Miinimumpalk võiks jõuda 1000 euro tasemeni kümne aasta pärast

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Eeldades lähemaks kümneks aastaks umbes 6-protsendist keskmise palga kasvu, võib analüütik Madis Abeni sõnul miinimumpalk jõuda 1000 euro tasemele 10 aasta pärast.

"Eeldades lähemaks kümneks aastaks umbes 6-protsendist keskmise palga kasvu ning miinimumpalga ja keskmise palga suhte tõusmist praeguselt 40 protsendilt 50 protsendile võiks see aeg saabuda kümne aasta pärast, kui keskmine palk läheneb 2000 eurole," kommenteeris Aben rahandusministeeriumi blogis 1000-eurose alampalga teemat.

"Tööandja minimaalse palgakulu tõstmine liiga kiiresti või liiga kõrgele võib vähendada töökohtade loomist või suurendada töötust ning sedakaudu hoopis halvendada väheste oskustega töötajate toimetulekut vähemalt lühikeses perspektiivis," kirjutab analüütik.

Samas võib miinimumpalga tõstmine ettevõtjate jaoks mugavast tasemest kõrgemale aidata tema sõnul pikemas plaanis kaasa ka positiivsetele muutustele majandusstruktuuris, sundides tootlikkust mitte tõstvaid firmasid turult lahkuma ning vabastades sedakaudu tööjõudu tootlikumate ettevõtete jaoks. "Seetõttu on miinimumpalga tõstmine mitmetahuline ja keeruline küsimus, kuid tööjõukulude hüppeline tõstmine on igal juhul ebasoovitav," märgib ta.

Väljaspool tööturgu mõjutaks miinimumpalga tõus veel negatiivselt ühte valdkonda, kirjutab Aben. Vastavalt Perekonnaseadusele ei või igakuine elatis ühele lapsele olla väiksem kui pool Vabariigi Valitsuse kehtestatud kuupalga alammäära.  "Kuna viimastel aastatel on miinimumpalk tõusnud oluliselt kiiremini kui keskmine ning praegust miinimumpalga madalat taset arvestades on tehtud mitmeid miinimumpalga jõulise tõstmise ettepanekuid siis tuleks miinimumelatis miinimumpalgast lahti siduda, et vältida elatiskohustuse mittetäitmise probleemi süvenemist," rääkis ta.

OECD on reastanud riigid miiniumpalga ostujõu alusel, märkimisväärselt madalam on Eestiga võrreldes miinimumpalga reaalne ostujõud vaid Rumeenias ja Bulgaarias. Kuna Eesti hinnatase on näiteks Läti ja Leeduga võrreldes mõnevõrra kõrgem, siis on Eesti miinimumpalga ostujõud vaid marginaalselt lõunanaabritest kõrgem.

Antud hetkel on käimas ka tööandajate ja ametiühingute läbirääkimised tuleva aasta alampalga üle. Ametiühingud soovivad palga viimist tuleval aastal 488 eurole ja 2017. aastal 609 eurole, tööandjate pakkumine on vastavalt 417 ja 448 eurot. Kui pooled kokkuleppele ei jõua, kehtestab miiniumpalga valitsus.

Allikas:  BNS

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll