Tähtaegselt tasumata arved põhjustavad Euroopas rekordiliselt kõrget tööpuudust

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Euroopa juhtiva krediidikorraldusettevõtte Intrum Justitia viimasest Euroopa Maksetavade Uuringust selgub, et:

  • 24%  Eesti ettevõtetest ei palka uusi töötajaid ja 11% on sunnitud koondama töötajaid just hilinenud maksete tõttu. Euroopa keskmine töötajate koondamise protsent samal põhjusel on isegi kõrgem. 40% Euroopa ettevõtetest ei palka uusi töötajaid ning 25% ettevõtetest peab töötajaid koondama hilinenud maksete tõttu.
     
  • Kuigi tarbijad, ettevõtted ja avalik sektor tasuvad arveid võrreldes eelmise aastaga natuke kiiremini takistab aina kasvav krediidikahjum ettevõtete arengut.
     
  • 64% Eesti ja 72% Euroopa ettevõtjatest leiab, et majanduse taastumine ei ole viimasel kolmel kuul positiivset mõju avaldanud.  

55% uuringus osalenud 10 000 ettevõtjast tunnistavad, et hilinenud maksed ja kasvav krediidikahjum mõjutavad nende tegevust negatiivselt. 36% vastajatest tõdeb, et nende ettevõtte püsimajäämine on ohus. Iga teise vastaja arvates takistavad hilinenud maksed ettevõtte kasvu. Tegu on Euroopa Maksetavade Uuringu ajaloo (10 aasta) kõige kõrgemate näitajatega.  

Isegi Euroopa majandusmootor Saksamaa kannatab nõrga likviidsuse käes. 35% Saksamaa ettevõtetest on koondanud  töötajaid hilinenud maksete tõttu. Pilt mujal Euroopas on üsna sarnane: Inglismaal 30 %, Hispaanias 28% ja Prantsusmaal 25% vastajatest on koondanud töötajaid . Eestis seevastu on ainult 11% ettevõtjatest pidanud töötajaid koondama.   

Maksetavade muutus Euroopas ja Eestis

Hoolimata sellest, et Euroopas tasutakse arveid kiiremini võrreldes eelmise aastaga on lootusetute võlgnevuste osakaal kasvanud aastaga 3,1% kogukäibest (3,0% eelmisel aastal) ehk 360 miljardi euroni. 

"Kujutage ette kui Euroopa ettevõtetel oleks 360 miljardit eurot, mis maha kanti, täiendavaks  investeerimiseks  oma ettevõttesse! Kui kõik arved makstaks õigeaegselt, oleks võimalik Euroopas luua peaaegu 8 miljonit täiendavat töökohta. Just seetõttu on krediidihaldus eluliselt tähtis majanduse tervenemisel. Meil kõigil läheks palju paremini, kui arved makstaks õigeaegselt" selgitas Intrum Justitia juhataja Ivar Tammemäe. 

Kui Euroopa ettevõtted tasuvad arveid keskmiselt 47 päeva jooksul arve väljastamisest alates, siis Eestis on see aeg 35 päeva. Eesti avalikus sektoris kulub arvete tasumiseks keskmiselt 25 päeva, samal ajal kui Euroopas kulub aega üle kahe korra rohkem ehk 58 päeva.

Kui Eestis on ebatõenäoliselt laekuvate arvete osakaal Euroopa keskmisest paari protsendipunkti võrra madalam ehk 2,9%, siis näiteks meie naabril Lätil on lootusetuid võlgu juba 5,3%  aastasest kogukäibest. Krediidikahjum Serbias, Horvaatias ja Kreekas on 10% kogukäibest. 

Eesti osas on murettekitavad aga faktid, et võrreldes paljude Euroopa riikidega on Eestis maksetega viivitamine tarbijate ja ettevõtete poolt kasvanud võrreldes eelmise aastaga. Lisaks on üle 90 päeva võlas olevate arvete osakaal Eestis neli korda suurem kui meie põhjanaabril Soomel, vastavalt 16%  ja 4% kõikidest väljastatud arvetest. 

"Maksetega hilinemine ja krediidikahjum tekitavad üha kasvava võlaringi ja kõige suurema löögi all on paraku väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted – need, kes moodustavad nii Euroopas kui ka Eestis põhiosa majanduse kasvust" tõdeb Ivar Tammemäe.  

Suurem osa Eesti ja Euroopa ettevõtjaid ei ole märganud majanduse taastumise mõju 

Värske Euroopa Maksetavade Uuringu järgi 64% Eesti ja 72% Euroopa ettevõtjatest leiab, et majanduse taastumine ei ole viimasel kolmel kuul positiivset mõju avaldanud. Ainult 1% Islandi ja 2% Rootsi ettevõtete juhtidest on märganud majanduse taastumise positiivset mõju. Samal ajal on positiivset mõju märganud 30% Eesti ja Hispaania vastajatest, 36% Hollandi, 37% Taani ja suisa 44% Leedu ettevõtjatest.  

Intrum Justitia soovitused äritegevuse võimendamiseks 

  1. Rakendage kindlat krediidipoliitikat, et minimeerida riske ja suurendada käivet.
  2. Kontrollige oma krediidipoliitika toimimist igal sammul.
  3. Olge kindel, et Teie kliendid on maksevõimelised.
  4. Sõlmige tehinguid alati üheselt mõistetavate lepingutingimustega.
  5. Tehke võlgnevuste ära hoidmine ühiseks ülesandeks nii müügi-, turundus- kui ka finantsosakonnale.
  6. Kontrollige regulaarselt klientide kontaktandmeid.
  7. Jälgige üldist majanduslikku ja konkreetse tööstusharu olukorda ning oma peamiste klientide maksevõimet.
  8. Saatke koheseid meeldetuletusi ning võimalusel nõudke viivist.
  9. Laiendage ja mitmekesistage pidevalt oma kliendibaasi.
  10. Ärge oodake maksete laekumisega vaid tegutsege viivituste ilmnemisel koheselt. 

Telli täismahus uuring meie kodulehelt www.intrum.ee.

Allikas:  Intrum Justitia AS

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll