nõuet lugeda lepingud lõppenuks § 82 järgi, vaid luges lepingud lõppenuks omal soovil TLS §79 lg 1 järgi ühekuulise etteteatamistähtaja möödumisel, s.o 24.04.2008. Töötajate kasuks mõisteti välja hüvitised kasutamata puhkuse eest ning tööseisakuaja tasud kokku summas ca 50 000 krooni.

TLS §-i 82 ei rakendanud komisjon põhjusel, et tööandja poolt ei olnud piisavalt tõendatud lepingutingimuste oluline rikkumine. Kirjalike töölepingute puudumise tõttu oli töövaidluse pooltel raske oma seisukohti kaitsta ning vastaspoole väiteid ümber lükata.

Avaldatud: Meie Maa 12.11.2008

Loe ka:

Allikas:  Tööinspektsioon

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll